| |
Zagrożenie!

Granica Europy i Azji z pokładu ISS

13 kwietnia br. astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zrobili piękne zdjęcie Bosforu, nazywanego również Cieśniną Stambulską. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie woda oddziela brzegi Stambułu leżącego po jednej stronie w Europie, a po drugiej w Azji.

Stambuł z ISS

Na zdjęciu w dużej rozdzielczości możemy dostrzec parki leśne (lewy, dolny róg), kontrastujące z czerwonymi dachami. W oczy rzucają się również 2 mosty, łączące przeciwległe brzegi kontynentów. Zobaczymy także autostrady rozciągające się pomiędzy wieżowcami rzucającymi cień oraz plac Taksim Meydani z centrum nowoczesnego Stambułu, w pobliżu pałaców z czasów Imperium Osmańskiego.

Bosfor ma bardzo duże znaczenie dla żeglugi, bowiem pozwala na przemieszczanie znacznych ilości towaru pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Morzem Czarnym. Jest to szczególnie ważne miejsce dla transportu rosyjskich produktów naftowych.

Umiejscowienie Cieśniny Stambulskiej na tle regionu. Mapa Google

Bosfor na mapie

Na zdjęciu widać kilka statków, które muszą pokonać w kilku miejscach niebezpieczne zakręty (ze względu na ich ostrość oraz linie brzegową ograniczającą widoczność). Dodatkowym utrudnieniem dla statków towarowych jest duży ruch promowy pomiędzy brzegami cieśniny.

Aby zmniejszyć liczbę statków i poprawić bezpieczeństwo na tej wąskiej linii wodnej (zaledwie 1050 metrów szerokości), urzędnicy zaproponowali wykopanie nowej drogi wodnej. Kanał Istanbul ma połączyć Morze Śródziemne i Czarne (przez Morze Marmara i Egejskie), w punkcie oddalonym o 70 kilometrów na zachód od Stambułu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!