
Granica Europy i Azji z pokładu ISS
13 kwietnia br. astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zrobili piękne zdjęcie Bosforu, nazywanego również Cieśniną Stambulską. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie woda oddziela brzegi Stambułu leżącego po jednej stronie w Europie, a po drugiej w Azji.
Na zdjęciu w dużej rozdzielczości możemy dostrzec parki leśne (lewy, dolny róg), kontrastujące z czerwonymi dachami. W oczy rzucają się również 2 mosty, łączące przeciwległe brzegi kontynentów. Zobaczymy także autostrady rozciągające się pomiędzy wieżowcami rzucającymi cień oraz plac Taksim Meydani z centrum nowoczesnego Stambułu, w pobliżu pałaców z czasów Imperium Osmańskiego.
Bosfor ma bardzo duże znaczenie dla żeglugi, bowiem pozwala na przemieszczanie znacznych ilości towaru pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Morzem Czarnym. Jest to szczególnie ważne miejsce dla transportu rosyjskich produktów naftowych.
Umiejscowienie Cieśniny Stambulskiej na tle regionu. Mapa Google
Na zdjęciu widać kilka statków, które muszą pokonać w kilku miejscach niebezpieczne zakręty (ze względu na ich ostrość oraz linie brzegową ograniczającą widoczność). Dodatkowym utrudnieniem dla statków towarowych jest duży ruch promowy pomiędzy brzegami cieśniny.
Aby zmniejszyć liczbę statków i poprawić bezpieczeństwo na tej wąskiej linii wodnej (zaledwie 1050 metrów szerokości), urzędnicy zaproponowali wykopanie nowej drogi wodnej. Kanał Istanbul ma połączyć Morze Śródziemne i Czarne (przez Morze Marmara i Egejskie), w punkcie oddalonym o 70 kilometrów na zachód od Stambułu.