| |
Zagrożenie!
Zbliża się silny cyklon. Będą śnieżyce, wichury i trudne warunki na drogach. Załamanie pogody obejmie cały kraj

Zbliża się silny cyklon. Będą śnieżyce, wichury i trudne warunki na drogach. Załamanie pogody obejmie cały kraj

Powoli dobiega końca styczeń 2023, który przynosił w Polsce tylko nieliczne zimowe epizody i to się nadal nie zmieni. Na mapach synoptycznych pojawił się silny cyklon, który sprowadzi załamanie pogody obejmujące cały kraj w najbliższy poniedziałek 30.01. Front z nim związany przyniesie śnieżyce, deszcz, wichury, a nawet lokalne burze. Strefa opadów przejdzie z północy na południowy wschód Polski. Miejscami ponownie zrobi się biało i będą trudne warunki na drogach, ale śnieg za frontem ponownie zacznie topnieć.

Prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, jaka może wystąpić do 30-31 stycznia 2023. Znaczna część tej pokrywy śnieżnej po opadach stopnieje

Zbliża się silny cyklon, będą śnieżyce, wichury i burze, prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 31 stycznia 2023

Najnowsza prognoza opadów śniegu wskazuje więc kolejny zimowy epizod. Krajobrazy w wielu regionach zdołają się na krótko zabielić, a miejscami powstanie niewielka pokrywa śnieżna do 1-10 cm. Za frontem jednak temperatury będą dodatnie, ponadto popada również deszcz, a to dodatkowo przyspieszy topnienie śniegu. Mimo to, warunki na drogach w rejonie opadów będą trudne. Zrobi się bardzo ślisko i nasili się wiatr, który miejscami będzie powodował zawieje śnieżne.

Aktualnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 30 stycznia 2023

Załamanie pogody przyniesie cyklon, prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, 30 stycznia 2023

Przed dodarciem frontu do Polski pokrywa śnieżna na nizinach obecnie występuje tylko na północy kraju między Kujawami i Suwalszczyzną oraz miejscami na południu Ziemi Lubuskiej. Na tym obszarze notujemy do 1-10 cm śniegu. Na pozostałym obszarze kraju śniegu nie ma lub są jego ślady poza rejonami podgórskimi i górskimi, gdzie mamy pokrywę śnieżną. Na Kasprowym Wierchu zalega aktualnie 122 cm.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 13:00, 30 stycznia 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza śnieżycy 30 stycznia 2023

Przechodzący front nad Polską będzie związany z głębokim cyklonem, który znad Atlantyku przez Skandynawię i Bałtyk będzie kierował się nad Rosję. Od jego centrum będzie rozciągać się strefa frontowa sięgająca z opadami Polski. 

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu w rejonie Bałtyku i środkowej Skandynawii ze strefą frontową niosącą opady śniegu w Polsce i Europie o godzinie 10:00, 30 stycznia 2023

Cyklon przyniesie załamanie pogody w Polsce i Europie, prognoza zasięgu opadów śniegu, 30 stycznia 2023

Zwróćmy uwagę na różnicę ciśnienia, jaka powstanie między centrum cyklonu, a południowymi krańcami Polski. W poniedziałek 30.01 przed południem gradient ciśnienia na tym obszarze może sięgnąć około 46 hPa. Dodatkowo nad Polską pojawi się wycinek prądu strumieniowego, który napędzi przepływ powietrza w troposferze. Z tego powodu spodziewamy się również okresami wichury.

Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia niżu nad Skandynawią i Bałtykiem, 30-31 stycznia 2023

Będą wichury i śnieżyce, najnowsza prognoza wiatru 30-31 stycznia 2023

Najsilniej powieje miejscami na północy i zachodzie Polski, zwłaszcza nad morzem. Porywy wiatru w tej części kraju mogą maksymalnie osiągać do 80-95 km/h. Silniej powieje w głębi południowego Bałtyku oraz w górach, zwłaszcza w Sudetach, miejscami powyżej 100 km/h (model GFS w górach źle przewiduje wiatr). Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie słabszy, maksymalnie w porywach na ogół do 50-75 km/h. Przed dotarciem cyklonu prognoza wiatru może jeszcze ulec nieznacznie korekcie.

Aktualnie prognozowany zasięg rozproszonych opadów konwekcyjnych w Polsce, do godziny 19:00, 30 stycznia 2023

Będą burze i śnieżyce, gdzie zagrzmi, prognoza opadów 30 stycznia 2023

Nad obszar za frontem atmosferycznym napłynie chwiejna masa powietrza i pojawią się warunki do powstania rozproszonych opadów konwekcyjnych w różnych regionach kraju. Miejscami popada śnieg, deszcz ze śniegiem, a lokalnie niewykluczona również krupa śnieżna. Pojawi się również ryzyko lokalnych burz. Już teraz zalecamy aby w tym czasie sprawdzać najnowsze dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory burz. Dzięki temu w czasie rzeczywistym sprawdzicie, gdzie faktycznie pada i z jakim natężeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!