| |
Zagrożenie!
Zbliża się ogromna śnieżyca. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Będą przerwy w dostawie prądu

Zbliża się ogromna śnieżyca. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Będą przerwy w dostawie prądu

W rejon Polski zbliża się ogromna śnieżyca. Wystąpi między 9-13 grudnia 2022. Dużo mokrego śniegu przyniosą strefy frontowe i niże podążające z południa na północny wschód Europy w pobliżu pogranicza Polski, Ukrainy i Białorusi. Najnowsze prognozy przyrostu pokrywy śnieżnej wskazują, że w wielu regionach spadnie ponad 10-40 cm śniegu. Spodziewane są również zamiecie i zawieje śnieżne, które spowodują tworzenie się większych zasp. Na wielu drogach warunki będą fatalne, ponadto ciężki mokry śnieg może powodować lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej z powodu uszkodzeń infrastruktury.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 12 grudnia 2022

Ogromna śnieżyca uderzy w Polskę, prognoza opadów śniegu 9-13 grudnia 2022

Nadal bardzo uważnie śledzimy strefę niżu Birgit, jaki znad Atlantyku wkroczył nad Hiszpanię i Portugalię. To właśnie ten niż będzie bardzo kluczowy do pojawienia się śnieżyc w Polsce. W ciągu następnej doby powstaną kolejne dwa niże wtórne, które w następnych kilkudziesięciu godzinach zaczną wędrować w rejon Polski i Ukrainy.

Strefa zachmurzenia związana z niżem Birgit nad Portugalią, Hiszpanią i południową Francją. Dane: Eumetsat / Windy o godzinie 14:20, 8 grudnia 2022

Niż Birgit przyniesie śnieżyce w Polsce, grudzień 2022

Pierwsza strefa opadów mokrego śniegu związana z omawianymi niżem wkroczy do południowej i południowo wschodniej Polski między 9/10 grudnia. Po cieplejszej stronie frontu pojawią się również opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Zasięg rodzaju opadów z tego niżu nadal waha się w prognozach, dlatego szczegółową prognozę przedstawiamy tuż przed nadejściem frontu. Popada z niego szczególnie między Górnym Śląskiem, a Małopolską, Podkarpaciem, Ziemią Świętokrzyską po Lubelszczyznę.

Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 07:00, 12 grudnia 2022

Śnieżyce w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 12 grudnia 2022

Kolejna i zarazem główna śnieżyca przejdzie przez Polskę między 11/13 grudnia. To właśnie wtedy spadnie najwięcej śniegu, który zacznie z południa wkraczać do naszego kraju już w nocy z 10/11 grudnia. Francuski regionalny model pogodowy ARPEGE sięga obecnie 12 grudnia. Według jego najnowszych wyliczeń, do poniedziałkowego 12.12 poranka najwięcej śniegu spadnie, od południowej Polski w regionach górskich i podgórskich, a także na Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu po południowe i wschodnie Mazowsze oraz Lubelszczyznę. Zaznaczamy jednak, że są to nadal wstępne prognozy, które ze względu na trudną do przewidzenia trajektorię niżu mogą się jeszcze zmienić.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna, jaka może się utworzyć do 15 grudnia 2022, model GFS

Najnowsza prognoza śnieżycy w Polsce, gdzie spadnie śnieg do 15 grudnia 2022

Prognozy zazwyczaj prędzej czy później z wielu ośrodków podążają w kierunku wyliczeń modelu ECMWF, z tym, że ten model ma często tendencję do zawyżania możliwej pokrywy śnieżnej. Po uśrednieniu danych z wszystkich prognoz aktualnie możemy przyjąć, że najwięcej śniegu powinno spaść w czasie śnieżycy w południowej Polsce, zwłaszcza w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej przez częściowo Mazowsze, Lubelszczyznę, Podlasie, Podkarpacie po miejscami dzielnice północne kraju oraz rejony górskie i podgórskie.

Ekstremalna prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, jaka może powstać do 15 grudnia 2022. Prawdopodobnie miejscami jest znacznie zawyżona. Dane ECMWF

Potężne śnieżyce w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 15-16 grudnia 2022

Do omawianej drugiej i zarazem głównej śnieżycy pozostało jeszcze kilkadziesiąt godzin więc możliwe będą jeszcze korekty prognoz przyrostu pokrywy śnieżnej.

Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 15 grudnia 2022. Model GEM

Gdzie spadnie najwięcej śniegu w Polsce, najnowsza prognoza śnieżycy do 14-15 grudnia 2022

Jeśli prognozy się sprawdzą, to w wielu regionach Polski spadnie w omawianym terminie ponad 10-40 cm śniegu. To bardzo dużo, jak na polskie warunki klimatyczne w tak krótkim okresie. Śnieg będzie mokry i ciężki. Może powodować totalny paraliż na drogach, a nawet przerwy w dostawie energii elektrycznej. W kolejnych prognozach, będziemy wskazywać regiony najbardziej narażone na śnieżyce w konkretnym dniu wraz z przewidywanym przyrostem pokrywy śnieżnej. Zachęcamy do śledzenia najnowszych prognoz, bo warunki zaskoczą wiele osób, które nadal wątpią, aby tyle śniegu spadło w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!