| |
Zagrożenie!
Zbliża się cyklon Lidia. Przyniesie wichury i potężne ocieplenie w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Zbliża się cyklon Lidia. Przyniesie wichury i potężne ocieplenie w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Przed nami bardzo ciepłe zakończenie starego i powitanie Nowego Roku 2023. Najnowsze prognozy wskazują, że temperatura na znacznym obszarze kraju może wzrosnąć nawet do 12-18 st. C. Okresami nasili się jednak wiatr, który może nieco obniżyć temperaturę odczuwalną. Wiatr w porywach osiągnie do 60-90 km/h, a w górach znacznie powyżej 100 km/h. Wichury i ocieplenie będą skutkiem przechodzenia niżu z rejonu Wysp Brytyjskich nad Skandynawię. Cyklon Lidia zaciągnie do Polski bardzo ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie oddziaływania cyklonu Lidia, do 1 stycznia 2023

Cyklon Lidia spowoduje wichury w Polsce i potężne ocieplenie, 31 grudnia i 1 stycznia 2023

Model GFS nie uwzględnia dobrze porywów wiatru w górach i rejonach podgórskich, gdzie wiatr będzie znacznie silniejszy. Generalnie na obszarze Polski między 31 grudnia i 1 stycznia wiatr w wielu regionach w porywach osiągnie do 50-70 km/h, a na północy, zwłaszcza w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i na wschodzie warmińsko mazurskiego, szczególnie nad morzem do 75-90 km/h. Na Bałtyku wystąpi sztorm z falami do 3-5m wysokości w głębi południowego i środkowego akwenu.

Wichury na południu Polski w rejonach podgórskich i górskich. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 11:00, 31 grudnia 2022

Cyklon Lidia przyniesie wichury w Polsce, prognoza wiatru 31 grudnia 2022

W rejonach podgórskich i wysoko w górach wiatr będzie bardzo silny, miejscami w porywach powyżej 90-120 km/h, a na Śnieżce możemy zanotować nawet około 140 km/h.

Prognozowany układ baryczny w Europie, noc sylwestrowa z 31 grudnia na 1 stycznia 2023

Wichury i potężne ocieplenie w Polsce, cyklon Lidia, mapa ciśnienia 1 stycznia 2023

Przyczyną silnego wiatru w Polsce będzie cyklon Lidia, jaki zacznie przesuwać się na Skandynawię. Spowoduje on zwiększenie poziomego gradientu ciśnienia między południową i północną Polską. Ciśnienie wzrośnie również ze względu na obecność obszaru wyżowego na południu Europy. Gradient ciśnienia na obszarze naszego kraju w szczytowym momencie wzrośnie do około 20 hPa. Dodatkowym czynnikiem napędzającym przepływ powietrza szczególnie nad północną Polską będzie obecność silnego prądu strumieniowego.

Prognozowane położenie i prędkość wiatru w prądzie strumieniowym w Europie, 1 stycznia 2023

Cyklon Lidia i wichury w Polsce, prognoza prądu strumieniowego 1 stycznia 2023

Bariera prądu strumieniowego sprawi, że cyklon Lidia nie przesunie się bezpośrednio nad Polskę, a będzie wędrował wraz z jego osią na północny wschód w rejon Skandynawii. Generalnie Sylwester i Nowy Rok przyniesie w Polsce nietypową pogodę. Przelotne opady deszczu wystąpią głównie na północy kraju i to okresami, zwłaszcza miejscami w północnych województwach. Na pozostałym obszarze na ogół bez opadów, jedynie w sobotę 31.12 w pierwszej części dnia może lokalnie popadać na południu. Ciepłe powietrze od zachodu wtargnie do Polski już w Sylwestra i nocą na Nowy Rok zacznie się przesuwać w głąb kraju.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, noc sylwestrowa z 31 grudnia na 1 stycznia 2023

Potężne ocieplenie i wichury w Polsce, cyklon Lidia 1 stycznia 2023

Wiatr na przełomie grudnia i stycznia może stanowić zagrożenie miejscami w północnej Polsce między Pomorzem Zachodnim i Warmią oraz w rejonach podgórskich. Na tym obszarze może łamać gałęzie i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Na pozostałym obszarze kraju wiatr okresami będzie odczuwalny, ale raczej bez istotnego zagrożenia. 

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 stycznia 2023

Potężne ocieplenie w Polsce, prognoza temperatury 1 stycznia 2023

Nadal niezwykle wyglądają prognozy temperatur. Wszystko wskazuje na to, że padną nowe rekordy temperatur maksymalnych dla Sylwestra (obecnie 14,6 st. C.) i Nowego Roku (15,9 st. C.) w Polsce. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują nawet na 17-18 st. C., a to może oznaczać, że lokalnie temperatura zbliży się do rekordu absolutnego dla stycznia w Polsce wynoszącego aktualnie 18,6 st. C. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco w przypadku ustanowienia nowych rekordów temperatur.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!