| |
Zagrożenie!
Zbliża się aktywny front z płytkim niżem. Załamanie pogody wkroczy do Polski. Spadnie ponad 20 litrów wody

Zbliża się aktywny front z płytkim niżem. Załamanie pogody wkroczy do Polski. Spadnie ponad 20 litrów wody

Początek listopada w Polsce nadal jest bardzo łaskawy pod względem pogody. Temperatury nieco spadły nie tylko w dzień, ale również w nocy, bo wróciły lokalne niewielkie przymrozki, jakie zanotowaliśmy miejscami minionej nocy, zwłaszcza w centrum, na zachodzie i południu. Przymrozki w kolejnych dniach w różnych regionach kraju będą się co jakiś czas pojawiać w nocy, zwłaszcza nad ranem, ale nie będzie to jeszcze zjawisko występujące powszechnie we wszystkich regionach, dlatego warto na bieżąco sprawdzać najnowsze prognozy. Do Polski za kilkadziesiąt godzin dotrze aktywna strefa frontu atmosferycznego z płytkim niżem. Front przyniesie opady deszczu, które załamią pogodę w wielu regionach kraju między 4-5 listopada. Sprawdźmy, kiedy i gdzie spadnie deszcz.

Aktywna strefa frontowa nad Polską i Europą. Prognozowany zasięg opadów deszczu, do godziny 22:00, 4 listopada 2022

Aktywny front atmosferyczny z płytkim niżem załamie pogodę w Polsce, prognoza opadów deszczu 4 listopada 2022

Słaby antycyklon, który zapewnia nam stabilną pogodę w czwartek 03.11, w ciągu następnej doby osłabnie i w piątek 04.11, zwłaszcza z upływem popołudnia lub wieczorem umożliwi wkroczenie aktywnego frontu atmosferycznego do Polski. Do końca dnia obejmie on co najmniej zachodnią połowę kraju. Na obszarze od wybrzeża po Dolny i Górny Śląsk oraz Opolszczyznę i miejscami Małopolskę pojawią się opady deszczu. 

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 5 listopada 2022

Aktywny front atmosferyczny przyniesie załamanie pogody w Polsce, mapa opadów deszczu do 6 listopada 2022

Na froncie rozwinie się płytki niż, który dodatkowo spowoduje zwiększenie natężenia opadów. Deszcz o chwilami umiarkowanym natężeniu jest spodziewany szczególnie w zachodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze popada miejscami, zwłaszcza w drugiej części nocy na południowym wschodzie oraz w sobotę 05.11 w trakcie dnia we wschodnim i częściowo północnym pasie Polski, ale będą to na ogół już opady słabsze. Miejscami w omawianym okresie spadnie ponad 5-20 mm wody na m2 ziemi. Słabsze i mniejsze sumy opadów są prognozowane na wschodzie Polski.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 5 listopada 2022

Front atmosferyczny i płytki niż przyniosą opady deszczu w Polsce, mapa opadów 5 listopada 2022

Niewykluczone, że front w sobotę 05.11 będzie mieć tendencję do lekkiego falowania, a przez to zasięg opadów deszczu może się nieznacznie zmienić. Widać to przy porównaniu wyliczeń poszczególnych modeli numerycznych. Przykładem jest model WRF, który daje szansę na opady deszczu o umiarkowanym natężeniu również we wschodniej Polsce, zwłaszcza między Mazurami, Mazowszem po zachodnią połowę Podkarpacia i Małopolskę. 

Prognozowana suma opadów w Polsce oraz w środkowej, południowej i zachodniej Europie, do 5 listopada 2022

Płytki niż i aktywny front atmosferyczny nad Polską, gdzie spadnie deszcz, mapa opadów 5 listopada 2022

Zasięg opadów deszczu i pora wystąpienia w zachodniej połowie kraju wydaje się pewna, do końca dnia w piątek 04.11. Później natężenie opadów i zasięg tej strefy nad wschodnią Polską nie jest jeszcze do końca pewny, dlatego będziemy to weryfikować w szczegółowych prognozach na dany dzień. W każdym razie między 4-5 listopada w wielu regionach Polski spadnie deszcz. Zalecamy, aby w tym czasie śledzić zasięg i natężenie opadów na danych z radarów meteorologicznych.

Prognozowana temperatura w Polsce, 6 listopada 2022

Po froncie ochłodzenie w Polsce, mapa temperatury 6 listopada 2022

Po odsunięciu się strefy frontowej, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, czeka nas w całej Polsce znaczny spadek temperatury już w najbliższy weekend. Chłodno zapowiada się szczególnie niedziela 06.11, gdy zanotujemy maksymalnie około 6-11 st. C. Miejscami w nocy zaczną ponownie w okolicach weekendu i po nim wracać przymrozki, zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju. Będą one zależne od wielkości zachmurzenia, dlatego śledźcie prognozy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!