| |
Zagrożenie!
Jak się zmienił zasięg pokrywy śnieżnej w ciągu tygodnia?

Jak się zmienił zasięg pokrywy śnieżnej w ciągu tygodnia?

Końcówka minionego tygodnia przyniosła dość ciepłą aurę, a przede wszystkim braku opadów atmosferycznych i zachmurzenia. Wczorajsze 25.03 popołudnie w wielu miejscach upływało z temperaturą nawet powyżej 10 stopni. Tydzień temu pogoda jaka panowała na terenie naszego kraju różniła się znacznie względem obecnej.

Przypomnijmy, wieczorem oraz w nocy z piątku 16.03 na sobotę 17.03 przez Polskę południowo-zachodnią, centralną i wschodnią przemieściła się rozległa strefa umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu, która spowodowała wzrost pokrywy śnieżnej na poziomie 5-10 cm, a w województwie lubelskim i świętokrzyskim nawet 15-22 cm. W ubiegłą niedzielę 18.03, głównie nad Małopolską i Podkarpaciem spadło, od 5 do 15 cm (lokalnie więcej) śniegu w związku z kolejną strefą opadów. Dostępne zdjęcia satelitarne w niedzielę 18.0 ukazały niemal idealnie w połowie podzielony obszar Polski na śnieżny i bezśnieżny. W pasie od Dolnego Śląska po południowy-wschód (uwzględniając centrum i południe) rozciągał się obszar, od kilku, do kilkunastu centymetrów pokrywy śnieżnej.

Zasięg występowania pokrywy śnieżne w Polsce. Niedziela, 18 marca 2018 roku

Pokrywa śnieżna w Polsce Mapa Marzec 2018

Miniony tydzień przyniósł stopniowe ocieplenie, które wyraźniej pojawiło się od czwartku 22.03. W tym czasie pokrywa śniegu zaczęła szybko topnieć i zanikać. Wczorajszy 25.03 brak większego zachmurzenia odsłonił obszar powierzchni Polski, a to umożliwiło nam przeanalizowania warunków zimowych dokładnie tydzień po opadach śniegu.

Zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Polsce. Niedziela, 25 marca 2018 roku

Mapa zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce

Najwięcej śniegu obecnie zalega na południu i południowym-wschodzie woj. lubelskiego i podkarpackiego oraz w rejonie Podhala, gdzie w ubiegłym tygodniu zanotowano największą akumulację opadów. Na pozostałym obszarze naszego kraju pokrywa śnieżna uległa całkowitemu zanikowi, jedynie lokalnie w płatach występuje jeszcze w woj. świętokrzyskim. Na wschód od Polski, głównie na Ukrainie nadal występuje kilkucentymetrowa warstwa śniegu w związku z dłuższym czasem zalegania chłodniejszych mas powietrza, co skutkowało silniejszymi mrozami uniemożliwiającymi szybką odwilż.

Z pewnością część z was spyta się czy to już koniec warunków zimowych ? Niestety tego nie możemy zapewnić, gdyż w połowie obecnego tygodnia w niektórych regionach Polski (szczególnie północ, północny-wschód) ponownie mogą wystąpić opady śniegu. O wszystkim będziecie poinformowani z wyprzedzeniem.

Foto: NASA


Komentarze
Ben Wwa

Przedwczoraj minęła 90. rocznica urodzin Czesława Nowickiego, zwanego "Wicherkiem" (zm. 1992), legendarnego telewizyjnego prezentera pogody z lat 1960-tych i 1970-tych (później jeszcze występował w radiu). W przeciwieństwie do większości obecnych pogodynek/pogodynków, był on autentycznym pasjonatem pogody i tematów z nią związanych, mówił kompetentnie, ze swadą i poczuciem humoru, ubarwiając suchą prognozę różnymi ciekawostkami. Jego popisowe numery polegały na demonstrowaniu widzom ogromnych rozmiarów warzyw, owoców czy grzybów (wnosił je do studia!), wyhodowanych czy znalezionych w różnych miejscach kraju. Ci, co go pamiętają, mają zapewne swoje zdanie na temat wielu jego dzisiejszych „następców”, często niekompetentnych, mówiących o pogodzie tak, że trudno cokolwiek z ich zapowiedzi zapamiętać, za to skupiających się na własnej, niekiedy narcystycznej autopromocji połączonej z rewią mody.

26 marzec 2018 - 08:45
Odpowiedz