| |
Zagrożenie!
Ponad połowa Polski pod śniegiem na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem wiosny astronomicznej

Ponad połowa Polski pod śniegiem na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem wiosny astronomicznej

Kończący się tydzień zgodnie z prognozami długoterminowymi przyniósł w sporej części kraju powrót warunków zimowych. Pojawił się nie tylko mróz, ale również śnieg, który jest dopełnieniem prawdziwej zimy, mimo trwającej już wiosny meteorologicznej i zbliżającej się niebawem astronomicznej.

Na dzisiejszych 18.03 zdjęciach satelitarnych możemy dostrzec bardzo wyraźną granicę zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce. Rozciąga się ona na południe od pogranicza woj. podlaskiego i lubelskiego przez centralną i południową część Mazowsza, Ziemie Łódzką po południowe dzielnice Ziemi Lubuskiej. Na północ od tego obszaru niedziela upływa pod znakiem Słońca, ale bez pokrywy śnieżnej.

Zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce marzec 2018

Ponadto na południowym-wschodzie kraju, szczególnie na Podkarpaciu na pogodę wpływa dziś ośrodek niżowy z opadami śniegu. Przyczynia się on również do występowania silnych porywów wiatru, które powodują zawieje i zamiecie śnieżne. Krótko mówiąc – kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem wiosny astronomicznej (20 marca), ponad połowa Polski znajduje się obecnie pod śniegiem.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!