| |
Zagrożenie!
Topnienie lodu morskiego w Arktyce nabiera rozmachu. Rok 2020 na drodze ustanowienia nowego rekordu!

Topnienie lodu morskiego w Arktyce nabiera rozmachu. Rok 2020 na drodze ustanowienia nowego rekordu!

Sezon wiosenno - letni przynosi stopniowe topnienie i zmniejszanie zasięgu lodu morskiego w Arktyce. W tym roku lód morski w Arktyce ustępuje wyjątkowo szybko. Aktualne dane satelitarne wskazują, że rok 2020 jest na dobrej drodze by ustanowić nowy rekord minimalnego zasięgu. Przypada on zazwyczaj w połowie września. Tymczasem rozpoczyna się 3 dekada lipca 2020, a już teraz zasięg lodu morskiego jest niższy od rekordowego 2012 roku o 0,83 mln km2. Dane z 20 lipca 2020 wskazują, że zasięg lodu morskiego wynosił 6,33 mln km2, a w 2012 roku 7,16 km2. Czy będzie nowy absolutny rekord minimalnego zasięgu lodu w Arktyce? Przekonamy się o tym we wrześniu. Aktualny rekord z 2012 roku wynosi 3,18 km2.

Zasięg lodu morskiego w Arktyce, 19 lipca 2020 względem normy wieloletniej. Dane: NSIDC

Zasięg lodu morskiego w Arktyce rok 2020 może ustanowić nowy rekord

Zasięg lodu morskiego w Arktyce jest nadal na rekordowo niskim poziomie o tej prze roku w okresie historii obserwacji satelitarnych. Syberyjska fala upałów minionej wiosny zapoczątkowała wczesne cofanie się lodu wzdłuż rosyjskiego wybrzeża, prowadząc do bardzo niskiego zasięgu lodu morskiego na Morzu Barentsa.

Zasięg lodu morskiego w Arktyce, 19 lipca 2020 w porównaniu do rekordowego 2012 roku. Dane: NSIDC

Lód morski w Arktyce rekordowy niski zasięg rok 2020 na drodze nowego rekordu

Coraz mniejszy zasięg lodu morskiego w Arktyce jest w dużej mierze napędzany przez rozległe otwarte wody w Morzu Barentsa, kontynuując wzorzec zapoczątkowany tej wiosny. Stężenia lodu na Morzu Wschodniosyberyjskim są niskie, pozostały lód na tym obszarze prawdopodobnie wkrótce ulegnie stopnieniu. Dla kontrastu, zasięg na północ od Alaski jest bliski średniej z lat 1981-2010 dla tej pory roku.

Zasięg lodu morskiego, 20 lipca 2020. Rok 2020 (czerwony wykres) względem lat minionych (wykres niebieski rekordowy rok 2012). Dane: ADS

Pomiary zasięg lodu morskiego w Arktyce rok 2020

Takie kontrasty są wybitnymi przykładami większych różnic, jakie występują w zakresie zasięgu lodu morskiego w skali regionalnej w porównaniu z całością Oceanu Arktycznego. Wysoka temperatura w Arktyce, miejscami przekraczające normę o 8 stopni spowodowała odblokowanie szlaku morskiego wzdłuż całego rosyjskiego wybrzeża. Dalszy rozwój sytuacji będziemy nadal obserwować, analizować i informować na bieżąco.

DobraPogoda24, NSIDC, ADS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!