| |
Zagrożenie!
Żar wysuszy lasy i pola będą pożary. Ekstremalny upał rozszerzy zasięg na wschód. Temperatura przekroczy 46 stopni

Żar wysuszy lasy i pola będą pożary. Ekstremalny upał rozszerzy zasięg na wschód. Temperatura przekroczy 46 stopni

W minionych dniach w Polsce pojawiła się krótka fala silnego upału z temperaturą przekraczającą ponad 35 st. C., a już wiele osób miało dość i wyczekiwało ochłodzenia. Zupełnie inaczej jest na południu Europy, gdzie długotrwała fala upałów będzie się rozszerzać na wschód. Temperatura w wielu regionach przekroczy 40- 46 st. C. Miliony ludzi będą się zmagać ze skutkami żaru lejącego się z nieba. Wszystko zacznie wysychać na wiór i wzrośnie ryzyko pożarów lasów i pól. Upał okresami będzie wracać również do naszego kraju.

Ekstremalny upał będzie przesuwał się na wschód przez południową Europę. Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 25 lipca 2023

Długotrwały ekstremalny upał rozszerzy zasięg w Europie w lipcu 2023, temperatura przekroczy 46 st. C., żar wysuszy lasy i pola będą pożary

Aktualnie największy upał w Europie jest notowany w Hiszpanii, gdzie napłynęła bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego znad Afryki. Temperatura maksymalna w cieniu na wysokości 2m sięga blisko 45 st. C. W słońcu i na gruncie można poczuć piekielny żar. Temperatura gruntu lokalnie przekracza 60 st. C. W takich warunkach wszystko wysycha na wiór i rośnie ryzyko pożarów.

Temperatury maksymalne notowane w Europie, 17 lipca 2023. Dane: Ogimet

Pikielny upał w Europie, żar wysusza lasy i pola w lipcu 2023, wybuchają pożary w Grecji i Rumunii

Najnowsze prognozy numeryczne oparte o model ECMWF wskazują w kolejnych dniach na stopniowe przesuwanie głównej fali ciepłego powietrza znad Afryki przez Hiszpanii w kierunku Włoch i Bałkanów, w tym szczególnie do Grecji. W tych regionach w drugiej połowie lipca będzie się utrzymywał często upał z temperaturą powyżej 30 st. C., a okresami nawet powyżej 40-46 st. C. Najgorętszym regionem w dalszej części miesiąca staną się szczególnie południowo wschodnie Bałkany.

Prognozowany upał na południu Europy między Włochami i Bałkanami, 19 lipca 2023

Ekstremalny upał w Europie przesunie się na wschód, będzie długotrwała fala upałów 19 lipca 2023

Na skutki ogromnego upału nie musimy długo czekać i to mimo, że główna jego fala jeszcze nie dotarła nad Bałkany, a już zaczynają wybuchać coraz liczniejsze pożary lasów, pól i nieużytków. Skupiska pożarów są na tyle duże, że widać je z satelity. Aktualnie duży pożar jest notowany w Grecji na północny zachód od Aten. Dym z tego pożaru sięga wybrzeża północnej Afryki.

Pożary notowane w Grecji wraz z zasięgiem dymu, 18 lipca 2023. Dane: NASA

Ekstremalny żar i upał w Europie powoduje pożary w Grecji, lipiec 2023

Najbliższe dni będą bardzo trudne nie tylko dla mieszkańców tych regionów Europy, ale również turystów, którzy licznie, w tym z Polski odwiedzają Grecję. Nie dość, że temperatury będą przekraczać 40 st. C., co w naszym kraju w całej historii pomiarów zdarzyło się tylko dwukrotnie, to jeszcze w wielu miejscach będzie trwała walka z pożarami z ryzykiem powstania kolejnych.

Potężne pożary w Grecji. Dym rozprzestrzenia się na setki kilometrów, 18 lipca 2023

Lokalne pożary wraz z rozszerzaniem silnego upału zaczęły się pojawiać również w Rumunii, gdzie ogień wybuchł w rejonie miasta Bragadiru w okręgu Ilfov.

Silny upał i pożary w Rumunii, 18 lipca 2023

Podobnych zdarzeń może być więcej, gdyż przy takiej temperaturze wilgotność gleby i ściółki leśnej bardzo szybko spada. Wystarczy dosłowny niedopałek, a nawet wyładowanie atmosferyczne do powstania pożarów, które później często trudno opanować ze względu na silny wiatr i brak długotrwałych opadów deszczu.

Prognozowany ekstremalny upał w południowej i południowo wschodniej Europie, 26 lipca 2023

Ekstremalny upał i ryzyko pożarów w Europie, prognoza temperatury 26 lipca 2023

W Polsce tymczasem w kolejnych dniach lipca czekają nas temperatury maksymalne na poziomie około 20-30 st. C. w zależności od dnia i regionu. Okresy z upałem będą wracać, ale nie będą trwałe. Wrócą również miejscami burze. Najniższe temperatury nadal będą notowane głównie nad morzem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!