| |
Zagrożenie!
Sąsiedzi ratują Polskę przed brakiem prądu

Sąsiedzi ratują Polskę przed brakiem prądu

Dziś 26.06 szczególnie trudny dzień dla polskiego sektora energetycznego. Wysokie temperatury zwiększyły ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Aktualne dane potwierdzają, że w kolejnych latach będziemy pilnie potrzebować nowego źródła energii, bowiem obecne elektrownie nie pokrywają potrzeb w szczycie letnim i zimowym.

Chwilowe dane PSE o godz. 12:40 wskazywały zapotrzebowanie na 24 126 MW, z których pokrywaliśmy 21 593 MW. Pozostała część energii płynie do nas ze wszystkich kierunków, od Niemiec przez Szwecję, Litwę, Ukrainę po Czechy i Słowację. Jest to sytuacja o tyle rzadka, że dziś nawet z Czech i Słowacji płynie energia do Polski, a to właśnie te kraje są często wspomagane przez nasz sektor energetyczny.

Dane z godz. 12:40, 26 czerwca 2019 roku

Mapa zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce

Krótko mówiąc - saldo wymiany całkowitej jest ujemne i przekracza 2470 MW, a jeszcze wczoraj 25.06 o tej porze wynosiło 2010 MW.

Dane z wczoraj 25.06 o godz. 12:50

Mapa zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce upał

Zwróćmy uwagę na gałęzie źródeł energii w Polsce. Elektrownie węglowe stanowią nadal dominującą większość.

Kilka godzin później PSE na Twitterze podały, że dzisiaj 26.06 o godz. 13.15 padł rekord zapotrzebowania na moc w szczycie porannym okresu letniego. Zapotrzebowanie wyniosło ok. 24 140 MW. W tym czasie ratowaliśmy się ponad 10% importem energii z zagranicy, w celu zbilansowania zapotrzebowania. Był to największy import w historii, a na tym zapewne nie koniec.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!