| |
Zagrożenie!
Zanotowano 200 tysięcy piorunów. Po burzach w Polsce ponad 700 interwencji strażaków. Wystąpiły zalania i podtopienia

Zanotowano 200 tysięcy piorunów. Po burzach w Polsce ponad 700 interwencji strażaków. Wystąpiły zalania i podtopienia

Za nami pierwszy w tym sezonie ogólnopolski upał, który ponownie zakończyły w Polsce gwałtowne burze. W czasie wypierania powietrza zwrotnikowego i przechodzenia płytkiego niżu z chłodnym frontem atmosferycznym w rejonie Polski padło ponad 200 tysięcy wyładowań atmosferycznych, czyli piorunów. Strażacy musieli interweniować ponad 700 razy. Prace dotyczyły głównie podtopień, przewróconych drzew i uszkodzonych budynków. Sprawdźmy, gdzie burze wyrządziły najwięcej szkód i kiedy silne zjawiska wrócą do Polski.

Bilans burz w Polsce zanotowanych między 19 i 21 czerwca 2022 do godziny 06:00

Burze po upałach w Polsce, ponad 700 interwencji strażaków, padło ponad 200 tysięcy wyładowań, 19-20 czerwca 2022

Front burzowy wkroczył do Polski w niedzielę 19.06 zaraz po wyrównaniu rekordu temperatury maksymalnej dla czerwca na stacji w Słubicach, gdzie zanotowano 38,3 st. C. Burze przeszły wtedy od Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej po Pomorze i Warmię. To te czerwone punkty na powyższej mapie. Znacznie większa aktywność burz przypadła na poniedziałek 20.06 gdy front burzowy przyniósł mnóstwo wyładowań szczególnie od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, częściowo Górny Śląsk, Ziemie Lubuską i Łódzką, Wielkopolskę, po Mazowsze i pogranicze Lubelszczyzny i Podlasia. Wśród najbardziej burzowych miast mieliśmy Poznań, Zieloną Górę, Opole i Warszawę.

Burze zanotowane w Polsce między 20 i 21 czerwca 2022 do godziny 06:00

Bilans burz w Polsce po upałach, ponad 700 interwencji, zdjęcia i nagrania 20 czerwca 2022

Strażacy po poniedziałkowych 20.06 burzach interweniowali ponad 700 razy. Na szczęście nikt nie zginął i nie było rannych - informuje PSP. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: śląskim 163, opolskim 116, wielkopolskim 69, mazowieckim 64 i dolnośląskim 63. Burze lokalnie generowały nawalne opady deszczu. Doszło do licznych zalań i podtopień, zwłaszcza na Dolnym Śląsku.

Skutki burzy i ulewy w mieście Strzelin, 20 czerwca 2022

Skutki ulewy w miejscowości Krzepice w województwie śląskim, 20 czerwca 2022

Natężenie opadów i porywy wiatru były na tyle duże, że szczelinami woda wdarła się do domu przez zamknięte okno.

Burze z intensywnym deszczem i silnym wiatrem w rejonie Wrocławia, 20 czerwca 2022

Burzom towarzyszyły również lokalne silne porywy wiatru. Z tego powodu część interwencji strażaków dotyczyła zabezpieczania uszkodzonych poszyć dachowych. Od silnych burz w Polsce w najbliższych dniach odpoczniemy. Kolejne liczne zjawiska pojawią się ponownie w czasie następnego wypierania ciepłych mas powietrza. Termin jest jeszcze ruchomy, ale wygląda na to, że gorące i upalne dni jeszcze w tym tygodniu do Polski wrócą, a później znowu zaczną się pojawiać silne burze. Będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!