| |
Zagrożenie!
Noc na Ziemi staje się coraz jaśniejsza

Noc na Ziemi staje się coraz jaśniejsza

Żyjemy w czasach, gdy człowiek ma zauważalny wpływ na wiele aspektów otaczającego nas świata. Jednym z nich jest pogłębiające się zanieczyszczenie świetlne. Jest to zjawisko bardzo uciążliwe dla środowiska, gdyż zabija dziką przyrodę, a poza tym wpływa negatywnie na zdrowie ludzi z powodu m.in. zaburzenia naszego zegara biologicznego. Sztuczne światło sprawia, że obserwatoriom coraz trudniej zobaczyć i zbadać gwiazdy.

Aby chronić planetę przed zanieczyszczeniem świetlnym powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA). Grupa składa się z naukowców, urbanistów, ekologów i zainteresowanych obywateli. Prowadzą oni kampanie edukacyjną i informacyjną na temat negatywnych skutków sztucznego światła w nocy. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych zmarnowane światło kosztuje ponad 4,1 miliarda dolarów. Co roku przyczynia się ono do emisji około 21 milionów ton dwutlenku węgla!

Zanieczyszczenie świetlne w Polsce

Mapa zanieczyszczenie nocnego nieba w Polsce

Jedne z najnowszych wyników badań pochodzą z roku 2017. Zostały opracowane przez Christophera Kyba, naukowca z niemieckiego Centrum Geonauk. Do opracowania wykorzystano dane satelitarne Suomi NPP z pomiarem jasności Ziemi w nocy. Amerykański satelita pogodowy okrąża naszą planetę 14 razy na dobę, dzięki temu możemy każde miejsce zobaczyć raz w ciągu nocy.

Dr Kyba wraz z zespołem porównał dane z lat 2012-2016. Wniosek jest zaskakujący - natężenie nocnego światła globalnie rośnie średnio o 2,2 % rocznie! Największy wzrost odnotowano oczywiście w krajach najbardziej się rozwijających. Przykładem może być Sudan Południowy, w którym zanotowano wzrost natężenia oświetlenia o 10% rocznie! Co ciekawe, instrument na satelicie nie jest w stanie zmierzyć światła emitowanego przez diody LED. To oznacza, że wzrost globalnej jasności jest większy niż to, co satelita był w stanie zmierzyć. "Kiedy miasta przełączają się z wysokoprężnych lamp sodowych na diody LED, satelita widzi to jako zmniejszenie natężenia światła, nawet jeśli miasto nie staje się ciemniejsze" - powiedział dr Kyba.

Zanieczyszczenie nocnego nieba na świecie

Mapa zanieczyszczenia nocnego nieba na świecie

Oczekiwano, że przejście na tańsze, bardziej wydajne diody LED zmniejszy zużycie i obniży koszty energii, ale badania wykazały, że oszczędności po prostu zachęciły kraje do dalszego zwiększenia sztucznego rozświetlania.

Zanieczyszczenie świetlne nocnego nieba możecie sprawdzić na mapie darksitefinde


Komentarze
Darek

Bardzo ciekawy artykuł. Tak trzymać :)

24 czerwiec 2018 - 08:39
Odpowiedz