| |
Zagrożenie!
Rosjanie i Ukraińcy zanieczyszczają powietrze w sporej części Europy. Państwa UE nic z tym nie robią!

Rosjanie i Ukraińcy zanieczyszczają powietrze w sporej części Europy. Państwa UE nic z tym nie robią!

Wiosna, to tradycyjnie okres, gdy pseudorolnicy wypalają łąki i nieużytki. Najgorsza sytuacja w Europie ma miejsce w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, gdzie wybucha najwięcej pożarów spowodowanych przez człowieka.

Ogniska dużych pożarów zarejestrowane przed południem, 9 kwietnia. Dane: NASA

Pożary w Europie Rosja

Ogień dotyka również tysiące hektarów lasów. Sytuację możemy obserwować na codziennych zdjęciach satelitarnych. Wczoraj 13.04 mnóstwo dużych ognisk miało miejsce na południe i zachód od Moskwy, zwłaszcza w rejonie Smoleńska.

Ogniska dużych pożarów zarejestrowanych przed południem, 13 kwietnia. Dane: NASA

Pożary w Europie kwiecień 2018

Zanieczyszczenia z tych pożarów rozprzestrzeniają się na tysiące kilometrów, unosząc się na wysokości około 1-3 km nad naszymi głowami. To właśnie m.in. z tego powodu niebo jest okresami zamglone, mimo braku większego zachmurzenia.

Prognozowane rozprzestrzenienie dymu wraz z jego grubością optyczną w Europie. 14 kwietnia o godz. 14:00

Prognoza rozprzestrzenienia dymu

Trudna sytuacja jest również na Dalekim Wschodzie Rosji. W Obwodzie amurskim w związku z pożarami wprowadzono stan nadzwyczajny. Gazeta „Kommiersant” przytacza dane systemu zdalnego monitorowania lasów z których wynika, że w sumie pożary w Rosji objęły już terytorium o powierzchni prawie 2 milionów hektarów. Połowa pożarów przypada na Obwód amurski i Kraj nadmorski.

Od początku roku w Rosji wybuchło ponad 450 pożarów lasów. Główna ich przyczyna to wypalanie traw i nieostrożne zachowanie się z ogniem w lasach. Eksperci obawiają się dalszego wzrostu ilości pożarów. Szczyt pożarów lasów ma nastąpić na początku przyszłego miesiąca. Wtedy Rosjanie masowo świętują 1 maja - święto pracy i 9 maja - Dzień Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.

W Polsce sporego zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza na wysokości 1-2.5 km spodziewamy się w najbliższy poniedziałek 16.04, gdy skumuluje się nad naszym krajem strefa pyłu saharyjskiego z Afryki oraz dymu z pożarów ze wschodniej Europy.

Prognoza rozmieszczenia pyłu saharyjskiego. 16 kwietnia 2018 roku

Pył saharyjski w Polsce 16 kwietnia

Prognoza rozmieszczenia dymu. 16 kwietnia 2018 roku

Pożary dym prognoza


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!