| |
Zagrożenie!
Zamiast zimy będzie uderzenie wiosny. Fala ciepła nadciągnie do Polski. Temperatury znowu wystrzelą

Zamiast zimy będzie uderzenie wiosny. Fala ciepła nadciągnie do Polski. Temperatury znowu wystrzelą

Wkroczyliśmy już w druga dekadę lutego i obecnie nadal nic nie wskazuje, aby w tym okresie zima z całodobowym mrozem i śniegiem miała nagle powrócić do Polski. Wręcz przeciwnie, czekają nas kolejne dni z temperaturami charakterystycznymi dla wczesnej wiosny. Chwilami nadal popada deszcz, ale będą także miejscami okresy z przejaśnieniami i słońcem w tym tygodniu. O zimie przypomni nam jedynie niewielki mróz w nocy występujący w rejonach bez całkowitego zachmurzenia.

Zamiast zimy będą dni z termiczną wiosną. Prognozowana anomalia temperatury, 16 lutego 2024

Zamiast zimy będzie wiosna, anomalia temperatury zaskoczy w Polsce, 16 lutego 2024

Miniony weekend przyniósł duże ocieplenie w południowej i zachodniej Polsce. Najwyższą temperaturę 15,4 st. C. od początku roku zanotowano na stacji IMGW w Jeleniej Górze. Na tym jednak nie koniec bo w tym tygodniu ponownie czekają nas wyjątkowo ciepłe dni szczególnie w zachodnich i południowych regionach. Anomalia temperatury dosłownie nadal będzie szokować. Aktualnie od początku miesiąca po pierwszej dekadzie lutego w skali całego kraju jest aż o 5,4 st. C. cieplej względem normy.

Prognozowane silne ocieplenie w Polsce, 16 lutego 2024

Silne ocieplenie w Polsce, zima kapituje przed wiosną, 16 lutego 2024

Ponownie bardzo ciepło w Polsce będzie szczególnie 15 lutego na zachodzie i południu kraju. Na obszarze między, zwłaszcza Pomorzem Zachodnim, Dolnym Śląskiem i Małopolską zanotujemy, co najmniej 10-14 st. C. Obszar bardzo ciepłego powietrza w głąb kraju rozszerzy się 16 lutego. W tym dniu szczególnie w zachodniej i południowej połowie kraju temperatury wzrosną do około 10-16 st. C., ponadto, szczególnie w południowej połowie kraju będzie szansa na rozpogodzenia i chwile ze słońcem.

Prognozowany obszar przejaśnień i rozpogodzeń w Polsce, 16 lutego 2024

Zima przegra z wiosną w Polsce, silne ocieplenie, prognoza zachmurzenia i temperatury 16 lutego 2024

Ciepłe powietrze do środkowej Europy, w tym do Polski zaciągnie kolejny cyklon z rejonu Wysp Brytyjskich. Zasięg tego powietrza doskonale widać na poziomie izobarycznym 850 hPa znajdującym się na wysokości 1,5 km nad poziomem morza. Zupełnie inaczej w tym czasie będzie na wschodzie Europy w Rosji, gdzie noce miejscami przyniosą mróz z temperaturami poniżej -40/-30 st. C. za sprawą potężnego antycyklonu zbudowanego z chłodnego powietrza.

Zima nadal poza Polską. Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do środkowej Europy, 16 lutego 2024

Zamiast zimy powiew wiosny, adwekcja ciepłego powietrza do Polski, 16 lutego 2024

Ciepło szczególnie na zachodzie i południu Polski zapowiada się także 17 lutego. Temperatury nadal nie będą przypominać zimy. Na termometrach w wielu regionach zanotujemy do około 10-15 st. C. Przerywnikiem tego wyjątkowego ocieplenia będą jedynie noce miejscami z ujemnymi temperaturami, które zaczną do wielu regionów Polski wracać już w nocy na 14 lutego. W następnych dniach okresami niewielki mróz w nocy również będzie występować w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń szczególnie we wschodnich regionach. Mimo to, średnia temperatura dobowa i tak będzie znacznie wyższa od normy.

Fala wiosennego ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 17 lutego 2024

Zamiast zimy fala wiosennego ciepła w Polsce, prognoza temperatury 17 lutego 2024

Z uwagi na zmiany zachodzące w wirze polarnym będą jeszcze do Polski wracać w kolejnych tygodniach akcenty zimowe, w tym miejscami okresy z opadami śniegu, ale raczej w formie epizodów przeplatanych wymianami mas powietrza i wahaniami pogodowymi przed nastaniem pełni prawdziwej wiosny.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!