| |
Zagrożenie!
Zamiast przymrozków będzie fala ciepła. Temperatura w tych dniach przekroczy 20 stopni. Wiemy, gdzie najcieplej

Zamiast przymrozków będzie fala ciepła. Temperatura w tych dniach przekroczy 20 stopni. Wiemy, gdzie najcieplej

W tym sezonie jesiennym wielokrotnie mogliśmy poczuć nawroty termicznego babiego lata i wiele na to wskazuje, że czekają nas kolejne wyjątkowo ciepłe dni, miejscami z temperaturą powyżej 20 st. C. i to jeszcze przed końcem października. Fale ciepłego powietrza w kierunku środkowej i wschodniej Europy zaciągnie głęboki niż atlantycki. Zamiast coraz częstszych przymrozków, to czeka nas podmuch ciepła w coraz bardziej szare i skracające się dni jesieni.

Fala ciepła sięgnie Polski. Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza i anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 30 października 2023

Zamiast przymrozków ocieplenie w Polsce i powiew babiego lata, ciepłe ostatnie dni października 2023

Zwykle w październiku pojawiają się w Polsce coraz częściej przymrozki, ale w tym sezonie jest inaczej. Dni z ujemną temperaturą było niewiele. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu w domach jednorodzinnych. Automatyczne systemy grzewcze nie włączają się jeszcze często i systematycznie. Przeważają adwekcje łagodnych mas powietrza, co ma związek z utrzymującą się aktywnością Atlantyku objawiającą się częstą przewagą warunków atmosferycznych charakterystycznych dla cyrkulacji strefowej.

Prognozowana temperatura w Polsce, 30 października 2023

Powiew babiego lata w Polsce, temperatura przekroczy 20 st. C., przymrozki poza Polską, prognoza temperatury 30 października 2023

W kolejnych dniach na Atlantyku oraz w rejonie zachodniej Europy nadal będą aktywne układy niżowe. Ośrodki te na północnej półkuli Ziemi kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara i w ten sposób zaciągają z południowego zachodu ciepłe masy powietrza w głąb kontynentu, w tym w rejon Polski. Jednocześnie na południu Rosji znajdzie się ośrodek wyżowy, który klinem przejściowo sięgnie naszego kraju. Z tego powodu pojawią się warunki do powrotu przyjemnych temperatur, miejscami ponownie w okolicach 20 st. C. Ocieplenie na znacznym obszarze kraju poczujemy już w niedzielę 29 października, gdy szczególnie w południowej połowie kraju temperatury sięgną co najmniej 15-19 st. C.

Przymrozki dopiero w listopadzie. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 30 października 2023

Brak przymrozków w Polsce, będzie ocieplenie, prognoza temperatury 30 października 2023

Bardzo przyjemnie i ciepło z temperaturami do około 15-21 st. C. niemal w całej Polsce zapowiada się poniedziałek 30 października. Ciepło przed wkraczającym frontem z opadami deszczu zapowiada się także kolejny wtorek. Wówczas temperatura szczególnie na południu, wschodzie i południowym wschodzie kraju może wzrosnąć do około 15-21 st. C., przy czym zaznaczam, że zasięg ciepłych mas powietrza może się jeszcze zmienić, bo od zachodu w głąb Polski będzie napierał chłodny front atmosferyczny spychający ciepłą masę powietrza na wschód Europy.

Podmuch ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 31 października 2023

Ocieplenie sięgnie Polski, temperatura przekroczy 20 st. C., prognoza temperatury 31 października 2023

Po przejściu frontu na początku listopada temperatury spadną, ale bez większego dramatu. Kolejne przejściowe ocieplenie do przyjemnych wartości maksymalnych na poziomie około 15-20 st. C. w wielu regionach kraju nastąpi prawdopodobnie między około 3-5 listopada.

Ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 31 października 2023

Kiedy poprawa pogody i cieplej w Polsce, prognoza anomalii temperatury 31 października 2023

Nic już nie zmieni więc faktu zapisania tegorocznego października w statystykach klimatycznych w Polsce, jako miesiąca ciepłego ze średnią temperaturą w skali całego kraju o około 2,2 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej. W wielu regionach będzie to także miesiąc określony, jako mokry, bo suma opadów przekroczy normę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!