| |
Zagrożenie!
Zamiast mrozu i śnieżycy będzie 17 stopni. Wyjątkowo ciepły Sylwester i Nowy Rok. Anomalia temperatury w Polsce zadziwi

Zamiast mrozu i śnieżycy będzie 17 stopni. Wyjątkowo ciepły Sylwester i Nowy Rok. Anomalia temperatury w Polsce zadziwi

Najnowsze prognozy nadal podtrzymują, że na przełomie grudnia i stycznia 2023 w Polsce czeka nas wyjątkowe silne uderzenie ciepła. Zamiast zimy z całodobowym mrozem i śnieżycą, temperatura miejscami wzrośnie do około 12-17 st. C. Będzie to więc wyjątkowo ciepły Sylwester i Nowy Rok. Lokalnie temperatura zbliży się do rekordu absolutnego dla stycznia, aczkolwiek szansę na jego pobicie są minimalne. Najcieplej ma być na zachodzie i południowym zachodzie kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Anomalia temperatury w Sylwestra i Nowy Rok miejscami będzie o 14-16 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Silne ocieplenie w Polsce na przełomie grudnia i stycznia. Prognozowana anomalia temperatury 1 stycznia 2023 nad ranem

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok 2023, wyjątkowo wysokie temperatury w Polsce

Mimo, że temperatura na początku Nowego Roku może nas szokować, to generalnie styczeń w Polsce słynie ze skrajności. Na obszarze kraju potrafił w minionych latach przynieść temperatury wahające się od -40 st. C., do blisko 19 st. C. Nasze położenie geograficzne na styku różnych mas powietrza sprawia, że wszystko jest możliwe w zależności od dominującego wpływu układu barycznego, od siarczystego mrozu po pierwszy powiew ciepłego przedwiośnia, czy nawet wiosny. Aktualny absolutny rekord temperatury maksymalnej w styczniu na obszarze Polski wynosi 18,6 st. C. i był notowany 6 stycznia 1999 roku w miejscowości Pszenno w województwie dolnośląskim.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce w czasie witania Nowego Roku 2023

Pogoda na Sylwestra 31 grudnia 2022 w Polsce

Wędrujące cyklony znad Atlantyku w kierunku Skandynawii, będą zaciągać do zachodniej i środkowej Europy bardzo ciepłe powietrze. Dodatkowo temperaturę podniosą na południu zjawiska fenowe występujące w górach i rejonach podgórskich. Silny wiatr schodzący w doliny podniesie temperatury szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju. Co ciekawe, temperatura w czasie witania Nowego Roku 2023 w Polsce powinna się wahać, od około 7, do 15-16 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie, zwłaszcza między Kujawami, Wielkopolską, Ziemią Lubuską po Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Opolszczyznę i miejscami Małopolskę.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce w czasie witania Nowego roku 2023

Pogoda na Sylwestra, prognoza opadów noc z 31 grudnia na 1 stycznia 2023

Noc sylwestrowa zapowiada się nieźle w Polsce, bo na przeważającym obszarze kraju nie będzie padać, ponadto spodziewamy się wysokiej temperatury, jak na tę porę roku. Wyjątkiem będą dzielnice północe Polski, gdzie będzie zalegać strefa frontowa i tutaj miejscami może miejscami padać deszcz, głównie w województwach północnych.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 stycznia 2023

Pogoda na Nowy Rok, 1 stycznia 2023, najnowsza prognoza temperatury

Bardzo ciepło zapowiada się w Polsce niedziela 1 stycznia 2023. Temperatura w wielu regionach wzrośnie do 10-17 st. C. Chłodniej będzie miejscami na północy, w rejonie zalegania strefy frontowej oraz w rejonach podgórskich, głównie na Podkarpaciu. Bardzo ciepło ma być szczególnie na Dolnym Śląsku oraz miejscami w Małopolsce. Temperatura miejscami w tych regionach może sięgnąć nawet 15-17 st. C. 

Temperatura maksymalna w Sylwestra w Polsce notowana 31 grudnia 2021

Pogoda w Sylwestra w Polsce

Sylwester i Nowy Rok był również dość ciepły rok temu, ale teraz temperatura ma być miejscami wyższa o kilka st. C., szczególnie na południowym zachodzie Polski. 

Temperatura notowana w Polsce w Nowy Rok, 1 stycznia 2022

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok 2022/2023, prognoza temperatury

Czeka nas zatem kolejny jeszcze cieplejszy Sylwester i Nowy Rok w Polsce. Problemem może być jednak okresami silniejszy wiatr, lokalnie o sile wichury, który skutecznie obniży temperatury odczuwalne. Po 3 stycznia 2023 temperatury w Polsce spadną, ale nadal będą dodatnie w dzień. Śnieżna i mroźna zima jeszcze nie wróci. Zimowe klimaty będą się nadal utrzymywać w wysokich Tatrach i na naśnieżonych stokach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!