Zalania i podtopienia w wielu regionach. Gwałtowne burze przynoszą ulewy. Wydano alerty pogodowe
Do Polski dotarła chwiejna i wilgotna masa powietrza w której na lokalnych liniach konwergencji tworzą się wypiętrzone chmury kłębiaste przynoszące burze z ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Głównym zagrożeniem są ulewy mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. Zjawiska mają niewielki zasięg, ale najbliższej doby będą możliwe w co najmniej kilku regionach. Wydano alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdźmy, gdzie wystąpią burze do 11 czerwca na obszarze Polski.
Gwałtowne burze w Polsce niosą ulewy. Zalania i podtopienia w wielu regionach, czerwiec 2023
W ciągu najbliższej doby, główne zagrożenie burzami i lokalnymi ulewami obejmuje miejscami południowo wschodnią połowę Polski, gdzie zalega najbardziej wilgotna i chwiejna masa powietrza. W ciągu dnia wraz z pojawieniem się przejaśnień i chwilowych rozpogodzeń zaczną się ponownie wypiętrzać rozproszone chmury kłębiaste, z których zacznie padać przelotny deszcz i grzmieć. Punktowo będą możliwe również opady gradu. Warto w tym czasie śledzić najnowsze dane radarowe.
Prognoza zasięgu rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 10 czerwca 2023
Zalecamy sprawdzanie prognoz burzowych z kilku źródeł, bo mogą się one różnić w zależności od interpretacji synoptycznej oraz zastosowanego modelu pogodowego do wydania prognozy. Meteorolodzy z IMGW zdecydowali się nawet na wydanie drugiego stopnia alertu do południowych krańców Polski w rejonach podgórskich.
Prognoza burz dla Polski na 10 czerwca 2023 według IMGW
Głównym zagrożeniem w rejonie burz będą ulewne opady deszczu, miejscami z sumami opadów do około 20-50 litrów wody na m2 ziemi. Taki opad w krótkim czasie powoduje już lokalne zalania i podtopienia. Punktowo może również spaść niewielki grad. Zagrożenie ze strony wiatru będzie umiarkowane, bo w porywach w rejonie burz wiatr może osiągnąć w porywach do 50-70 km/h. O potencjale burz z ostatnich dni świadczą liczne zalania i podtopienia, które notowano na przykład w Radomsku, Katowicach, Wrocławiu i w wielu miejscach Opolszczyzny.
Skutki ulewy w Polsce w rejonie miejscowości Kozłówki w województwie opolskim, 9 czerwca 2023
Tradycyjnie w okresie burzowym przygotowujemy stosowne prognozy prawdopodobieństwa burz wraz z ich potencjalną skalą natężenia. Biorąc pod uwagę najnowsze prognozy parametrów meteorologicznych został wydany pierwszy stopień alertu pogodowego, punktowo z ryzykiem osiągnięcia drugiego. Zwracamy jednak uwagę, że potencjalne ulewy mają ograniczony zasięg. Może się zdarzyć, że na obszarze danej miejscowości będzie dosłowne oberwanie chmury, a kilka km dalej ledwo pokropi lub w ogóle nie popada.
Prognoza burz dla Polski do 04:00, 11 czerwca 2023
Z pomiarów bezpośrednich wykonanych na stacjach meteorologicznych, a także z danych radarowych systemu RainGRS wynika, że minionej doby w rejonie burz w Polsce szczególnie między województwem opolskim przez śląskie po lokalnie małopolskie i świętokrzyskie spadło 20-50 mm wody, lokalnie około 83 mm. Z takim opadem występującym w kilkadziesiąt minut żaden system kanalizacyjny nie jest w stanie sobie poradzić, zwłaszcza, że często jest zanieczyszczony i przytkany.
DobraPogoda24.pl
Właśnie wczoraj trochę popadało. Wieczorem dokopałem ziemię i powiem, że tylko prawie pół centymetra było mokro a dalej skała twarda aż szpadel złamałem. Moje uprawy nic się napiły, ale w nocy koło 3 bardziej i dłużej padało. Wieczorem sprawdzę jak i czy tak samo. Bo teraz słońce i gorąco paruje szybko to nie wiem czy pomoże coś. Po niedzieli nie wiem bo się wycofują większe opady i susza nasilać będzie.