| |
Zagrożenie!
Zalane drogi na południu. Silne burze niosą powodzie i gradobicia. Masa wody niszczy samochody

Zalane drogi na południu. Silne burze niosą powodzie i gradobicia. Masa wody niszczy samochody

Początek czerwca przynosi gwałtowną pogodę na południu Europy w wielu krajach. Wszystko przez blokadę antycyklonu nad północno zachodnimi i środkowymi regionami kontynentu. W chwiejnym powietrzu tworzą się liczne i potężne burze stacjonarne z ulewami i gradobiciami. Natężenie opadów jest bardzo duże, bo w przeciągu godziny lub krócej potrafi spaść ponad 30-75 mm wody na m2 ziemi. Dochodzi do licznych powodzi błyskawicznych. Przykładem z ostatniej doby jest rejon miejscowości Macomer na włoskiej Sardynii.

Skutki powodzi błyskawicznej w włoskiej miejscowości Macomer, 2 czerwca 2023. Foto: FB Matteo Tidili

Burze z ulewami zalewają drogi na południu Europy, powódź Sardynia w miejscowości Macomer czerwiec 2023

Drogi miejscami są zalewane i przypominają rwące rzeki. Kolejny przykład dotyczy Sardynii, gdzie w rejonie Macomer w kierunku miejscowości Sindia spadło ponad 44 mm deszczu w zaledwie w 40 minut. Droga szybko została zalana i przypominała górską rzekę niszczącą nawierzchnie i nanoszącą zanieczyszczenia porwane przez wodę.

Potężne stacjonarne burze na południu Europy zanotowane minionej doby do godziny 11:25, 3 czerwca 2023

Ulewy i powodzie na południu Europy, zalane i zablokowane drogi we Włoszech na Sardynii, czerwiec 2023

Sytuacja pogodowa w tej części Europy jest spowodowana przez blokadę wyżową utrzymującą się na północy kontynentu. Dopóki antycyklon nie ustąpi, to chwiejna masa powietrza z dużą zawartością wilgoci w obszarach płytkich ośrodków niżowych i miejscami linii zbieżności wiatru będzie nadal powodować występowanie licznych potężnych burz i ulew w wielu regionach na południu Europy między Hiszpanią przez Włochy po Bałkany.

Skutki potężnej ulewy i powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie Macomer, 2 czerwca 2023

Silna fala burz z ulewami powodująca problemy na drogach wystąpiła w wielu regionach Włoch na początku czerwca. Do zalań, podtopień i powodzi błyskawicznych doszło także w Mirabello Sannitico, gdzie są relacje i zdjęcia z przejścia gradu oraz pojawienia się masy wody wzdłuż pochyłej drogi. Wiele samochodów było zanurzonych w wodzie do połowy. Żywioł zalewa także piwnice i partery budynków. Podobne zjawiska były notowane również w rejonie miejscowości Celano.

Ulewy i burze na południu Europy. Dalsze ryzyko powodzi. Prognozowane sumy opadów do 10 czerwca 2023

Ulewy i powodzie błyskawiczne na południu, zalane drogi we Włoszech, czerwiec 2023, prognoza opadów

W kolejnych dniach ryzyko ulew i burz nadal będzie się utrzymywać szczególnie w południowych regionach Europy, zwłaszcza od północno wschodniej Hiszpanii przez Włochy po zachodnie Bałkany, w tym północno zachodnią połowę Turcji. Pojawi się również szansa w nowym tygodniu na opady deszczu i burze w Polsce, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie.

Zalane drogi we Włoszech w rejonie Macomer na Sardynii. Skutki powodzi błyskawicznej, 2 czerwca 2023

Najbliższej doby z 3-4 czerwca główne ryzyko silnych burz w Europie ponownie z ulewami i gradobiciami obejmuje południowe regiony, od Półwyspu Iberyjskiego przez południową Francję, Szwajcarię, Włochy po znaczą część Bałkanów w tym Turcję.

Prognoza burz dla Europy na 4-5 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 4 czerwca 2023

Kolejnej doby z 4-5 czerwca ryzyko burz nadal będzie poza Polską na obszarze południowej Europy, od Portugalii i Hiszpanii przez Włochy po Bałkany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!