| |
Zagrożenie!
Zalane drogi i połamane drzewa w Polsce. Gwałtowne oberwania chmury w kilku regionach. Ulewy zaskakują ludzi

Zalane drogi i połamane drzewa w Polsce. Gwałtowne oberwania chmury w kilku regionach. Ulewy zaskakują ludzi

Za nami kolejna doba z gwałtownymi burzami w Polsce, jakie powstały w upalnym i wilgotnym powietrzu. Oberwania chmury z nawalnym deszczem były ponownie niezwykle lokalne, ale miejscami potrafiło spaść ponad 30-60 litrów wody na m2 ziemi, a w pobliżu miejscowości Zalec i Muntowo w warmińsko mazurskim mogło to być ponad 100 mm wody. W wielu miejscach doszło do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej. Silny wiatr łamał również drzewa i blokował drogi.

Skutki oberwania chmury i ulewy w Małopolsce w miejscowości Rzepiska. Wylał potok Wojtyczków, 19 sierpnia 2023. Foto FB OSP KSRG Białka Tatrzańska

Gwałtowne oberwania chmury w Polsce, zalane drogi i połamane drzewa w sierpniu 2023

Najwięcej lokalnych silnych burz minionej doby w Polsce rozwinęło się we wschodnich i południowo wschodnich regionach, gdzie obowiązywał pierwszy i drugi stopień alertu pogodowego. Ponownie zwracamy uwagę na niezwykłą lokalność zjawisk, gdyż zasięg najbardziej aktywnych komórek burzowych z ulewami był bardzo ograniczony, ale tam gdzie wystąpiły, to w zaledwie 1-2 godziny potrafiło spaść kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi.

Ulewy burzowe zanotowane w Polsce minionej doby do godziny 08:00, 20 sierpnia 2023. Dane RainGRS IMGW

Ulewy i oberwanie chmury w Polsce, zalania i podtopienia w sierpniu 2023

Lokalne ulewy odnotowano szczególnie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu oraz w województwie warmińsko mazurskim. Żadna z naziemnych stacji meteorologicznych IMGW nie znalazła się w samym centrum ulewy, dlatego sumy opadów nie są na nich imponujące. Przykładowo na stacji Nowotaniec zmierzono 45 mm, Sanok Trepcza 39,5 mm i Bircza 31,3 mm. W ich rejonie suma opadów miejscami była znacznie większa.

Skutki ulewy i oberwania chmury w powiecie nowosądeckim. Zalane drogi w miejscowości Gródek nad Dunajcem, 19 sierpnia 2023

Z pomiarów radarowego sytemu teledetekcji wynika, że najwięcej deszczu spadło w województwie warmińsko mazurskim między miejscowością Zalec i Muntowo. W samym centrum ulewy znalazło się Jezioro Zaleckie. Suma opadów w tym regionie miejscami osiągnęła aż 139 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki nawałnic na Lubelszczyźnie w rejonie Łukowa, 19 sierpnia 2023

Bardzo aktywna burza przeszła nad Łukowem na Lubelszczyźnie, gdzie towarzyszył jej silny wiatr łamiący drzewa. Miejscami nawałnica pozbawiła mieszkańców dostaw energii elektrycznej. Zasięg burzy wiatrowej był znacznie większy, bo powalone drzewa zablokowały ruch na drodze Łuków - Radzyń Podlaski między miejscowościami Ula i Biała.

Silne burze zanotowane w Polsce minionej doby do godziny 09:30, 20 sierpnia 2023

Silne burze i oberwania chmury w Polsce, zalane drogi i połamane drzewa sierpień 2023

Natężenie opadów deszczu w czasie gwałtownego oberwania chmury było tak duże, że woda w zaledwie godzinę potrafiła zalać nie tylko drogi, ale spowodowała również wylanie potoków i zalanie piwnic. Przykładem może być szczególnie miejscowość Rzepiska w Małopolsce, gdzie przejazd drogą powiatową został znacząco utrudniony nie tylko przez wodę, ale również przez naniesiony żwir i kamienie.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Sieniawie w powiecie nowatorskim w Małopolsce, 19 sierpnia 2023

Najbliższej doby liczba burz w Polsce będzie mniejsza, gdyż warunki atmosferyczne będą gorsze do ich rozwoju ze względu na nasuwający się z zachodu mało aktywny chłodny front atmosferyczny. Zjawiska mniej liczne będą mieć lokalny zasięg i ograniczą się tylko do kilku regionów.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 21 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 21 sierpnia 2023

W rejonie izolowanych i raczej krótkotrwałych burz mogą wystąpić intensywne opady deszczu do około 10-30 mm. W rejonie frontu nie można wykluczyć lokalnej superkomórki z wiatrem do około 80 km/h oraz z gradem do około 2-4 cm. Główny rozwój burz jest przewidywany z upływem popołudnia i wczesnym wieczorem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!