| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody wkroczy do Polski. Temperatura spadnie o 10 stopni. Chłodny front ściągnie deszcz i silny wiatr

Załamanie pogody wkroczy do Polski. Temperatura spadnie o 10 stopni. Chłodny front ściągnie deszcz i silny wiatr

Obecnie trwa przedłużający się podmuch słonecznego i gorącego lata w Polsce, ale do naszego kraju zmierza załamanie pogody związane z przejściem aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego. To właśnie on w najbliższy weekend przyniesie miejscami przelotne opady deszczu i chwilami silniejsze porywy wiatru, ponadto nie można wykluczyć wystąpienia lokalnej burzy. Za frontem napłynie chłodna masa powietrza i temperatura maksymalna spadnie nawet o 10 st. C. Z termicznego lata przejdziemy do termicznej jesieni.

Chłodny front zmieni pogodę w Polsce. Prognozowany układ baryczny w Europie o godzinie 14:00, 29 września 2023

Chłodny front załamie pogodę w Polsce między 29-30 września 2023, temperatura spadnie o 10 stopni

Aktualnie nad Polską nadal dominuje słoneczna pogoda związana z wyżem ze wschodniej Europy wspomagana przez adwekcję ciepłego powietrza z południowego zachodu kontynentu zaciągana przez głęboki cyklon atlantycki, który minionej doby przyniósł silne wichury w rejonie Wysp Brytyjskich. Temperatura maksymalna w wielu regionach osiąga 24-28 st. C., a lokalnie może wzrosnąć do 29 st. C. Ta letnia pogoda jeszcze się utrzyma przez kilkadziesiąt godzin, ale na zdjęciach satelitarnych, danych radarowych oraz mapach synoptycznych widać już nadchodzące zmiany.

Prognozowane położenie chłodnego frontu i zasięgu opadów w Polsce o godzinie 08:00, 30 września 2023

Załamanie pogody przyniesie chłodny front w Polsce, spadnie deszcz będą burze i silny wiatr między 29-30 września 2023

Stopniowa zmiana pogody w Polsce pojawi się już w piątek 29 września, gdy na północnym zachodzie i północy zachmurzenie wzrośnie i miejscami słabo i przelotnie popada deszcz. Wieczorem i nocą na sobotę 30 września strefa frontowa z zachodu będzie się przesuwać w głąb kraju i miejscami również z niej przelotnie popada, ale opady te będą mieć charakter rozproszony, głównie w północno zachodniej połowie kraju. W rejonie frontu porywy wiatru mogą osiągnąć do około 40-60 km/h. Mocniej powieje szczególnie na wybrzeżu.

Prognoza zasięgu strefy chłodnego frontu z opadami do godziny 17:00, 30 września 2023

Załamanie pogody ustąpi termiczne lato, chłodny front w Polsce przyniesie deszcz i silny wiatr 30 września 2023

W sobotę 30.09 w ciągu dnia front chłodny z przelotnymi opadami będzie się nadal przesuwał na wschód i południowy wschód kraju, jednocześnie od zachodu za frontem warunki atmosferyczne zaczną się poprawiać, ale temperatury będą już niższe, bo napłynie chłodna masa powietrza polarnomorskiego. W tym dniu jeszcze przed frontem będzie dość ciepło na południowym wschodzie Polski.

Ochłodzenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 października 2023

Ochłodzenie przyniesie chłodny front, załamanie pogody wkroczy z zachodu, temperatura spadnie o 10 st. C., prognoza 1 października 2023

Ochłodzenie w całym kraju odczujemy w niedzielę 1 października. W tym dniu zamiast 25-29 st. C. notowanych w tym tygodniu, to temperatura wzrośnie w wielu regionach do ledwie 16-20 st. C. Będzie więc wyraźnie chłodniej i poczujemy termiczną jesień, która jest charakterystyczna dla średniej dobowej temperatury w przedziale 5-15 st. C. Kolejny chwilowy podmuch lata w Polsce czeka nas 3 października. Temperatura wzrośnie wtedy na znacznym obszarze kraju do 24-28 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzichu

Właśnie, na jak długo? Dzień, dwa? A potem dalej upały?

28 wrzesień 2023 - 14:11
Odpowiedz