| |
Zagrożenie!
Niż Daniel w niedzielę 2 maja przyniesie silne załamanie pogody w Polsce. Spodziewana ulewa, wichura i lokalne burze

Niż Daniel w niedzielę 2 maja przyniesie silne załamanie pogody w Polsce. Spodziewana ulewa, wichura i lokalne burze

Dość często nie mamy szczęścia do pogody w czasie majówki. Niestety, w tym roku również tak będzie. Fatalnie zapowiada się pogoda w niedzielę 2 maja 2021. W tym dniu Polska dostanie się bezpośrednio pod wpływ bardzo wilgotnego niżu Daniel. Przywędruje on do nas z południowo zachodniej Europy, po drodze nabierze wilgoci w rejonie Włoch. W zależności od ostatecznej trajektorii ośrodka niżowego nazwanego Daniel, sumy opadów i temperatury w poszczególnych regionach kraju mogą się różnić, ale już wyłonił się najbardziej prawdopodobny scenariusz pogodowy. Najnowsze wyliczenia wiodących modeli numerycznych nadal potwierdzają ulewę, miejscami pojawienie się burz na południowym wschodzie kraju, a także ryzyko wichury, szczególnie w centrum, na wschodzie i południu Polski. Najsilniejsza wichura prawdopodobnie uderzy w województwa wschodnie i południowo wschodnie, zwłaszcza Podkarpacie, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską po lokalnie łódzkie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie i wschodnie dzielnice warmińsko mazurskiego. W tych regionach porywy wiatru mogą miejscami osiągnąć nawet 70-95 km/h, a wysoko w górach powyżej 100 km/h.

Silne załamanie pogody w niedzielę 2 maja 2021 w Polsce. Daniel przyniesie ulewy, burze i wichury. Na mapie prognozowane porywy wiatru do godziny 20:00

Pogoda, niż Daniel przyniesie załamanie pogody w niedzielę 2 maja 2021, spodziewana wichura, ulewa, burze

Silny wiatr na wschodzie Polski spodziewany jest również w nocy z niedzieli na poniedziałek 2/3 maja 2021. Na mapie prognozowane porywy wiatru do godziny 02:00

Pogoda, Daniel przyniesie załamanie pogody w Polsce, prognoza 2-3 maja 2021

Nadal widać rozbieżności w sumach opadów, dlatego przytoczymy aktualne prognozy najważniejszych modeli numerycznych.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 maja 2021, model GFS

Ulewa w Polsce, niż Daniel z załamaniem pogody, prognoza sumy opadów 2-3 maja 2021

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 maja 2021, model ARPEGE

Niż Daniel, prognoza ulewy w Polsce, 2 maja 2021

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 maja 2021, model ECMWF

Ulewa w Polsce, niż Daniel, prognoza sumy opadów 2-3 maja 2021

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 maja 2021, model ICON

Pogoda, Daniel, załamanie pogody w Polsce, ulewa, burze, wichura, 2-3 maja 2021

Uwzględniając średnią ze wszystkich głównych prognoz pogody, można przyjąć, że najwięcej deszczu spadnie na obszarze, od Podlasia i Mazur przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Nieco inną koncepcję przedstawia amerykański model GFS, który przesuwa większe opady bardziej na wschód Polski. 

Prognozowane położenie niżu Daniel i zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, 2 maja 2021

Pogoda, niż Daniel, ulewa w Polsce, 2 maja 2021, prognoza opadów i burz

Niż Daniel nabiera wilgoci między Hiszpanią i Włochami. Na zdjęciu satelitarnym z godziny 08:10, 1 maja 2021, widać kotłującą się strefę frontu atmosferycznego z zaburzeniem falowym i postępującą cyklogenezą. Dodatkowo zaznaczyliśmy pozycję niżu oraz jego kierunek przemieszczenia w ciągu najbliższej doby 01/02.05.

Pogoda, Daniel, ulewa, burze, wichura w Polsce, prognoza pogody 2-3 maja 2021

W niedzielę 02.05 centrum niżu Daniel, będzie dosłownie przesuwać się nad naszym krajem. Daniel przyniesie intensywne opady deszczu o charakterze wielkoskalowym, lokalne burze na południowym wschodzie oraz bardzo silne porywy wiatru.

Prognoza modelu ECMWF nadal potwierdza, że w niedzielę 2 maja, południowo wschodnia Polska w ciągu dnia chwilowo znajdzie się w ciepłym wycinku niżu. Między przelotnymi opadami pojawią się większe przejaśnienia, a nawet chwilowe rozpogodzenia. Niewykluczone, że temperatura wzrośnie chwilowo do 18-22 st. C., ale wzrośnie wtedy ryzyko rozwinięcia się lokalnych burz. Sytuacja, będzie dynamiczna.

Prognozowana temperatura w Polsce, 2 maja 2021 

Pogoda, temperatura w Polsce 2 maja 2021, gdzie będą burze, ulewy i wichura z niżem Daniel

Pogoda miejscami będzie niebezpieczna, dlatego apelujemy, aby zachować ostrożność i unikać w tym czasie aktywności w górach, w lesie, czy nad wodą. Zalecamy śledzenie danych radarowych, aby na bieżąco wiedzieć gdzie, oraz z jaką intensywnością pada, a także gdzie przesuwają się burze.

DobraPogoda24


Komentarze
loco

Przyniesie załamanie pogody... tak jakby dotąd była lepsza :-D

02 maj 2021 - 16:14
Odpowiedz