| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody nadciąga do Polski. Noc przyniesie burze. W tych regionach wyładowania i opady zakłócą sen

Załamanie pogody nadciąga do Polski. Noc przyniesie burze. W tych regionach wyładowania i opady zakłócą sen

Powoli dobiega końca wielodniowa dominacja antycyklonu nad Polską w formie układu Omega, który zapewnia nam wrześniowy podmuch lata z lokalnym upałem. Od zachodu w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zaczniemy się dostawać w obszar zatoki niżowej w której pojawi się strefa frontu atmosferycznego wędrująca przez nasz kraj w połowie tygodnia. Rozwiną się miejscami przelotne intensywne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Spodziewamy się także wystąpienia nocnych burz.

Antycyklon przełamie front burzowy w Polsce między 13 - 14 września 2023

Załamanie pogody dotrze do Polski, będą nocne burze w połowie września 2023, antycyklon ustąpi wejdzie front burzowy

Miejscami opady deszczu i być może lokalne burze pojawią się już w ciągu najbliższej doby na krańcach północno zachodnich kraju, gdzie zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim istnieje umiarkowane ich ryzyko rozwinięcia na przedfrontowej linii zbieżności wiatru. W rejonie potencjalnych burz spadnie do 5-20 mm wody, a wiatr w porywach osiągnie do 50-70 km/h. Punktowo nie jest wykluczony grad.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 12 września 2023

Znacznie większe prawdopodobieństwo burz i główne zmiany w pogodzie w tym tygodniu są prognozowane kolejnej doby między 13-14 września, gdy bezpośrednio przez Polskę będzie się przesuwał aktywny front chłodny z lokalnymi strefami zbieżności wiatru. Front będzie stopniowo z zachodu wdzierał się na wschód w głąb kraju. W środę 13.09 do wieczora obejmie co najmniej zachodnią połowę Polski i na tym obszarze miejscami przelotnie popada i zagrzmi oraz spadnie punktowo grad w towarzystwie silnego wiatru.

Prognozowany obszar zasięgu frontu z opadami i miejscami burzami w Polsce, godziny popołudniowe 13 września 2023

Front burzowy załamie pogodę w Polsce, będą nocne burze wrzesień 2023

Kolejnej doby wydamy stosowną prognozę burzową w której wskażemy regiony narażone na burze wraz ze stopniem natężenia zjawisk. Wiele wskazuje na to, że burze miejscami będą możliwe także wieczorem oraz w nocy na 14 września, zwłaszcza we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju, bo właśnie wtedy obszar frontowy dotrze nad te regiony, gdzie najwyższa temperatura utrzyma się najdłużej przed frontem.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w którym miejscami w Polsce wystąpią burze w nocy na 14 września 2023

Noc na 14 września 2023 przyniesie burze w Polsce

Przed nami więc pierwsze opady i burze w Polsce w wielu regionach od około 10 dni, bo ostanie opady wystąpiły na południowym wschodzie kraju 3 września. Po tym dniu na ogół nigdzie nie padało. Wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej przez te dni znacznie spadła. Na początku września wahała się w przedziale 45-95%, a obecnie jest to już zakres 20-70%. Najbardziej sucho jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, miejscami na Kujawach i Pomorzu Zachodnim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!