| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody dotrze do Polski. Uderzy śnieżyca przed Wigilią. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu

Załamanie pogody dotrze do Polski. Uderzy śnieżyca przed Wigilią. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu

Do Polski zbliża się potężne załamanie pogody. Przed Wigilią na przeważającym obszarze kraju przejdzie śnieżyca, a za nią napłynie chwilowo cieplejsze powietrze. Miejscami wystąpią wtedy również opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie opady mogą być marznące. Wzrośnie również prędkość wiatru, głównie na południu w rejonach podgórskich, a także nad morzem. Śnieżyca zacznie obejmować od zachodu Polskę już w czwartek 23.12 wieczorem i będzie się przesuwać w nocy 23/24 grudnia 2021 w głąb Polski. Mimo, że w Wigilię przejściowo dotrze łagodniejsze powietrze polarne morskie i pojawią się dodatnie temperatury, to sama Wigilia i Boże Narodzenie na przeważającym obszarze Polski będą śnieżne, a po Wigilii dni świąteczne znowu mroźne prawie w całej Polsce. Sprawdźmy bardzo dokładną prognozę opadów śniegu, niemal godzina po godzinie na najnowszych mapach śnieżycy.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Europy z naniesionymi cechami załamania pogody, w tym z widoczną śnieżycą. Dane: Eumetsat, godzina 07:45, 23 grudnia 2021

Załamanie pogody zbliża się do Polski. Śnieżyca uderzy 23/24 grudnia 2021 przed Wigilią. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu

Na powyższym zdjęciu satelitarnym doskonale widać czekające nas zmiany w pogodzie. Na zachód od Polski widzimy kłębowisko chmur, to śnieżyca która wkroczy do naszego kraju w ciągu najbliższej doby. Śnieżycę przyniesie ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Danii. Za frontem z zachodu i południowego zachodu napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie zobrazowane odcieniem koloru zielonego. Jak widać, powietrze to zderzy się nad Polską z ustępującą chwilowo masą powietrza arktycznego zobrazowanego odcieniem koloru niebieskiego i różowego. Po przejściu śnieżycy ponownie z północy i północnego wschodu do Polski zacznie napływać powietrze arktyczne.

Godzinowa prognoza śnieżycy w Polsce

Omawiana strefa opadów śniegu zacznie wchodzić od zachodu do Polski już dziś późnym popołudniem i wieczorem, gdy intensywne opady śniegu obejmą szczególnie województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko pomorskie po częściowo dolnośląskie i opolskie.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 23:00, 23 grudnia 2021

 Śnieżyca przed Wigilią uderzy w Polsce. Prognoza godzinowa na mapach opadów śniegu, noc 23/24 grudnia 2021

W nocy 23/24.12 śnieżyca będzie się przesuwać na wschód i południowy wschód Polski, ale jednocześnie wraz z napływem cieplejszego powietrza opady śniegu na zachodzie i południowym zachodzie zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Początkowo możliwe są również opady marznące.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 02:00, 24 grudnia 2021

Prognoza śnieżycy w Polsce, 23-24 grudnia 2021. Szczegółowa prognoza opadów śniegu

W Wigilię w ciągu dnia, ciepłe powietrze obejmie szczególnie południową Polskę i tutaj stopniowo śnieżyca ustąpi. Pojawią się wtedy opady deszczu ze śniegiem i deszczu, zwłaszcza od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie oraz nad morzem. W pierwszej fazie opadów deszczu możliwe są również opady marznące.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 15:00, 24 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu i deszczu w Polsce, Wigilia 24 grudnia 2021

W nocy z 24/25 grudnia 2021, front na północy Polski zostanie zablokowany przez klin wyżowy i ponowny napływ zimnego powietrza arktycznego. Strefa opadów śniegu od północy zacznie więc schodzić na południe Polski, ale zanim dotrze nad województwa południowe, to tam nadal będą jeszcze miejscami możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w Boże Narodzenie przechodzące ponownie w śnieg. Przy ponownym napływie powietrza arktycznego mogą również wystąpić opady marznące.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 21:00, 24 grudnia 2021

Godzinowa prognoza śnieżycy i opadów deszczu w Polsce, Wigilia 24 grudnia 2021

Ostatecznie opady śniegu i deszczu zanikną na południu i południowym wschodzie Polski o poranku w Boże Narodzenie. Od północy spłynie wtedy ponownie powietrze arktyczne i niebo zacznie się przejaśniać i rozpogadzać na przeważającym obszarze Polski. Zapowiada się więc świetny dzień na popołudniowy spacer w towarzystwie mrozu i białych krajobrazów, gdyż śnieg będzie zalegał na znacznym obszarze kraju.

Czy Wigilia i Boże Narodzenie będą ze śniegiem w Polsce

Przechodząca śnieżyca mimo wdzierania się ciepłego powietrza w Wigilię do Polski uratuje nam białe święta, gdyż prognozy jednoznacznie wskazują, że śnieg w czasie Wigilii i Bożego Narodzenia ma zalegać prawie w całym kraju.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, w czasie rozpoczynania Wigilii o godzinie 16:00

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 24 grudnia 2021, czy Wigilia będzie śnieżna

Niemiecki model ICON ma z reguły tendencję do zaniżania pokrywy śnieżnej, więc miejscami śniegu powinno być więcej.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 24 grudnia 2021, model ECMWF

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 24 grudnia 2021 model ECMWF

Z kolei model ECMWF ma tendencję do zawyżania pokrywy śnieżnej. Z pewnością rzeczywista pokrywa śnieżna w Polsce w czasie Wigilii będzie mniej więcej pośrodku obu prognoz.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 25 grudnia 2021, model ICON

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 25 grudnia 2021 Boże Narodzenie

Nie ma więc już wątpliwości, że tegoroczne święta będą w Polsce wreszcie śnieżne i mroźne, zwłaszcza w Boże Narodzenie i drugi dzień świąt. Wigilia również może być śnieżna, ale przejściowo z dodatnią temperaturą i opadami deszczu, zwłaszcza w południowej połowie Polski. Sprawdzą się więc nasze długoterminowe prognozy zapowiadające święta ze śniegiem i mrozem. Załamanie pogody wynagrodzi nam stabilna pogoda w Boże Narodzenie. Po południu w całej Polsce będą doskonałe warunki na spacer, jedynie nad morzem, głównie w rejonie Półwyspu Helskiego w wyniku efektu morza, lokalnie mogą występować opady śniegu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiolla

Świetne wieści, czyli w Boże Narodzenie wreszcie będzie można wybrać się na popołudniowy spacer w towarzystwie zimy :) Super!

23 grudzień 2021 - 09:39
Odpowiedz