| |
Zagrożenie!
Zalało miasto na wschodzie. Ogromna ulewa blisko Polski. Wiele dróg było nieprzejezdnych

Zalało miasto na wschodzie. Ogromna ulewa blisko Polski. Wiele dróg było nieprzejezdnych

Ostatnia doba przyniosła duże sumy opadów nie tylko miejscami na wschodzie i południu Polski, ale ulewy i burze dały się we znaki również mieszkańcom zachodniej Ukrainy. Nawalne opady deszczu spowodowały wystąpienie powodzi błyskawicznej we Lwowie. Wiele ulic stało się nieprzejezdnych. Komunikacja miejska na wielu odcinkach została wstrzymana. Lokalnie w czasie ulewy w krótkim czasie mogło spaść do 40-70 litrów wody na m2 ziemi. Co najmniej 20 budynków mieszkalnych we Lwowie zostało zalanych.

Skutki ulewy na zachodzie Ukrainy. Powódź błyskawiczna we Lwowie, 5 lipca 2022. Foto: Ihor Zinkevich 

Ulewa i powódź błyskawiczna we Lwowie, 5 lipca 2022. Nagrania i zdjęcia, foto

Ulewa we Lwowie zalała wiele głównych ulic. Wśród nich ul. Sacharową i Gorbaczewskiego, gdzie utknęły tramwaje. Zalana została również ulica Pidwalna w centrum Lwowa. Pasażerowie tramwajów i autobusów musieli wysiadać z zalanych pojazdów prosto do wody. 

Skutki ulewy we Lwowie, 5 lipca 2022

O ulewach i powodzi błyskawicznej informował w mediach społecznościowych burmistrz Lwowa Andrij Sadowy. Po odpłynięciu wody, wieczorem we wtorek 05.07 tramwaje i trolejbusy wznowiły ruch. Władze poinformowały, że przewoźnicy, których transport nie wróci na trasy otrzymają mandaty. Trwa likwidacja skutków ulewy. Na kilku ulicach nadal nie ma prądu. Niestety, ulewa zalała kilka schronów. 

Powódź błyskawiczna we Lwowie. Zalane skrzyżowanie ulic Torfyana i Chornovola, 5 lipca 2022

Podczas burzy system kanalizacji kolektora ponownie się zepsuł na ulicy Torfyaniy, powodując całkowite zalanie ulicy. Jak poinformował burmistrz Andrij Sadowy, kolektor zerwał trzy betonowe płyty ważące ponad 6 ton. Kolektor nie poradził sobie z nadmierną ilością wody. 

Skutki ulewy i burzy we Lwowie, 5 lipca 2022

Opadom deszczu towarzyszył również opad niewielkiego gradu w okolicach Lwowa. Nie wiadomo ile spadło deszczu, gdyż stacja ukraińskiej służby meteorologicznej we Lwowie znalazła się poza głównym rdzeniem opadów i zanotowała zaledwie 17,8 mm.

Zanotowane burze w Polsce, na zachodzie Ukrainy i na Bałkanach w ciągu ostatnich 24 godzin

Ulewy i burze, zalania, podtopienia i powódź błyskawiczna we Lwowie, zanotowane burze 5-6 lipca 2022

Możemy się jedynie opierać na pomiarach stacji amatorskich, które zanotowały w mieście około 40-70 mm wody w krótkim czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!