Europejska Agencja Leków ostrzega: szczepionka AstraZeneca może powodować „bardzo rzadkie„ zakrzepy krwi
Od samego początku z różnych krajów napływały informacje o pojawieniu się nielicznych przypadków zakrzepów po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. W połowie marca Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, tymczasem Europejska Agencja Leków podała oficjalnie w środę 07.04, że zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych szczepionki przeciw COVID-19 produkcji koncernu AstraZeneca. Zaznaczono jednak, że korzyści wynikające ze szczepień przeważają nad ryzykiem, które niesie preparat. "Komisja do spraw bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Medycznej stwierdziła, że nietypowe zakrzepy wraz z obniżoną liczbą płytek krwi powinny być wymienione wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych" podania szczepionki. Część krajów wstrzymała wtedy szczepienia tym preparatem po pojawieniu się doniesień o przypadkach zakrzepów u osób, które zostały zaszczepione. Po ogłoszeniu w marcu decyzji Europejskiej Agencji Medycznej, część krajów ponownie wróciła do stosowania szczepionki.
Zakrzepy krwi są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym podania szczepionki koncernu AstraZeneca
EMA przypomina pracownikom służby zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka. Osoby, które otrzymały szczepionkę, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi.
Możliwe zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneki przeciw Covid-19
Zauważono, że skrzepy krwi miały miejsce w żyłach w mózgu (zakrzepica mózgowa zatok żylnych, CVST) i brzucha (trzewne zakrzepicy żył i tętnic). Komitet przeprowadził szczegółową analizę 62 przypadków zakrzepicy mózgowej zatoki żylnej i 24 przypadków zakrzepicy żył zgłoszonych w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021. Z 24 przypadków zakrzepicy, aż 18 zakończyło się zgonem. Przypadki pochodziły głównie z systemów spontanicznych zgłoszeń EOG i Wielkiej Brytanii, gdzie około 25 milionów osób otrzymało szczepionkę.
Ocena naukowa EMA stanowi podstawę bezpiecznego i skutecznego stosowania szczepionek COVID-19. Stosowanie szczepionki podczas kampanii szczepień na szczeblu krajowym uwzględni również sytuację pandemiczną i dostępność szczepionek w poszczególnych państwach członkowskich. Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, który czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną.
Zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca są bardzo rzadkie, ale możliwe
PRAC zażądał nowych badań w celu zapewnienia bieżącej informacji i podjęcia wszelkich niezbędnych dalszych działań. Dodano, że rozpoznając oznaki zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi oraz lecząc je wcześnie, pracownicy służby zdrowia mogą pomóc chorym w ich wyzdrowieniu i uniknięciu powikłań.
AstraZeneca jest jedną z czterech szczepionek zatwierdzonych w UE w celu ochrony przed COVID-19. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega chorobie. Zmniejsza również ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek, EMA będzie nadal monitorować bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki oraz przekazywać opinii publicznej najnowsze informacje.
Nieliczne skutki uboczne przyjęcia szczepionki AstraZeneca
• U osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca, występowały przypadki nietypowych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi
• Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zdarzenia jest bardzo niskie, ale nadal powinieneś być świadomy objawów, aby móc szybko uzyskać pomoc medyczną
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w ciągu kilku tygodni po wstrzyknięciu wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
- duszność
- ból w klatce piersiowej i obrzęk nóg
- uporczywy ból brzucha
- objawy neurologiczne, takie jak silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie
- plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia szczepionki
Holandia jest jednym z pierwszych krajów, który wstrzymał szczepienia preparatem AstraZeneca u osób poniżej 60 roku życia, tuż po publikacji najnowszej informacji Europejskiej Agencji Leków. Minister Hugo de Jonge, odpowiedzialny za holenderską strategię walki z pandemią napisał, że EMA widzi związek między szczepionką AstraZeneca, a zakrzepicą prowadzącą do ataków serca.
Odniósł się do tego włoski ekspert Marco Cavaleri, który w Agencji jest odpowiedzialny za ocenę szczepionek. - Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, powikłania wystąpiły u około 200 osób, z których 18 zmarło-. Eksperci twierdzą, że zakrzepy nie zostały wykryte podczas testów klinicznych szczepionki. Przypuszczają, że może to być reakcja immunologiczna organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Zakrzepy wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych.
DobraPogoda24, EMA
Ale o co chodzi