| |
Zagrożenie!
Europejska Agencja Leków ostrzega: szczepionka AstraZeneca może powodować „bardzo rzadkie„ zakrzepy krwi

Europejska Agencja Leków ostrzega: szczepionka AstraZeneca może powodować „bardzo rzadkie„ zakrzepy krwi

Od samego początku z różnych krajów napływały informacje o pojawieniu się nielicznych przypadków zakrzepów po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. W połowie marca Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, tymczasem Europejska Agencja Leków podała oficjalnie w środę 07.04, że zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych szczepionki przeciw COVID-19 produkcji koncernu AstraZeneca. Zaznaczono jednak, że korzyści wynikające ze szczepień przeważają nad ryzykiem, które niesie preparat. "Komisja do spraw bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Medycznej stwierdziła, że nietypowe zakrzepy wraz z obniżoną liczbą płytek krwi powinny być wymienione wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych" podania szczepionki. Część krajów wstrzymała wtedy szczepienia tym preparatem po pojawieniu się doniesień o przypadkach zakrzepów u osób, które zostały zaszczepione. Po ogłoszeniu w marcu decyzji Europejskiej Agencji Medycznej, część krajów ponownie wróciła do stosowania szczepionki.

Zakrzepy krwi są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym podania szczepionki koncernu AstraZeneca

Zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19, badania naukowe, publikacja Europejskiej Agencji Leków

EMA przypomina pracownikom służby zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka. Osoby, które otrzymały szczepionkę, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi.

Możliwe zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneki przeciw Covid-19

Zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca, badania naukowe i wnioski, informacja Europejskiej Agencji Leków

Zauważono, że skrzepy krwi miały miejsce w żyłach w mózgu (zakrzepica mózgowa zatok żylnych, CVST) i brzucha (trzewne zakrzepicy żył i tętnic). Komitet przeprowadził szczegółową analizę 62 przypadków zakrzepicy mózgowej zatoki żylnej i 24 przypadków zakrzepicy żył zgłoszonych w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021. Z 24 przypadków zakrzepicy, aż 18 zakończyło się zgonem. Przypadki pochodziły głównie z systemów spontanicznych zgłoszeń EOG i Wielkiej Brytanii, gdzie około 25 milionów osób otrzymało szczepionkę.

Ocena naukowa EMA stanowi podstawę bezpiecznego i skutecznego stosowania szczepionek COVID-19. Stosowanie szczepionki podczas kampanii szczepień na szczeblu krajowym uwzględni również sytuację pandemiczną i dostępność szczepionek w poszczególnych państwach członkowskich. Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, który czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną.

Zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca są bardzo rzadkie, ale możliwe

Zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneka

PRAC zażądał nowych badań w celu zapewnienia bieżącej informacji i podjęcia wszelkich niezbędnych dalszych działań. Dodano, że rozpoznając oznaki zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi oraz lecząc je wcześnie, pracownicy służby zdrowia mogą pomóc chorym w ich wyzdrowieniu i uniknięciu powikłań.

AstraZeneca jest jedną z czterech szczepionek zatwierdzonych w UE w celu ochrony przed COVID-19. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega chorobie. Zmniejsza również ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek, EMA będzie nadal monitorować bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki oraz przekazywać opinii publicznej najnowsze informacje.

Nieliczne skutki uboczne przyjęcia szczepionki AstraZeneca

• U osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca, występowały przypadki nietypowych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi

• Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zdarzenia jest bardzo niskie, ale nadal powinieneś być świadomy objawów, aby móc szybko uzyskać pomoc medyczną

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w ciągu kilku tygodni po wstrzyknięciu wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

- duszność

- ból w klatce piersiowej i obrzęk nóg

- uporczywy ból brzucha

- objawy neurologiczne, takie jak silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie

- plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia szczepionki

Holandia jest jednym z pierwszych krajów, który wstrzymał szczepienia preparatem AstraZeneca u osób poniżej 60 roku życia, tuż po publikacji najnowszej informacji Europejskiej Agencji Leków. Minister Hugo de Jonge, odpowiedzialny za holenderską strategię walki z pandemią napisał, że EMA widzi związek między szczepionką AstraZeneca, a zakrzepicą prowadzącą do ataków serca.

Odniósł się do tego włoski ekspert Marco Cavaleri, który w Agencji jest odpowiedzialny za ocenę szczepionek. - Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, powikłania wystąpiły u około 200 osób, z których 18 zmarło-. Eksperci twierdzą, że zakrzepy nie zostały wykryte podczas testów klinicznych szczepionki. Przypuszczają, że może to być reakcja immunologiczna organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Zakrzepy wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych.

DobraPogoda24, EMA


Komentarze
Boney

Ale o co chodzi

14 czerwiec 2021 - 20:40
Odpowiedz