| |
Zagrożenie!
Wkrótce zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie

Wkrótce zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie

Senat bez poprawek przyjął dziś 18.10 ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Ustawa wprowadza zakaz korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 roku życia, zakazuje reklamy i zobowiązuje do rzetelnego informowania o ryzyku, które stwarza promieniowanie ultrafioletowe.

Projekt skierował do parlamentu prezydent Andrzej Duda. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że ustawa jest bardzo potrzebna i od dawna zabiegał o nią Rzecznik Praw Dziecka oraz lekarze.

Solarium

„To jest standard europejski, to są regulacje amerykańskie i kanadyjskie. Kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 roku życia o 75% podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego skóry” - argumentował Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia.

W dyskusji senatorowie zwracali uwagę na konieczność edukowania najmłodszych i ich rodziców. Senator PiS Andrzej Stanisławek, chirurg onkolog uważa, że powinno ono dotyczyć nie tylko solariów, ale w ogóle opalania. Także senator PO Leszek Czarnobaj pod adresem obecnego na sali przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia zgłosił postulaty dotyczące promocji zdrowia.

W głosowaniu wzięło udział 71 senatorów. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 70 z nich, 1 wstrzymał się od głosu. Ustawa wróci do prezydenta po jego podpis i wejdzie w życie po trzymiesięcznym vacatio legis.


Komentarze
Marcin Szerląg

I bardzo dobrze....

19 październik 2017 - 06:27
Odpowiedz