| |
Zagrożenie!
Zagrożone miliony ludzi. Tajfun Hinnamnor uderzy w ląd. Niesie potężny wiatr i ulewy

Zagrożone miliony ludzi. Tajfun Hinnamnor uderzy w ląd. Niesie potężny wiatr i ulewy

Sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy w których wskazywaliśmy, że tajfun Hinnamnor skręci przed Tajwanem na północ i północny wschód i uderzy w rejon Korei Południowej i częściowo południowo zachodniej Japonii. Jeszcze kilka dni temu był supertajfunem najwyższej 5 kategorii, a obecnie osłabł do 3 kategorii. Jest to jednak nadal niebezpieczny tajfun zbliżający się do lądu zamieszkiwanego przez miliony ludzi. Najnowsze prognozy wskazują, że w trakcie uderzenia w południowe wybrzeże Korei Południowej, tajfun osłabnie do 2 kategorii. Może wtedy nieść wiatr z prędkością przekraczającą 160 km/h.

Tajfun Hinnamnor zbliżający się w rejon Południowej Korei. Foto: NASA, 5 września 2022

Tajfun Hinnamnor uderzy w Koreę Południową i rejon Japonii, najnowsze prognozy wiatru 5-6 września 2022

Tajfun znajduje się obecnie nad Morzem Wschodniochińskim i posiada 3 kategorię. Średnia prędkość wiatr wynosi 195 km/h, a w porywach znacznie powyżej 210 km/h. Systematycznie zbliża się do lądu Korei Południowej z prędkością 23 km/h. 

Prognoza położenia, kategorii i przemieszczenia tajfunu Hinnamnor. Dane: CIMSS

Prognoza wiatru tajfun Hinnamnor, mapa wiatru, 5-6 września 2022

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że tajfun z 2 kategorią od południa uderzy bezpośrednio w ląd Korei Południowej. Siłę żywiołu odczują również mieszkańcy południowo zachodniej Japonii. 

Prognozowane porywy wiatru w tajfunie Hinnamnor w chwili uderzenia w ląd o godzinie 20:00 (czasu polskiego), 5 września 2022

Tajfun uderzy w Koreę Południową i część Japonii, najnowsza prognoza wiatru, 5 września 2022

Zagrożone będzie szczególnie całe południowe wybrzeże Korei Południowej, ale także częściowo południowo-zachodniej Japonio. Bezpośrednio w strefie żywiołu ma się znaleźć koreańska wyspa Czedżu oraz Cuszima będąca grupą wysp położonych pośrodku Cieśniny Koreańskiej, a należąca do japońskiej prefektury Nagasaki.

Tajfun Hinnamnor. Prognoza porywów wiatru, godzina 02:00 (czasu polskiego), 6 września 2022

Tajfun uderzy w Japonię i Koreę południową, mapy wiatru, 5-6 września 2022

W chwili uderzenia w ląd Korei Południowej i południowo-zachodniej Japonii, zwłaszcza w prefekturze Nagasaki, wiatr w porywach może osiągać miejscami ponad 120-160 km/h, a w głębi Morza Japońskiego ponad 180 km/h. To będzie więc tajfun o sile huraganu 1 i 2 kategorii. Taki wiatr powoduje zniszczenia i może być śmiertelnie niebezpieczny.

Prognozowane porywy wiatru o godzinie 08:00 (czasu polskiego), 6 września 2022

Tajfun Hinnamnor, najnowsza prognoza wiatru, 6 września 2022

Tajfun po minięciu Cieśniny Koreańskiej znajdzie się na otwartych wodach Morza Japońskiego, a później dalej słabnąc w czasie przesuwania się na północ, jako tropikalny sztorm dotrze około 9 września do południowo-wschodniego wybrzeża Chin.

Prognozowana suma opadów w czasie przejścia tajfunu Hinnamnor

Ulewy i wiatr, najnowsza prognoza tajfun Hinnamnor, wrzesień 2022

Zagrożeniem będzie nie tylko wiatr, ale również ulewny deszcz. Miejscami suma opadów w krótkim czasie może przekroczyć 100-300 mm. To wystarczy do wywołania zalań, podtopień, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych i osunięć ziemi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!