| |
Zagrożenie!
Zaćmienie Słońca pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy i gdzie zjawisko będzie największe. Mamy dokładne mapy zaćmienia

Zaćmienie Słońca pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy i gdzie zjawisko będzie największe. Mamy dokładne mapy zaćmienia

Nie lada atrakcja astronomiczna czeka nas w Polsce. Spodziewamy się pojawienia częściowego zaćmienia Słońca. Jest to sytuacja, gdy Księżyc znajduje się bezpośrednio między Ziemią i Słońcem i przysłania tarczę słoneczną. Cień Księżyca pada wtedy na Ziemię i występuje zaćmienie Słońca. Będzie widoczne m.in. w Polsce i Europie 25 października 2022. W tym dniu tarcza słoneczna na obszarze Polski w maksymalnej fazie zaćmienia zostanie przysłonięta, od 32% na krańcach południowo zachodnich Dolnego Śląska przez blisko 40% w centrum, do 46% na krańcach północno wschodnich Podlasia.

Częściowo zaćmienie Słońca będzie widoczne nad Polską i znaczną częścią Europy

Zaćmienie Słońca pojawi się nad Polską, tarcza słoneczna zostanie przysłonięta 25 października 2022

Miejmy nadzieję, że warunki atmosferyczne, zwłaszcza wielkość zachmurzenia pozwoli nam bez przeszkód w Polsce obserwować to zapierające dech w piersiach wyjątkowe zjawisko. Największa faza częściowego zaćmienia Słońca w Polsce będzie widoczna na Podlasiu. W tym regionie tarcza słoneczna na krańcach północno wschodnich zostanie przykryta w 46%.

Przewidywana maksymalna faza częściowego zaćmienia w Suwałkach, 25 października 2022

Zaćmienie Słońca wystąpi w Polsce, kiedy i gdzie obserwować, 25 października 2022

Generalnie im dalej na zachód i południowy zachód Polski, to tarcza słoneczna w maksymalnej fazie zaćmienia nad krajem będzie się zmniejszać. W rejonie centrum to będzie już 40%.

Przewidywana maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w Warszawie, 25 października 2022

Zaćmienie Słońca nad Polską, gdzie i kiedy obserwować, kiedy maksymalna faza zaćmienia, 25 października 2022

Tarcza słoneczna będzie najmniej przysłonięta nad południowo zachodnimi krańcami Dolnego Śląska, bo w maksymalnej fazie na poziomie 32%. Mimo to, "nadgryzienie" Słońca również będzie bardzo dobrze widoczne pod warunkiem braku dużego zachmurzenia.

Zasięg wystąpienia częściowego zaćmienia Słońca w Europie, 25 października 2022. Dane: Timeanddate

Zaćmienie Słońca w Polsce, 25 października 2022, dokładne mapy, gdzie i kiedy obserwować

Kiedy wystąpi zaćmienia Słońca w Polsce?

Pora wystąpienia zaćmienia w Polsce będzie do siebie zbliżona. Jako przykład podamy Łódź. Tarcza słoneczna zacznie być przysłaniana o godzinie 11:13. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o godzinie 12:21, a zakończenie o godzinie 13:30. Całe zjawisko potrwa 2h i 17 minut. Mamy nadzieję, że pogoda w tym czasie przynajmniej przez pewien okres będzie korzystna i umożliwi obserwację. Wcześniej zaopatrzmy się w specjalne filtry umożliwiające bezpieczną obserwację zaćmienia. Nie przegapmy, bo na kolejne zjawisko zaćmienia Słońca widocznego z terytorium Polski poczekamy kilka lat. Następne pojawi się 29 marca 2025 roku, ale wtedy tarcza słoneczna zostanie przysłonięta jedynie w 15% i będzie to widoczne tylko w części północno zachodniej kraju. Nie będzie to więc zjawisko imponujące. Znacznie ciekawiej będzie 12 sierpnia 2026 roku, gdy tarcza słoneczna zostanie przysłonięta w ponad 80% na zachodzie Polski.

Przewidywana maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca, 25 października 2022. Dane: Timeanddate

Zaćmienie Słońca w Polsce i Europie, dokładne mapy, 25 października 2022

Tegoroczne zaćmienie Słońca o wiele bardziej imponująco będzie wyglądać na obszarze Rosji po Kazachstan. W tej części planety tarcza słoneczna zostanie przysłonięta maksymalnie na poziomie 70-82%. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!