| |
Zagrożenie!
Całkowite zaćmienie Słońca w Ameryce Południowej. Będzie transmisja z Chile

Całkowite zaćmienie Słońca w Ameryce Południowej. Będzie transmisja z Chile

Mimo, że poniedziałkowego 14.12 zaćmienia Słońca nie zobaczymy bezpośrednio w Polsce, to dzięki transmisji NASA na żywo, będziemy mogli zobaczyć to zjawisko z Ameryki Południowej w dowolnym miejscu na Ziemi. W poniedziałek 14 grudnia, po raz drugi od niespełna trzech lat, cień Księżyca w czasie zaćmienia Słońca ogarnie południową Argentynę i Chile. Począwszy od godziny 08:33 rano czasu wschodniego (godzina 14:33 w Polsce), Księżyc w nowiu zacznie przechodzić bezpośrednio między Ziemią a Słońcem, powodując całkowite zaćmienie Słońca. W ciągu około pięciu i pół godziny, cień Księżyca będzie powoli przesuwał się po powierzchni Ziemi.

Całkowite zaćmienie Słońca w Ameryce Południowej widoczne w Chile i Argentynie, 14 grudnia 2020

Całkowite zaćmienie Słońca w Ameryce Południowej, widoczne w Chile i Argentynie, 14 grudnia 2020

Obszar zaćmienia przemieści się znad południowego Oceanu Spokojnego przez południową część Chile i Argentynę, a następnie przejdzie przez południowy Ocean Atlantycki. Czekające nas poniedziałkowe 14.12 całkowite zaćmienie Słońca pod względem obszaru wystąpienia, będzie bardzo porównywalne do zaćmienia z lipca 2019 roku, gdy cień Księżyca praktycznie przesunął się niemal po tej samej ścieżce.

Obszar Ziemi na którym będzie widoczne zaćmienie Słońca w poniedziałek 14 grudnia 2020. Dane: Timeanddate

Gdzie będzie widoczne zaćmienie Słońca w poniedziałek 14 grudnia 2020

Maksimum zaćmienia Słońca nastąpi około godziny 11:13 (godzina 17:13 w Polsce), prawie bezpośrednio nad małym miastem Sierra Colorada w Argentynie. Oznacza to, że widok tego zaćmienia będzie prawdopodobnie lepszy od zeszłorocznego! Zaćmienie Słońca nie będzie widoczne nigdzie na półkuli północnej, ale dzięki transmisji na kanale NASA TV, będziemy mogli bez pokonywania dużych odległości zobaczyć na żywo to niezwykłe zjawisko.

Transmisja zaćmienia Słońca w Ameryce Południowej na kanale NASA TV

Transmisja z hiszpańskim komentarzem rozpocznie się w Polsce o godzinie 16:30, dzięki uprzejmości Pontificia Universidad Católica de Chile. Bez komentarza transmisję zaćmienia Słońca będziemy mogli oglądać w Polsce od godziny 15:40. Do transmisji NASA zostaną użyte teleskopy z obserwatorium Docente UC w Santa Martina. Z uwagi na to, że obserwatorium to znajduje się około 700 kilometrów na północ od ścieżki całkowitego zaćmienia, to w czasie tej transmisji zobaczymy tylko częściowe zaćmienie.

Alternatywną transmisję przeprowadzi obserwatorium Slooh. Ich teleskop znajdzie się na wulkanie Villarrica, jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Chile. Rejon ten znajduje się na ścieżce całkowitego zaćmienia, dlatego prawdopodobnie to będzie jedna z najlepszych transmisji tego dnia.

A jak wygląda cień Księżyca na powierzchni Ziemi w czasie całkowitego zaćmienia Słońca widziany z Księżyca, sprawdzicie w naszym wcześniejszym artykule.

Aktualizacja: 14 grudnia, godzina 18:30 - Tak wyglądał cień Księżyca padający na Ziemię w czasie dzisiejszego całkowitego zaćmienia Słońca.

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Rocky

WOW :) fantastycznie to wygląda. Ciekawe, kiedy w Polsce będzie całkowite zaćmienie słońca?

14 grudzień 2020 - 16:49
Odpowiedz