| |
Zagrożenie!
Zachariasz sprowadzi potężne ulewy. Zalania i powodzie błyskawiczne coraz pewniejsze. Będą burze i wichury

Zachariasz sprowadzi potężne ulewy. Zalania i powodzie błyskawiczne coraz pewniejsze. Będą burze i wichury

Zaczynają się komplikować prognozy przejścia niżu Zachariasz, który w Polsce przyniesie potężne ulewy, miejscami silne burze, a nawet pojawi się ryzyko wichury. Załamanie pogody w poszczególnych regionach będzie zależne od dokładnej trajektorii niżu, a ta mimo coraz bliższego terminu nadal jest bardzo niepewna. Spodziewany jest również ogromny kontrast temperatury między cieplejszą wschodnia i chłodniejszą zachodnią stroną niżu. Miejscami wystąpią zalania oraz podtopienia, a nawet będzie możliwa powódź błyskawiczna.

Niż z południa Europy przyniesie ogromne ulewy w Polsce. Aktualnie prognozowana suma opadów do 7 sierpnia 2023, model ECMWF

Zachariasz przyniesie ulewy w Polsce, będą zalania i powodzie błyskawiczne, pierwszy weekend 5-6 sierpnia 2023

Na mapach synoptycznych Europy pojawił się już wieloośrodkowy niż Zachariasz, który w najbliższy weekend dotrze centralnie nad Polskę. Jego centrum nad naszym krajem jest prognozowane szczególnie w niedzielę 6 sierpnia, ale opady z nim związane będą się nasuwać w głąb kraju już w sobotę 5 sierpnia. Przeglądnęliśmy kilka wiodących modeli numerycznych i nadal rozrzut w prognozach opadów jest ogromny. Mamy więc kolejny raz sytuację, gdy trajektoria niżu genueńskiego niemal do ostatniej chwili będzie trudna do przewidzenia. Ma na to wpływ wiele czynników w tym zaburzenie wynikającego z jego przejścia od południa przez pasmo Karpat.

Prognozowane sumy opadów ulewy związanej z niżem Zachariasz do 7 sierpnia 2023, model GEM

Zachariasz sprowadzi ulewy i silne burze w Polsce, będą zalania i powodzie błyskawiczne, suma opadów do 6-7 sierpnia 2023

Różnice w sumach opadów między poszczególnymi modelami dla wybranych regionów Polski nadal są bardzo duże. Jedno jest pewne, sporo deszczu spadnie w wielu regionach Polski i ulewy nie ograniczą się tylko do południowych regionów, gdyż niż przemieści się nad naszym krajem w kierunku Skandynawii, a wraz z nim strefa frontowa z opadami zarówno przelotnymi pochodzenia burzowego, jak również wielkoskalowymi obejmie znaczny obszar kraju.

Prognozowane wstępne sumy opadów według modelu ICON do 7 sierpnia 2023

Ulewy w Polsce i burze przyniesie niż Zachariasz, 5-6 sierpnia 2023

Sytuacja wymaga więc dalszej analizy i monitorowania najnowszych rozdań prognoz pogody, w tym trajektorii niżu, jego głębokości i pory przejścia. Niewykluczone, że w Polsce wystąpi spory kontrast temperatury, zwłaszcza w najbliższą niedzielę 6 sierpnia, jeśli sprawdzą się obecne wyliczenia numeryczne z położeniem centrum niżu.

Wstępnie prognozowane położenie niżu Zachariasz nad Polską, 6 sierpnia 2023

Potężny kontrast temperatury, niż Zachariasz nad Polską, 6 sierpnia 2023

Najnowsze prognozy przewidują centrum niżu w rejonie północnej lub północno wschodniej Polski. Po jego wschodniej stronie będzie ciepły wycinek z adwekcją bardzo ciepłego i chwiejnego powietrza, a po zachodniej w strefie opadów wielkoskalowych będzie chłodno i jesiennie.

Wstępnie prognozowany potężny kontrast temperatury w Polsce, 6 sierpnia 2023

Olbrzymi kontrast temperatury w Polsce, niż Zachariasz, 6 sierpnia 2023

Może się zdarzyć, że w rejonie opadów ciągłych temperatury maksymalne sięgną ledwie 14-17 st. C., a na wschodzie, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju będzie gorąco, a nawet na chwilę upalnie z temperaturą maksymalną, do około 30 st. C. W takich warunkach wzrośnie miejscami ryzyko silnych burz, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Ryzyko wichury nad Polską. Wstępnie prognozowane porywy wiatru, 7 sierpnia 2023

Ulewy, burze i wichury w Polsce, Zachariasz namiesza w prognozach, 6 sierpnia 2023

Wcześniejsze prognozy wskazywały, że będzie to raczej płytki niż, ale najnowsze wyliczenia przewidują, że niekoniecznie taki będzie ostateczny wariant. Obecnie, zwłaszcza model ECMWF przewiduje, że niż pogłębi się nad północną Polską, gdy zacznie zaciągać powietrze znad Bałtyku i ciśnienie wtedy może spaść nawet poniżej 985 hPa w czasie jego przesuwania nad morze i później nad Skandynawię. Jeśli ta prognoza sprawdzi się, to wystąpi ryzyko dość silnej wichury szczególnie w północnych regionach kraju. Prognoza ta jest jeszcze niepewna, ale nie można jej wykluczyć. Przed nami więc spore zamieszanie w pogodzie, zwłaszcza między 5-7 sierpnia. Bliżej terminu podamy coraz bardziej precyzyjne prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!