| |
Zagrożenie!
Zabłysły w nocy obłoki srebrzyste w Polsce. To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi. Okryte są tajemnicą

Zabłysły w nocy obłoki srebrzyste w Polsce. To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi. Okryte są tajemnicą

Zwykle w czerwcu pojawiają się obłoki srebrzyste nad Polską, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca i nie inaczej jest w tym roku. Z północnych dzielnic Polski napływa sporo raportów o zauważonych chmurach NLC występujących w mezosferze na wysokości około 75-85 km. To najwyższe obłoki w atmosferze, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Poprzedniej nocy obłoki srebrzyste, czyli chmury NLC były widoczne m.in. na Kaszubach, Warmii, Mazurach, Pomorzu, ale także na południu Polski w śląskim. W nocy 15/16 czerwca lub w kolejnych również okresami mogą się pojawić.

Obłoki srebrzyste rozświetliły nocne niebo nad Polską. Kaszuby, 15 czerwca 2022. Foto: Anna Nidecka

Obłoki srebrzyste okryte tajemnicą zabłysły w Polsce, 15 czerwca 2022

Zdjęcie obłoków srebrzystych z Kaszub otrzymaliśmy od Anny. Zostały wykonane dziś 15.06 między godziną 01:30-02:00 nad ranem. Obłoki te są najczęściej widoczne w Polsce między drugą połową czerwca i pierwszą połową lipca. Występują głównie między 50 i 70 stopniem szerokości geograficznej.

Chmury mezosferyczne widoczne z Polski, Kaszuby, 15 czerwca 2022

Obłoki srebrzyste zabłysły nad Polską, 15 czerwca 2022. Nadal owiane są tajemnicą

Czasami obłoki srebrzyste są widoczne na znacznie niższych szerokościach geograficznych. W Europie były widziane np. w Chorwacji, a w USA na 34 stopniu szerokości geograficznej. To aktualny rekord widoczności.

Obłoki srebrzyste widoczne nad Polską na Kaszubach, 15 czerwca 2022

Obłoki srebrzyste rozświetlają nocne niebo w Polsce, gdzie są, zdjęcia 15 czerwca 2022

Obłoki srebrzyste były widoczne nie tylko w Polsce. Napływają raporty m.in. z Litwy.

Chmury mezosferyczne widoczne z Litwy w mieście Poniewież, 15 czerwca 2022 o godzinie 01:10. Foto: Audrone Lotovaite

Obłoki srebrzyste widoczne w Polsce i na Litwie, 15 czerwca 2022

Obłoki srebrzyste nadal okryte tajemnicą

Te wyjątkowo wysoko położone chmury należy szukać w pogodniejszą noc nad północnym horyzontem, 1-3 po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Nasza gwiazda znajduje się wtedy kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, ale to wystarczy, aby promienie słoneczne oświetliły bardzo wysokie obłoki srebrzyste. Nadal nie udało się jednoznacznie wyjaśnić pochodzenia tych chmur. Polemizuje się o pozostałościach po spalonych meteorach, gazach z silników rakiet transportujących w przestrzeń kosmiczną kosmonautów i satelity lub popiołach wulkanicznych. Najbliższe noce również dają szansę na obserwacje obłoków srebrzystych. Życzymy powodzenia i cierpliwości.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!