| |
Zagrożenie!
Zabieliły się krajobrazy. Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Front okluzji sunie na północy wschód

Zabieliły się krajobrazy. Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Front okluzji sunie na północy wschód

Przez Polskę z zachodu na wschód i północny wschód kraju przechodzi front okluzji na którym tworzą się liczne i rozproszone burze miejscami z gradem. Lokalnie natężenie opadów jest na tyle silne, że robi się biało. Komórki burzowe są aktywne elektrycznie, a to oznacza, że pada dość dużo wyładowań atmosferycznych. Grad spadł w wielu regionach w tym na Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Wieczorem burze zaczną wygasać, tylko lokalnie mogą wystąpić w nocy na 1 wrześnie 2023, zwłaszcza w rejonie środkowego wybrzeża.

Burze gradowe w Polsce. Efekty opadów gradu w Krośnie Odrzańskim w województwie lubuskim, 31 sierpnia 2023. Foto: FB Agnieszka N-ka

Burze gradowe przechodzą przez Polskę, grad spadł w Krośnie Odrzańskim sierpień 2023, front okluzji sunie na wschód

Zobrazowania radarowe wskazują zarówno na pasma konwekcyjne z opadami opadów deszczu i lokalnie gradu z burzami, jak również na bardzo lokalne mini superkomórki. Właśnie w ich rejonie natężenie opadów gradu jest największe. Na szczęście grad jest niewielki o średnicy 1-3 cm i nie powoduje większych szkód. Komórki burzowe pojawiają się w regionach które wyznaczyliśmy w porannej aktualizacji prognozy burz. Mimo, że są dość liczne, to ich siła na ogół nie osiąga pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Liczne burze notowane w Polsce do godziny 17:05, 31 sierpnia 2023

Burze gradowe w Polsce, miejscami biało w sierpniu 2023, gradobicie w Krośnie Odrzańskim

Po ustąpieniu upału do Polski z północnego zachodu napłynęła znacznie chłodniejsza i niestabilna masa powietrza polarnomorskiego. Dodatkowo przez nasz kraj przechodzi front okluzji związany z niżem Franz, którego centrum w piątek 1 września znajdzie się nad Bałtykiem. W takich warunkach przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach tworzą się liczne rozproszone, zarówno pojedyncze, jak również niewielkie układy wielokomórkowe.

Gradobicie w Polsce na Ziemi Lubuskiej w rejonie Krosna Odrzańskiego, 31 sierpnia 2023

Burzom i opadom gradu towarzyszą również intensywne przelotne opady deszczu do około 5-15 mm oraz silniejsze porywy wiatru do 50-70 km/h. Zjawiska na ogół nie powodują większych szkód, aczkolwiek pamiętajmy, że każda burza jest niebezpieczna choćby ze strony wyładowań. Opady są krótkotrwałe i przelotne, ale ich natężenie jest na tyle duże, że miejscami robi się dosłownie biało.

Skutki opadów gradu w rejonie miejscowości Pleśna w gminie Gubin, 31 sierpnia 2023

Liczne rozproszone burze w Polsce pojawiają się szczególnie w północno zachodniej połowie kraju, zwłaszcza na obszarze od Zatoki Gdańskiej przez Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk. Burzowo miejscami jest również w centrum kraju, na Górnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Komórki burzowe zaczynają sięgać od zachodu miejscami także województwa warmińsko mazurskiego.

Pasma zachmurzenia konwekcyjnego z burzami w rejonie Polski o godzinie 16:45, 31 sierpnia 2023. Dane Eumetsat

Burze gradowe w Polsce sierpień 2023, miejscami biało, gradobicie w Kórniku i Krośnie Odrzańskim

Aktywność burz w Polsce wieczorem po zachodzie słońca zacznie spadać wraz z coraz mniejszą energią konwekcji. Wyjątkiem będą dzielnice północne, zwłaszcza w rejonie środkowego wybrzeża, gdzie wpływ Bałtyku może spowodować wystąpienie lokalnych nocnych burz.

Skutki gradobicia na Ziemi Lubuskiej w Krośnie Odrzańskim, 31 sierpnia 2023

W piątek 1 września w Polsce w pierwszym dniu meteorologicznej jesieni będzie już spokojniej. Lokalne i nieliczne burze mogą wystąpić jedynie na północy, głównie między województwem pomorskim i warmińsko mazurskim. Nad Bałtykiem niewykluczone są kolejne trąby wodne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!