| |
Zagrożenie!
Za frontem chłodnym będą burze. Ulewny deszcz i grad w kilku regionach. Komórki burzowe przyniosą silny wiatr

Za frontem chłodnym będą burze. Ulewny deszcz i grad w kilku regionach. Komórki burzowe przyniosą silny wiatr

Przez Polskę na północ przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego ułożona niemal równoleżnikowo. Za frontem z południa napłynie chwiejna masa powietrza i na lokalnych liniach zbieżności wiatru w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się warunki do rozwoju burz, lokalnie z ulewnym deszczem, niewielkim gradem i silniejszymi porywami wiatru. Sprawdźmy, gdzie wystąpią burze, zwłaszcza w drugiej połowie dnia.

Prognoza burz dla Polski, 15 kwietnia 2023

Za frontem chłodnym wystąpią burze w Polsce, najnowsza prognoza burz, gdzie jest burza 15 kwietnia 2023

Główny rozwój konwekcji z wypiętrzającymi się rozproszonymi chmurami kłębiastymi Cumulonimbus jest prognozowany na godziny popołudniowe. Wtedy znacznie wzrośnie niestabilność termodynamiczna na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie przy adwekcji wilgotniejszego i chwiejnego powietrza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na liniach zbieżności wiatru wystąpią warunki do inicjacji rozproszonych burz.

Widoczny obszar przejaśnień i rozpogodzeń na południu Polski. Wzrośnie niestabilność powietrza i pojawią się warunki do rozwoju lokalnych burz. Dane satelitarne z godziny 08:55, 15 kwietnia 2023

Burze z gradem i ulewnym deszcze za frontem chłodnym w Polsce, gdzie zagrzmi, 15 kwietnia 2023

Powstające burze na ogół będą bardzo rozproszone i niezbyt liczne w formie pojedynczych komórek lub niewielkich struktur wielokomórkowych. Nie będą to więc zjawiska gwałtowne. Ich siła i natężenie na ogół nie przekroczy i nie osiągnie pierwszego stopnia alertu pogodowego przed burzami. Mimo to pamiętajmy, że każda burza z natury stanowi dla nas zagrożenie, choćby ze względu na niebezpieczne wyładowania atmosferyczne.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską wskazujący na lokalny rozwój burz o godzinie 17:00, 15 kwietnia 2023

Gdzie jest burza 15 kwietnia 2023, prognoza burz dla Polski za frontem chłodnym

Komórki burzowe będą się wolno przemieszczać, dlatego w ich rejonie wystąpią dość intensywne opady deszczu z sumami do około 5-15 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Punktowo spadnie również niewielki grad oraz może wystąpić silniejszy wiatr w porywach do około 60 km/h. 

Prognoza zasięgu frontu z opadami i rozproszonymi opadami konwekcyjnymi w Polsce o godzinie 14:00, 15 kwietnia 2023

Gdzie wystąpią burze w Polsce za frontem chłodnym, prognoza opadów 15 kwietnia 2023

Lokalne komórki burzowe będą zanikać w godzinach wieczornych, a noc powinna być spokojna bez zjawisk konwekcyjnych.

Prognoza zasięgu frontu z opadami na północy kraju oraz rozproszoną konwekcją na południu o godzinie 17:00, 15 kwietnia 2023

Burze na lokalnych liniach zbieżności wiatru w Polsce, gdzie jest burza 15 kwietnia 2023

Zalecamy sprawdzać gdzie jest burza na danych bezpośrednich z detektorów burzowych. W niedzielę 16.04 również spodziewamy się rozwoju lokalnych burz w Polsce, ale ich prawdopodobieństwo wskażemy w stosownej kolejnej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!