Z zachodu dotrze śnieżyca. Spadnie 10-40 cm śniegu na północy. Będą zawieje i zamiecie śnieżne
Warunki zimowe w Polsce w najbliższych dniach poza górami zelżeją, bo czeka nas ocieplenie i szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Zanim do tego dojdzie to jeszcze miejscami popada śnieg i deszcz w czasie przejścia frontu atmosferycznego w najbliższą sobotę 11.02. Opady będą związane z niżem, jaki przyniesie śnieżyce między południową Skandynawią i Rosją. Miejscami spadnie nawet 10-40 cm śniegu. Będzie to więc kolejne uderzenie zimy w tym sezonie na obszarze Europy w rejonie Polski. Miejscami spodziewane są również zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w czasie przejścia niżu między południową Norwegią i Rosją, do 12 lutego 2023
Aktualnie do zachodniej Skandynawii dotarł front atmosferyczny, który niesie śnieżyce na obszarze niemal całej Norwegii. Sytuacja zaostrzy się na południu Norwegii w piątek 10 lutego, gdy centrum kolejnego niżu znajdzie się nad tym krajem.
Prognozowane położenie niżu zbliżającego się do Norwegii wraz z zasięgiem śnieżycy, do godziny 16:00, 10 lutego 2023
Intensywne opady śniegu w tym czasie są prognozowane na południu Norwegii między miejscowością Trondheim i Tonstad, przy czym najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich i górskich. Miejscami na tym obszarze pokrywa śnieżna wzrośnie o 20-40 cm.
Prognoza zasięgu śnieżycy nad południową Skandynawią, do godziny 19:00, 10 lutego 2023
Wraz ze zbliżaniem się niżu nad Norwegię zacznie rosnąć zasięg śnieżycy w kierunku również Szwecji. Na południu na obrzeżach niżu w cieplejszym powietrzu pojawią się również opady deszczu.
Prognoza zasięgu śnieżycy i położenia niżu w rejonie Polski o godzinie 04:00, 11 lutego 2023
Niż w nocy z 10/11 lutego przez środkowy Bałtyk dotrze w rejon Estonii. Na wschód i południowy wschód od jego centrum będzie nadal niósł śnieżyce sięgającą Krajów Nadbałtyckich, Białorusi i dalej Rosji. W rejonie jego przemieszczenia i opadów śniegu nasili się wiatr. Będą miejscami możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, na Bałtyku również sztorm. Silny wiatr odczujemy również w Polsce na północy, zwłaszcza na wybrzeżu, szczególnie w województwie pomorskim. Wiatr o sile wichury nasili się lokalnie także w górach, zwłaszcza w Sudetach.
Prognozowane położenie niżu oraz przewidywane porywy wiatru o godzinie 07:00, 11 lutego 2023
W sobotę 11.02 strefa frontowa z omawianym frontem wpłynie na pogodę w Polsce. Przesuwający się front z północy na południe i południowy wschód kraju przyniesie deszcz i miejscami również śnieg, głównie miejscami na wschodzie, północnym wschodzie oraz na południu i południowym wschodzie Polski.
Prognoza położenia niżu i zasięgu opadów, do godziny 13:00, 11 lutego 2023
Śnieg, który spadnie w Polsce będzie jednak topnieć, zwłaszcza, że za nim pojawią się również opady deszczu. Wyjątkiem będą rejony podgórskie i górskie, bo miejscami spadnie do około 4-10 cm śniegu. Na kolejne istotne opady dłużej poczekamy, gdyż przejściowo na pogodę ponownie w kolejnych dniach będzie wpływał obszar wyżowy, ale z wyższą temperaturą szczególnie w pobliżu połowy lutego.
DobraPogoda24.pl