| |
Zagrożenie!
Z superkomórki zeszła trąba powietrzna. Wiatr uszkodził kilkanaście domów. Złamane drzewa zablokowały drogi

Z superkomórki zeszła trąba powietrzna. Wiatr uszkodził kilkanaście domów. Złamane drzewa zablokowały drogi

Obecnie wkraczający z zachodu chłodny front do Polski, minionej doby gwałtowne zjawiska burzowe przyniósł na zachodzie Europy, w tym w Niemczech, gdzie z superkomórki zeszła trąba powietrzna. Wiatr uszkodził lub zerwał dachy w kilkunastu budynkach, ponadto łamał drzewa i blokował drogi. Żywioł uderzył nagle w rejonie miejscowości Nusbaum, a zwłaszcza w dzielnicy Freilingen. Co najmniej dwie osoby zostały ranne. Trwa szacowania strat.

Trąba powietrzna uderzyła w Niemczech w rejonie miejscowości Nusbaum w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, 21 września 2023. Foto: FB Luc Streitz

Trąba powietrzna z superkomórki w Niemczech wrzesień 2023, wiatr zerwał dachy w Nusbaum - Freilingen

Aktywny front chłodny zbliżając się do Polski spycha z zachodu na wschód ciepłą masę powietrza utrzymującą nadal gorące lato nad znacznym obszarem Europy, dlatego jest potencjał do pojawiania się warunków do inicjacji gwałtownych burz z ulewami, gradem, wichurami, a nawet w skrajnym przypadku z ryzykiem tornada. Minionej doby silne burze miejscami wystąpiły szczególnie między Francją, Niemcami, Włochami i zachodnimi Bałkanami.

Silne burze zanotowane w zachodniej Europie minionej doby do godziny 11:45, 22 września 2023

Silne burze i trąba powietrzna w Niemczech wrzesień 2023, wiatr zrywał dachy w miejscowości Nusbaum

Z danych radarowych wynika, że superkomórka burzowa z którego zeszła trąba powietrzna zaczęła się tworzyć już w rejonie Luksemburga. Odpowiednia rotacja z chmury stropowej z wyraźnym lejem kondensacyjnym pojawiła się jednak dopiero po stronie niemieckiej w rejonie miejscowości Nusbaum w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Eifel Bitburg-Prum.

Trąba powietrzna zeszła w południowo zachodnich Niemczech i spowodowała spore szkody, 21 września 2023

Z relacji mieszkańców i lokalnych służb wynika, że krajobraz po przejściu trąby powietrznej wygląda jak na polu bitwy. W wielu miejscach leżą drzewa blokujące drogi, ponadto w około 15 domach doszło do uszkodzenia lub zerwania dachów. Co najmniej dwie osoby zostały lekko ranne. Trwa obecnie szacowanie strat, a także naprawianie poszyć dachowych przez ekipy dekarskie. Nie wiadomo, czy wszystkie domy będą się nadawać do ponownego zamieszkania. Oceni to dopiero nadzór budowlany działający w rejonie Nusbaum-Freilingen i Huttingen-Lahr.

Skutki przejścia trąby powietrznej w Niemczech w rejonie miejscowości Nusbaum, 21 września 2023

Najbliższej doby ponownie są spodziewane w Europie silne zjawiska towarzyszące burzom. Wysoki drugi stopień alertu pogodowego został wydany szczególnie dla obszaru między rejonem Włoch, Słowenii po północno zachodnie Bałkany. W kilku rejonach ościennych wydano pierwszy stopień alertu.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 23 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 23 września 2023

W Polsce burze mogą w tym czasie wystąpić tylko lokalnie i na ogół będą słabe. Większe ryzyko silniejszych burz będzie możliwe kolejnej doby między 23-24 września miejscami w południowo wschodnich regionach kraju. W odpowiednim czasie pojawi się stosowna prognoza burz, jeśli najnowsze wyliczenia numeryczne podtrzymają taką możliwość.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!