| |
Zagrożenie!
Z północy sunie aktywny front. Przynosi deszcz, śnieg i silny wiatr. Zmiana pogody obejmuje Polskę

Z północy sunie aktywny front. Przynosi deszcz, śnieg i silny wiatr. Zmiana pogody obejmuje Polskę

W obszar wyżowy nad Polską nasuwa się strefa frontu atmosferycznego, która w ciągu dnia zmieni pogodę w wielu regionach kraju. Na froncie ciepłym i chłodnym pojawią się opady deszczu, lokalnie również śniegu. Odczujemy także silny wiatr, na północy o sile wichury. Po przejściu frontu chłodnego w nocy z 11-12 lutego 2023 pojawią się przymrozki, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie. Sprawdźmy godzina po godzinie, kiedy i gdzie popada.

Aktywny front ze strefą zachmurzenia widoczny na zdjęciu satelitarnym nad Polską o godzinie 09:00, 11 lutego 2023

Aktywny front sunie przez Polskę, niesie śnieg, deszcz i wichury 11-12 lutego 2023

Obszar zachmurzenia frontowego sięga już od północnej po środkową Polskę. Południowe i południowo wschodnie dzielnice kraju są jeszcze przed frontem. W ciągu dnia front ulegnie intensyfikacji i w obszarze przesuwającego się zachmurzenia z północy na południowy wschód kraju pojawią się w wielu miejscach słabe i umiarkowane opady deszczu, lokalnie na wschodzie i południu również śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 11 lutego 2023

Aktywny front przesuwa się przez Polskę, prognoza opadów deszczu i śniegu 11 lutego 2023

Opady pojawią się miejscami początkowo między Podlasiem i województwem zachodniopomorskim, przy czym im dalej na zachód, tym będą bardziej rozproszone. Obecnie słabe opady, w tym mżawki notujemy na północy między Białymstokiem, a Piłą i Gdańskiem. Z kolei śnieg z deszczem jest notowany w Warszawie. Na początku zachmurzenia występuje front ciepły, a całą strefę zamyka front chłodny.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 11 lutego 2023

Front ciepły i chłodny sunie przez Polskę, gdzie popada deszcz i śnieg, mapa opadów 11 lutego 2023 

Późnym popołudniem i wieczorem strefa frontowa sięgnie południowo wschodnich dzielnic kraju, gdzie aktualnie przeważa zachmurzenie umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami i nic nie wskazuje na zmianę pogody.

Prognoza zasięgu opadów o godzinie 19:00, 11 lutego 2023

Front ciepły i chłodny nad Polską, prognoza opadów wieczorem, 11 lutego 2023

Opadów śniegu z tej strefy frontowej będzie niewiele, jedynie na południu i południowym wschodzie, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich pokrywa śnieżna miejscami wzrośnie o 3-10 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w czasie przejścia frontu ciepłego i chłodnego w Polsce, do 12 lutego 2023

Aktywny front i opady śniegu w Polsce, prognoza opadów śniegu, 11 lutego 2023

Na uwagę zasługuje również wiatr. W czasie przejścia frontu chwilami silniej powieje, ale w głębi lądu na ogół bez zagrożenia. Umiarkowana wichura wystąpi jedynie na północy kraju, zwłaszcza na wybrzeżu, szczególnie w województwie pomorskim, w porywach do 70-90 km/h. Do tej pory zmierzono 77 km/h w Darłowie i 76 km/h w Ustce. Na pozostałym obszarze kraju wiatr osiągnie do 40-65 km/h. Silniej powieje lokalnie wysoko w górach. Wiatr na Śnieżce osiągnął już blisko 107 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie przejścia strefy frontowej, do 12 lutego 2023

Aktywny front i wichury w Polsce, prognoza wiatru 11 lutego 2023

Po przejściu zamykającego całą strefę zachmurzenia frontu chłodnego napłynie w nocy z soboty na niedzielę 11/12.02 chłodne powietrze, dodatkowo, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Będą więc ponownie warunki do wystąpienia ujemnych temperatur.

Prognozowany zasięg przymrozków w Polsce o godzinie 07:00, 12 lutego 2023

Za frontem chłodnym będą przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 12 lutego 2023

Kolejna istotna zmiana pogody czeka nas około 17-18 lutego, gdy wkroczy kolejny front z niżem. W wielu regionach spadnie deszcz, miejscami okresowo popada również śnieg, szczególnie w górach. W przypadku odpowiedniej trajektorii niżu możliwe będzie także zagrożenie ze strony wiatru. Sytuację monitorujemy i będziemy informować w przypadku potwierdzenia aktualnych wyliczeń numerycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!