| |
Zagrożenie!
Z północy nadciąga nurkujący niż Askan. Będą śnieżyce i zawieje. Spadnie 5-15 cm śniegu

Z północy nadciąga nurkujący niż Askan. Będą śnieżyce i zawieje. Spadnie 5-15 cm śniegu

Warunki atmosferyczne w naszym regionie Europy uległy chwilowej stagnacji, ale nic bardziej mylnego, bo wpływ wyżu zaczyna słabnąć i w kolejnych dniach na pogodę wpłyną układy niżowe. Pierwszym cyklonem, który przyniesie zmiany będzie nurkujący niż Askan. Między Skandynawią, Bałtykiem, Krajami Nadbałtyckimi po miejscami Polskę i Rosję zapewni opady śniegu i silny wiatr. Miejscami wystąpią śnieżyce i zawieje śnieżne. Pokrywa śnieżna w wielu krajach wzrośnie o 5-15 cm, a między Norwegią i Szwecją o 20-40 cm.

Niż Askan zmieni pogodę. Prognozowany zasięg opadów śniegu i lokalnych śnieżyc w rejonie Polski o godzinie 10:00, 4 marca 2023

Niż Askan przyniesie śnieżyce i zawieje śnieżne w rejonie Polski, prognoza opadów 4 marca 2023

Wpływ antycyklonu Hazal, który w środkowej Europie, w tym w Polsce na początku marca zapewnia stabilną pogodę oraz mróz w nocy zaczyna słabnąć. Jego wpływ przełamie jako pierwszy niż Askan, który w ciągu najbliższej doby wkroczy nad ląd znad Morza Norweskiego i przez Skandynawię przesunie się nad Bałtyk.

Prognozowane położenie niżu Askan nad środkowym Bałtykiem o godzinie 13:00, 3 marca 2023

Z północy zejdzie nurkujący niż Askan, będą śnieżyce i zawieje śnieżne w Europie w rejonie Polski, prognoza 3 marca 2023

Zanim niż przesunie się nad Bałtyk, to wcześniej przyniesie kolejne śnieżyce między Norwegią i Szwecją. Miejscami, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich spadnie tam nawet 20-40 cm śniegu. Będzie to możliwe tym bardziej, że powstanie również niż wtórny i spłynie chłodniejsze powietrze arktyczne, które wywoła efekt morza. Nad Norwegię znad Morza Norweskiego po lokalnie Szwecję będą wkraczać konwekcyjne śnieżyce. Zima w tej części Europy będzie więc nadal trzymać.

Prognoza położenia niżu Askan i zasięgu opadów śniegu w Europie w rejonie Polski o godzinie 16:00, 4 marca 2023

Nurkujący niż Askan zaciągnie śnieżyce, będą zawieje śnieżne, prognoza opadów 4 marca 2023

Askan znad Bałtyku zacznie się przesuwać nad pogranicze Łotwy i Estonii i dalej nad Rosję. W tym czasie przyniesie śnieżyce, zwłaszcza na Łotwie i miejscami na Litwie i Białorusi, a także miejscami w Estonii po zachodnią Rosję. Wpłynie również na pogodę w Polsce, bo także w naszym kraju przyniesie opady śniegu, zwłaszcza w niedzielę 5 marca, mimo, że będzie już daleko nad Rosją za Moskwą, ale strefa wilgoci po nim i jego niżu wtórnym dalej będzie zalegać. Miejscami krajobrazy mogą się wtedy zabielić, ale opady będą znacznie słabsze od tych na północny wschód od naszych granic.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Polski w czasie oddziaływania niżu Askan, do 5 marca 2023

Zawieje i śnieżyce przyniesie niż Askan, prognoza pokrywy śnieżnej do 6 marca 2023

Przechodzący niż spowoduje także okresowe nasilenie wiatru oraz wystąpienie zawiei śnieżnych w rejonie opadów śniegu. Również w Polsce wiatr będzie silniejszy w sobotę 04.02 szczególnie we wschodnich i północno wschodnich regionach kraju, miejscami w porywach do 50-70 km/h. Znacznie silniej w tym dniu powieje na północ i wschód od naszych granic.

Prognozowane porywy wiatru w Europie w rejonie Polski, 4 marca 2023

Będą zawieje śnieżne i przejdą śnieżyce, niż Askan namiesza w pogodzie, prognoza wiatru w Polsce i Europie, 5 marca 2023

To będzie pierwszy niż, który zapoczątkuje zmiany w pogodzie w rejonie Polski po chwilowej dominacji ustępującego obecnie antycyklonu. W kolejnych dniach przechodzących niżów-cyklonów z frontami będzie znacznie więcej. Warunki pogodowe, w tym w Polsce będą często dynamiczne z opadami śniegu i deszczu, jak również z silniejszym wiatrem i niewykluczoną wichurą. Będziemy o wszystkich zjawiskach informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!