| |
Zagrożenie!
Z oberwania chmury spadło 100 litrów wody. Powódź zmieniła drogi w rzeki. Osuwisko zaskoczyło kierowców

Z oberwania chmury spadło 100 litrów wody. Powódź zmieniła drogi w rzeki. Osuwisko zaskoczyło kierowców

W prognozach wskazywaliśmy ponowne ryzyko powodzi błyskawicznych na południu Europy ze szczególnym wskazaniem na Włochy i Bałkany, w tym Grecję. Oberwanie chmury związane z burzami powodują zalania i podtopienia wielu dróg i budynków. Miejscami spadło aż 100 litrów wody na m2 ziemi w niecałe cztery godziny. Drogi w wielu miejscach zmieniły się w rzeki. Trudne warunki dotknęły szczególnie rejon miejscowości Trikala, Xylokastron, Pyli, Mesochóra i Elaeonas. Załamanie pogody powoduje górny odcięty niż.

Drogi zmieniły się w rzeki. Skutki powodzi błyskawicznej i osuwiska w Grecji w rejonie Aeigio, 25 września 2023. Foto: FB Weather News Greece

Ulewy oberwanie chmury powódź i osuwisko w Grecji wrzesień 2023 drogi zmieniły się w rzeki w miejscowości Trikala, Xylokastron, Pyli, Mesochóra i Elaeonas

Spory obszar Europy jest w tej chwili pod wpływem silnego antycyklonu, wyjątkiem jest północny zachód w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie zbliża się cyklon niosący ulewy i wichury oraz południe kontynentu w rejonie basenu Morza Śródziemnego, gdzie z kolei zaznacza się górny odcięty niż między południowymi Włochami i Grecją. Z tego powodu mamy miejscami stacjonarne ulewy, burze i gradobicia z silnym wiatrem.

Silne burze na południu Europy zanotowane minionej doby do godziny 16:30, 26 września 2023

Burze i powodzie w Grecji wrzesień 2023, zalane drogi i domy Trikala, Xylokastron, Pyli, Mesochóra i Elaeonas

Obecnie odcięty górny niż jest nadal bardzo aktywny w tym regionie i do czasu jego wypełnienia będzie się utrzymywać ryzyko kolejnych powodzi błyskawicznych. Dobrym przykładem jest grecka miejscowość Xylokastron, gdzie w niecałe cztery godziny spadło aż 101 litrów wody na m2 ziemi, a także Trikala. W tym mieście i rejonie w zaledwie 30 minut spadło blisko 40 mm wody. Służby interweniowały ponad 70 razy przy pompowaniu wody.

Skutki powodzi błyskawicznej w Grecji w rejonie Trikala. Woda zalała drogi i posesje, 25 września 2023

Ulewne opady deszczu powodują nie tylko zalania dróg i domów, ale także uaktywniają osuwiska. Przykładem jest rejon miejscowości Aeigio, gdzie zejście lawiny błotnej z kamieniami w wyniku opadów deszczu zablokowało autostradę na 162 kilometrze między Patras i Atenami.

Drogi zmieniły się w rzeki. Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Grecji w rejonie Xylokastron i Patras, 25 września 2023

Na tym jednak jeszcze nie koniec. W ostatnich dniach września wypełniający się górny niż nadal miejscami przyniesie dużo opadów deszczu. Lokalnie ponownie dojdzie do powodzi błyskawicznej szczególnie w Grecji. Najnowsze prognozy wskazują nawet do około 260 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowane ulewy i sumy opadów w południowej Europie niesione przez burze do 30 września 2023

Prognoza burz i opadów w Europie do 30 września 2023

Z kolei w Polsce do 29 września stabilną aurę bez alertów pogodowych i burz nadal będzie nam zapewniał antycyklon. Możemy liczyć na letnią aurę zarówno pod względem usłonecznienia, jak również temperatur.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!