| |
Zagrożenie!
Yusuf nadciąga do Polski. Deszcz nie odpuści. W tych regionach popada i lokalnie zagrzmi

Yusuf nadciąga do Polski. Deszcz nie odpuści. W tych regionach popada i lokalnie zagrzmi

Wkroczyliśmy w okres częstego przechodzenia nad Polską frontów i płytkich niżów, które będą przynosić kolejne opady deszczu, a lokalnie nawet niewykluczone pojedyncze burze. Brak silnego antycyklonu nad Europą powoduje odblokowanie aktywnej cyrkulacji strefowej znad Atlantyku, a co za tym idzie brak stabilizacji warunków atmosferycznych. Do Polski z zachodu za kilkanaście godzin wkroczy niż Yusuf i to on będzie kształtował pogodę podczas kolejnej doby.

Niż Yusuf nadciągnie do Polski z zachodu. Jego położenie z kierunkiem przemieszczenia o godzinie 12:00, 25 października 2023. Dane: Eumetsat

Niż Yusuf wpłynie na pogodę w Polsce, przyniesie deszcz, silniejszy wiatr i niewykluczone burze, prognoza 26 października 2023

Nad Polską obecnie przesuwają się opady deszczu na północny wschód związane z poprzednim niżem Xanthos przemieszczającym się na wschód Europy nad Rosję, a na zachodzie nad Niemcami widnieje już kolejny ośrodek niżowy, który dotrze nad nasz kraj w czwartek. Jest to dowód na to, że pozostajemy w obszarze pola niżowego i aktywnej cyrkulacji strefowej związanej z aktywnym Atlantykiem.

Prognoza położenia niżu Yusuf nad Polską o godzinie 14:00, 26 października 2023

Niż Yusuf przyniesie deszcz i burze w Polsce, prognoza ciśnienia i położenia 26 października 2023

Przelotne opady deszczu związane z omawianym niżem wkroczą do zachodniej Polski najbliższej nocy i będą się przesuwać w głąb kraju na wschód. Do czwartkowego poranka miejscami przelotnie popada szczególnie na Ziemi Lubuskiej, Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce po Dolny i Górny Śląsk oraz Ziemie Świętokrzyską.

Prognoza położenia niżu i zasięgu opadów w Polsce do godziny 15:00, 26 października 2023

Niz Yusuf prognoza opadów deszczu w Polsce 26 października 2023

W ciągu dnia niż przez pas środkowej Polski będzie się przesuwał na wschód i północny wschód kraju w kierunku Podlasia. W rejonie jego oddziaływania miejscami pojawią się przelotne i niezbyt intensywne opady deszczu, ponadto chwilami nasili się wiatr szczególnie w południowo zachodniej połowie kraju. Prognozy wskazują na niewielki wzrost chwiejności powietrza. Jeśli pokryje się ten czynnik z przejaśnieniami, to niewykluczone, że lokalnie dojdzie do wypiętrzenia chmury kłębiastej i rozwinie się nieliczna pojedyncza burza.

Prognozowana niewielka chwiejność powietrza nad Polską. Możliwe niewielkie ryzyko rozwinięcia lokalnej burzy. Przewidywany parametr CAPE o godzinie 14:00, 26 października 2023

Niż Yusuf w Polsce prognoza opadów, gdzie popada i zagrzmi, prognoza burz 26 października 2023

W kolejnych dniach nadal miejscami przelotnie popada deszcz, ponadto okresami nasili się wiatr. Wszystko przez brak silnego antycyklonu, który zablokowałby w środkowej Europie wpływ cyrkulacji zachodniej, nazywanej również strefową. Co jakiś czas będą nadal przechodzić niże i strefy frontowe. Sytuacja atmosferyczna będzie nad Europą dynamiczna i zmienna. W prognozach mogą zachodzić częste korekty zjawisk, gdyż ostatecznie będą zależeć od dokładnej trajektorii ośrodków niżowych. Niewykluczone, że w Europie w kolejnych dniach wzrośnie ryzyko wichury i być może, co najmniej jedną z nich w perspektywie najbliższych około 10 dni odczujemy także w Polsce.

Prognozowana anomalia ciśnienia za okres najbliższych dni w Polsce i Europie do 31 października 2023

Częste opady deszczu i zmienna aura w Polsce, kiedy pogoda się poprawi i wróci wyż, prognoza anomalii ciśnienia do 31 października 2023

Brak szans na ustabilizowanie i poprawę pogody w ciągu najbliższych co najmniej 10 dni dobrze obrazuje anomalia ciśnienia nad Europą. Widać wyraźnie, że pozostaniemy nadal w obszarze obszernego pola niżowego przez które będą się przemieszczać cyklony oraz niże wtórne z frontami. Zmianę pogody może przynieść dopiero powstanie silnego i trwałego antycyklonu, który mógłby zablokować wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w środkowej Europie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!