| |
Zagrożenie!
Xaver załamuje pogodę. Front przynosi ulewy w Polsce. W tych regionach spadnie dużo deszczu

Xaver załamuje pogodę. Front przynosi ulewy w Polsce. W tych regionach spadnie dużo deszczu

Z zachodu do Polski wkroczył front atmosferyczny związany z niżem Xaver, dodatkowo rozwinął się w rejonie frontu płytki niż, dlatego na mapie synoptycznej widoczny jest z dopiskiem III. Front w kolejnych godzinach do 7 maja będzie się dalej przesuwał się na wschód i południowy wschód kraju, ale nie obejmie całej Polski. W wielu regionach przyniesie ulewy do około 10-30 mm wody na m2 ziemi. Lokalnie, zwłaszcza w rejonach podgórskich istnieje niewielkie i umiarkowane ryzyko lokalnej burzy.

Front związany z niżem Xaver wkroczył do Polski. Zasięg opadów o godzinie 08:20, 6 maja 2023. Dane: RainViewer

Xaver z frontem załamuje pogodę w Polsce, ulewy suną z zachodu, spadnie dużo deszczu do 7 maja 2023

Strefa frontowa będzie systematycznie przesuwać się z upływem soboty 06.05 w głąb Polski na wschód i południowy wschód. Nie obejmie dzielnic północnych i północno wschodnich, gdyż front będzie blokowany przez układ wyżowy Tina znad Bałtyku. Deszcz ominie zatem większą część województwa pomorskiego, ponadto nie będzie padać na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz na północy Mazowsza.  

Prognozowane położenie frontu i płytkiego niżu Xaver w godzinach popołudniowych, 6 maja 2023

Front i ulewy w Polsce, niż Xaver załamuje pogodę, mapa opadów 6-7 maja 2023

Najwięcej opadów jest prognozowanych na obszarze, od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Lubelszczyznę. Miejscami spadnie nawet 10-30 mm wody, a to już dość sporo. Lokalnie nie moża wykluczyć chwilowych podtopień. Punktowo na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich istnieje niewielkie i umiarkowane ryzyko burzy. Będąc na pieszej wędrówce warto ten fakt wziąć pod uwagę.

Załamanie pogody od zachodu obejmuje Polskę. Widoczne zachmurzenie na zdjęciu sateliarnym o godzinie 08:05, 6 maja 2023

Front nasuwa się z ulewą do Polski, zachmurzenie satelitarne 6 maja 2023

Aktualnie deszcz pada szczególnie na obszarze od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po Dolny Śląsk i stopniowo nadal przesuwa się w głąb kraju na wschód i południowy wschód.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 6 maja 2023

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce, 6-7 maja 2023

Po południu będzie padać szczególnie na obszarze od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, częściowo Wielkopolskę, Ziemie Łódzką po Górny Śląsk, Małopolskę i Ziemię Świętokrzyską sięgając częściowo także po Mazowsze i Podkarpacie.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 6 maja 2023

Xaver załamał pogodę w Polsce, mapa opadów 6-7 maja 2023

Póżnym popołudniem opady o umiarkowanym i miejscami chwilowo nieco bardziej intensywnym natężeniu będą występować, zwłaszcza między Kujawami, Ziemią Łódzką, Mazowszem, Ziemią Świętokrzyską po Małopolskę i Podkarpacie. Obszar opadów coraz bardziej będzie się wdzierał także na Lubelszczyznę.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 23:00, 6 maja 2023

Ulewa sunie przez Polskę, spadnie dużo deszczu, prognoza opadów do 7 maja 2023

W godzinach wieczornych i wczesno nocnych opady największą intensywność będą mieć między wschodnim Mazowszem i częściowo Lubelszczyną. Ostateczne zanikające i rozproszone słabnące opady z tej strefy frontowej wystąpią w Polsce w niedzielę 07.05 na południowym wschodzie, zwłaszcza miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W wielu innych regionach za frontem i płytkim niżem będzie się w tym dniu z upływem godzin przejaśniać i rozpogadzać szczególnie w północnej połowie kraju.

Najnowsza prognoza sumy opadów w Polsce, do 7 maja 2023

Ulew w Polsce, prognoza sumy opadów do 7 maja 2023

Sytuację monitorujemy non stop o wszystkich ważnych zjawiskach pogodowych będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

słabo, na północy opady rzędu < 1 mm lol

06 maj 2023 - 16:40
Odpowiedz