| |
Zagrożenie!
Xanthos ściągnie wielogodzinne opady. Ulewa wielkoskalowa w nocy wkroczy do Polski. Mamy najnowsze prognozy opadów

Xanthos ściągnie wielogodzinne opady. Ulewa wielkoskalowa w nocy wkroczy do Polski. Mamy najnowsze prognozy opadów

Do Polski z południowego zachodu zbliża się płytki niż Xanthos, który najbliższej doby przyniesie wielogodzinne ulewy. Będą to wielkoskalowe opady deszczu. Miejscami spadnie powyżej 10-30 litrów wody na m2 ziemi i może dojść do lokalnych podtopień. Strefa opadów wieczorem i nocą zacznie obejmować niemal cały kraj. Mamy najnowsze prognozy opadów, w których niemal godzina po godzinie sprawdzimy, kiedy i gdzie będzie padać umiarkowany i chwilami dość intensywny deszcz.

Wtórny płytki niż Xanthos przyniesie ulewy w Polsce. Strefa opadów niosąca wielkoskalowe opady deszczu zbliża się do kraju o godzinie 08:45, 24 października 2023. Dane: Eumetsat

Niż Xanthos przyniesie wielogodzinne ulewy w Polsce, będą podtopienia, opady wkroczą w nocy na 25 października 2023, najnowsza prognoza opadów

Nadchodzące załamanie pogody widać doskonale na najnowszym zdjęciu satelitarnym w podczerwieni. Obszar kotłującego się zachmurzenia nad południowymi Niemcami, północnymi Włochami i Szwajcarią będzie się w kolejnych godzinach przesuwać na północy wschód, aż wieczorem i nocą z deszczem wkroczy nad Polskę. Początkowo opady obejmą dzielnice zachodnie i południowe kraju, od Pomorza Zachodniego przez Dolny Śląsk po Podkarpacie.

Ulewy wkroczą nad Polskę. Prognoza zasięgu opadów deszczu do godziny 23:00, 24 października 2023

Ulewy przyniesie niż Xanthos, wielkoskalowy deszcz obejmie Polskę do 25 października 2023

W ciągu nocy strefa opadów będzie się przesuwać w głąb Polski na wschód i północy wschód, aż nad ranem rozciągnie się od niemal całego wybrzeża przez centrum po wschodnie i południowo wschodnie dzielnice kraju. Miejscami będą to wielogodzinne wielkoskalowe opady, które przykładowo w Rzeszowie mogą się o różnym natężeniu utrzymać przez około 12 godzin.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce do godziny 05:00, 25 października 2023

Wielogodzinna ulewa w Polsce, Xanthos przyniesie ponad 10-30 litrów wody na m2 ziemi do 25 października 2023

Centrum niżu nocą wkroczy nad południową Polskę i będzie się stopniowo przesuwać na północny wschód w kierunku Lubelszczyzny, a następnie pogranicza Ukrainy i Białorusi, gdzie znajdzie się już w godzinach popołudniowych w środę 25 października. Niż następnie z opadami dotrze również do zachodniej Rosji i tam zacznie się wypełniać, miejscami niosąc również opady śniegu.

Prognoza położenia płytkiego niżu wtórnego Xanthos w rejonie Polski o godzinie 14:00, 25 października 2023

Załamanie pogody przyniesie Xanthos w Polsce, prognoza ulewy i ciśnienia 25 października 2023

Do tego czasu będzie oddziaływał na warunki pogodowe w naszym kraju, z tym, że w ciągu dnia jego strefa opadów będzie się stopniowo zwężać w kierunku Podlasia, Mazur, Warmii i Pomorza Zachodniego, gdzie opady z tej strefy utrzymają się najdłużej i zanikną dopiero w czwartek 26 października.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 17:00, 25 października 2023

Wielogodzinna ulewa przejdzie przez Polskę, Xanthos przyniesie wielkoskalowe opady deszczu do 25 października 2023

Przed wkroczeniem ulewy do Polski mamy najnowszą prognozę sumy opadów. Aktualne wyliczenia wskazują w wielu regionach na osiągnięcie lub przekroczenie 10-30 litrów wody na m2 ziemi, lokalnie do około 35-38 mm. Najwięcej deszczu ma spaść na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, a także miejscami na południu i południowym wschodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Świętokrzyską, Podkarpaciem, Małopolską i Górnym Śląskiem. Nieco większe opady są również prognozowane między Pomorzem Zachodnim i województwem pomorskim.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 26 października 2023

Ulewa spowoduje podtopienia w Polsce, prognoza sumy opadów do 26 października 2023

Kolejne istotne ulewy w Polsce prognozujemy około 27 października, zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich, ale nie tylko. W stosownym czasie przedstawimy najnowsze wyliczenia i prognozy przejścia tych opadów.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!