| |
Zagrożenie!
Xamara wpłynie na pogodę. Dramatyczna prognoza opadów. Gwałtowne burze z ulewami uderzą na południu

Xamara wpłynie na pogodę. Dramatyczna prognoza opadów. Gwałtowne burze z ulewami uderzą na południu

Obszar wyżowy ciągnący się od Wysp Brytyjskich po rejon Polski przynosi nam okres słonecznej i stabilnej pogody z pogłębiającą się suszą. Gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami nadal blokowane przez antycyklon będą się utrzymać w południowych regionach Europy. Na pogodę wpłynie kolejny wyż Xamara, który zapewni nam kontynuację przeważnie bezdeszczowej pogody, ale również z nadal występującymi miejscami niewielkimi przymrozkami przy gruncie. Coraz częściej pytacie, kiedy spadnie deszcz. Prognozy opadów są dramatyczne.

Prognozowana anomalia ciśnienia w obszarze antycyklonu nad Europą w okresie 3-6 czerwca 2023

Xamara wpłynie na pogodę, gwałtowne burze z ulewami zablokuje na południu Europy, kiedy spadnie deszcz w Polsce, dramatyczne prognozy opadów czerwiec 2023

W obszarze wyżowym dochodzi do nieznacznej przebudowy pola barycznego, bo nad krajem 1 czerwca pojawi się chłodny front atmosferyczny z płytką zatoką niżową, ale będzie to front w zasadzie "bezobjawowy". Jego przejście zaznaczy się jedynie wystąpieniem okresami zachmurzenia i minimalnym ryzykiem przelotnego deszczu z punktową burzą, głównie na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na północy Podlasia, ale również te opady nie są pewne, gdyż front przecinając obszar wyżowy będzie redukowany.

Prognozowane położenie chłodnego frontu i nadciągającego wyżu Xamara nad Polskę o godzinie 14:00, 1 czerwca 2023

Xamara namiesza w pogodzie, kiedy spadnie deszcz w Polsce, prognoza antycyklonu czerwiec 2023

Za frontem napłynie chłodne powietrze, dlatego szczególnie nocą z 2-3 czerwca czekają nas bardziej liczne przygruntowe przymrozki w Polsce, zwłaszcza w północnych regionach. Zasięg tych przymrozków omówimy w osobnej prognozie.

Dramatyczne prognozy opadów w Polsce. Aktualnie przewidywana suma opadów do 9 czerwca 2023

Dramatyczne prognozy opadów deszczu w Polsce, kiedy będzie deszcz i burza, czerwiec 2023

Z prognoz europejskiego modelu ECMWF wynika, że na większe sumy opadów nadal nie możemy liczyć co najmniej do 7-9 czerwca. Będą w tym okresie regiony, gdzie nadal nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Lokalne przelotne opady, jeśli wystąpią to tylko miejscami o charakterze konwekcyjnych z niewielkim zasięgiem. Takie opady nic nie wniosą w ogólną sytuację hydrologiczną w kraju. Susza nadal będzie się pogłębiać, a ryzyko pożarowe w wielu regionach będzie duże i miejscami ekstremalne.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów i temperatur w Polsce na przykładzie Warszawy do 14 czerwca 2023

Kiedy spadnie deszcz w Polsce, najnowsza prognoza opadów i burz, czerwiec 2023

Na długoterminowych wiązkach prognostycznych dla przykładowego Mazowsza widzimy, że prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu do 6-7 czerwca jest znikome. Dopiero później stopniowo prognozy wskazują zmianę i przebudowę układu barycznego w tym prawdopodobnie ustąpienie obszaru wyżowego pod koniec pierwszej dekady czerwca. W drugiej dekadzie miesiąca ma rosnąć prawdopodobieństwo przelotnych opadów, w tym również burz, ale również oczekujemy wzrostu temperatur. Będzie więc nas czekać typowo letnia pogoda - ciepła, okresami gorącą i miejscami z najczęściej popołudniowymi przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem.

Wstępnie prognozowana przebudowa pola barycznego w Europie wskazująca na ustąpienie pola wyżowego i dostanie się Polski w obszar pola niżowego, 10 czerwca 2023

Kiedy zmieni się pogoda i spadnie deszcz w Polsce, Xamara spowoduje susze, prognoza ciśnienia i opadów do 7-10 czerwca 2023

Przed nami więc jeszcze co najmniej tydzień z przewagą stabilnej i słonecznej pogody na ogół bez deszczu i burz z lokalnymi wyjątkami. Zmiany w kierunku powrotu częstszych przelotnych opadów i burz możemy wstępnie oczekiwać dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady czerwca, ale bez dramatu pod względem temperatur, bo powinny być już coraz częściej letnie. Wcześniej na początku czerwca w najbliższy weekend ponownie miejscami wystąpią powszechne niewielkie przymrozki przy gruncie, a to już o tej porze roku nie zdarza się często.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Włodek

Od południa zbliża się Yunchia, a od północnego zachodu Zayeneh. Opady? Będą kiedy będą. Może w 2024 r.

03 czerwiec 2023 - 05:43
Odpowiedz