| |
Zagrożenie!
Nagły wzrost promieniowania na Ukrainie? Niepokój mieszkańców w pobliżu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej

Nagły wzrost promieniowania na Ukrainie? Niepokój mieszkańców w pobliżu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej

Po wybuchu reaktora elektrowni w Czarnobylu, mimo upływu ponad 30 lat, każda informacja docierająca z Ukrainy wzbudza niepokój. Ukraińskie media poinformowały o nagłym wzroście poziomu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej i jej okolicach. Znaczące skoki promieniowania stacje dozymetryczne zanotowały 17, 18 i 19 listopada 2020. Czy mamy w Polsce powody do obaw, a może wzrost promieniowania na Ukrainie jest nieporozumieniem?

Nagły wzrost promieniowania na Ukrainie. Pomiary dozymetrów, 17 listopada 2020

Nagły wzrost promieniowania na Ukrainie. Niepokój mieszkańców w rejonie Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej

Wzrost promieniowania wykryto na terenie dawnych wsi Steczanka, Zalesie, Zapole i Czerewacz znajdujące się w pobliżu miasta Czarnobyl oraz w leżącej niedaleko Strefy wiosce Hornostajpol. Poziom radiacji miał wzrosnąć również w pobliżu nowego składowiska wypalonego paliwa jądrowego ISF-2 uruchomionego w tym roku.

Wzrost promieniowania na Ukrainie. Pomiary dozymetrów, 18 listopada 2020

Wzrost promieniowania na Ukrainie, niepokój, pomiary dozymetrów 17-18-19 listopada 2020

-Dziennikarze wskazali, że akurat 18 listopada na terenie tegoż obiektu odbył się pierwszy załadunek radioaktywnych odpadów do długoterminowego magazynu celem przechowywania przez następnych 100 lat- informują na FB Napromieniowani.

Promieniowanie na Ukrainie. Pomiary dozymetrów, 19 listopada 2020

Przyczyna wzrostu promieniowania na Ukrainie

Informacje podane przez lokalne media na Ukrainie wywołały niepokój, szczególnie wśród mieszkańców w pobliżu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej.

Przyczyna nagłego wzrostu promieniowania na Ukrainie

Informacje o nagłym wzroście promieniowania na Ukrainie podano na podstawie odczytów on-line ze stacji automatycznych dozymetrów. Odniosła się do niej ukraińska Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. W komunikacie podano, że w tych dniach przeprowadzano kalibrację czujników.

Kalibracja dozymetrów na Ukrainie

Testowo dozymetry poddano podwyższonemu poziomowi promieniowania o określonej wartości z określonej odległości. Dzięki temu przyrząd odpowiednio skalibrowano, jeśli podawał wartości inne od tych, które powinien. Prace zakończyły się i system działa prawidłowo. W rzeczywistości nie działo się nic niepokojącego. Po prostu nikt nie wpadł na to, aby na czas kalibracji wyłączyć przesył danych do systemu internetowego, który sprawdza cały świat.

Jeśli pojawią się w sieci informacje o skażonej chmurze nadciągającej ze wschodu lub radioaktywnym groźnym skażeniu na Ukrainie, to nie dajcie się nabrać. Aktualne dane z pomiarami poziomu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej znajdziecie na specjalnej mapie.

DobraPogoda24, Napromieniowani.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!