| |
Zagrożenie!
Wykryto wzrost izotopów promieniotwórczych na Bałtyku, w Skandynawii i lokalnie w rejonach arktycznych

Wykryto wzrost izotopów promieniotwórczych na Bałtyku, w Skandynawii i lokalnie w rejonach arktycznych

Na obszarze południowej Skandynawii oraz nad środkowym Bałtykiem i miejscami w rejonach arktycznych wykryto wzrost stężenia izotopów promieniotwórczych. Dane na ten temat pochodzą od urzędników do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego z Finlandii, Norwegii i Szwecji. -Główny wzrost promieniowanie nastąpił na początku czerwca w pobliżu granicy Norwegii z rosyjskim Półwyspem Kolskim. Na tym obszarze wykryto jod-131, a w połowie miesiąca stacje monitorujące powietrze w Finlandii oraz Szwecji wykryły takie izotopy, jak cez-134, cez-137, kobalt-60 i ruten-103. Izotopy powstały na skutek rozszczepienia jądra atomowego lecz dokładna lokalizacja ich pochodzenia nie jest jeszcze znana- informują Napromieniowani.pl na FB.

Wzrost promieniowania - stężenia izotopów promieniotwórczych w Europie, czerwiec 2020

Wzrost promieniowania izotopów promieniotwórczych w Europie Skandynawia Bałtyk Rosja czerwiec 2020

Z kolei holenderskie władze po przeanalizowaniu danych od swoich skandynawskich sąsiadów doszły do wniosku, że prawdopodobnie pochodzą one z zachodniej Rosji. Skład nuklidów może wskazywać na awarię w elektrowni jądrowej. Oczywiście Rosenergoatom zaprzeczył tym doniesieniom dodając, że w czerwcu nie odnotowano żadnych incydentów w Leningradzkiej i Kolskiej Elektrowni Jądrowej, które pracują cały czas w normalnym trybie. Należy dodać, że niski poziom promieniowania jak też ilość wszystkich izotopów, które przedostały się do powietrza nie przewyższyły wartości kontrolnych i tym samym nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, ani dla środowiska.

Mapę z wyznaczonym rejonem, gdzie znajduje się źródło izotopów opublikował Lassina Zerbo, sekretarz wykonawczy Organizacji Traktatu o kompleksowym zakazie prób jądrowych.

W Polsce nie mamy obecnie żadnych powodów do niepokoju. Wszystkie pomiary są w normie.

Sytuacja radiacyjna w Polsce. Pomiar mocy dawki promieniowania Gamma w Gdyni. Dane: Państwowa Agencja Atomistyki

Sytuacja radiacyjna w Polsce wzrost promieniowania w Europie Bałtyk Skandynawia czerwiec 2020

DobraPogoda24, PAA, Napromieniowani.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!