| |
Zagrożenie!
Wzrósł poziom trującego ozonu w Polsce. To skutek fali upałów i spalin. Wiemy, gdzie ozonu będzie najwięcej

Wzrósł poziom trującego ozonu w Polsce. To skutek fali upałów i spalin. Wiemy, gdzie ozonu będzie najwięcej

Przetaczającej się fali upałów w Europie towarzyszą nie tylko miejscami rekordowe temperatury, ale również wzrost zanieczyszczenia powietrza trującym ozonem. Jego poziom w Polsce również wzrósł i miejscami zaczął przekraczać normy. Dane z monitoringu GIOŚ wskazują na dostateczny indeks jakości powietrza w wielu regionach zachodniej połowy kraju, od wybrzeża Bałtyku po Dolny Śląsk. W najbliższych dniach stężenie ozonu wzrośnie również we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Mamy najnowsze prognozy ozonu w warstwie przyziemnej, czyli tak naprawdę smogu fotochemicznego do 23 lipca 2022.

Rośnie poziom ozonu w Polsce. Prognozowane stężenie tego szkodliwego gazu, 21 lipca 2022. Dane: Windy / CAMS UE

Rośnie poziom ozonu w Polsce, to przez upały i spaliny, prognozy ozonu 21-22-23 lipca 2022

Światowa Organizacja Zdrowia określiła maksymalną normę ośmiogodzinnego limitu ekspozycji na ozon w warstwie przyziemnej powietrza na poziomie 100 mikrogramów na metr sześcienny. Dane pomiarowe z wielu stacji wskazują na przekraczanie dopuszczalnej normy. W Anglii, Francji, Belgii, Holandii dzienne stężenie ozonu przekraczało 120 µg w czasie apogeum tej fali upałów. Aktualnie znacząco wzrosło stężenie ozonu w Polsce. W czwartek 21.07 normy okresami były przekraczane szczególnie w rejonach największego upału z temperaturą ponad 35-38 st. C., od Łeby po Dolny Śląsk, w tym we Wrocławiu. Nad morzem w Łebie pod wieczór średnia godzinowa stężenia ozonu przekroczyła aż 160 µg.

Pomiary stężenia ozonu w Łebie, 19-21 lipca 2022. Dane: GIOŚ

Rośnie poziom ozonu w Polsce, pomiary w Łebie, 21 lipca 2022

Wzrost poziomu trującego ozonu nie był jednostkowy, gdyż jest notowany w wielu regionach Polski z największym upałem. Nie inaczej jest na Dolnym Śląsku.

Pomiar stężenia ozonu we Wrocławiu, 19-21 lipca 2022. Dane: GIOŚ

Smog fotochemiczny w Polsce, pomiar ozonu, 21 lipca 2022 we Wrocławiu

Wzrost poziomu ozonu, a tym samym letnie zjawisko smogu fotochemicznego jest wywołane przez światło słoneczne wchodzące w reakcje z gazami cieplarnianymi pochodzącymi ze spalin samochodowych, czyli tlenkami azotu, tlenkiem węgla i lotnymi związkami organicznymi. Fala upałów potęguje powstawanie ozonu, gdyż reakcje chemiczne zachodzą szybciej.

Prognozowane stężenie ozonu w Polsce, piątek 22 lipca 2022 w godzinach popołudniowych. Dane: Windy / model CAMS UE

Prognoza ozonu w Polsce, gdzie smog fotochemiczny, mapa 22 lipca 2022

Wzrost poziomu ozonu w warstwie przyziemnej atmosfery nie jest pożądany, bo powoduje u ludzi trudności w oddychaniu, podrażnia oczy i układ oddechowy, a także uszkadza rośliny. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w stratosferze. W tej części atmosfery ozon jest potrzebny, aby nas chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dlatego ciągle są monitorowane tzw. dziury ozonowe.

Prognozowane stężenie ozonu w Polsce, 23 lipca 2022. Dane: Windy / CAMS UE

Prognoza ozonu w Polsce, 23 lipca 2022

W najbliższych dniach 22-23 lipca, poziom dopuszczalnego stężenia ozonu może być przekraczany szczególnie we wschodniej, centralnej i południowo wschodniej Polsce, zwłaszcza w większych miastach. Zalecamy sprawdzanie bieżących pomiarów na stacjach monitoringu powietrza. W przypadku wysokiego poziomu ozonu należy zrezygnować z aktywności fizycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!