| |
Zagrożenie!
Wyż zaczyna „gnić” nad Polską. Miejscami popsuje pogodę we Wszystkich Świętych. Uwaga na gęste mgły

Wyż zaczyna „gnić” nad Polską. Miejscami popsuje pogodę we Wszystkich Świętych. Uwaga na gęste mgły

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych 2022 i ponownie zadajemy pytanie, jaka czeka nas pogoda w dniu, gdy miliony Polaków udadzą się na groby swoich bliskich. Najnowsze prognozy niestety rozszerzają zasięg „zgniłego wyżu” nad Polską, co oznacza, że nie wszędzie będzie pogodnie i bardzo ciepło. Najnowsze dane meteorologiczne i zdjęcia satelitarne wskazują, że wyż nad Polską zaczyna gnić. Jest to sytuacja, gdy zamiast pogodnego nieba mamy niskie zachmurzenie warstwowe i mgły. W ciągu najbliższej doby obszar wystąpienia mgły jeszcze bardziej się rozszerzy nad krajem, dlatego 1 listopada w wielu regionach zaczniemy od pochmurnej i mglistej pogody. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Obszar zalegania mgły i niskiego zachmurzenia warstwowego w Polsce o godzinie 08:00, 31 października 2022

Wyż nad Polską zaczyna zgnić, miejscami popsuje pogodę 1 listopada 2022 w dniu Wszystkich Świętych

Po minionej nocy na blisko połowie stacji synoptycznych IMGW w Polsce jest notowana mgła i niskie zachmurzenie, od Pomorza przez centrum po Roztocze. Obszar tej mgły i niskiego zachmurzenia w ciągu dnia nieco się zmniejszy, ale kolejnej nocy na przełomie października i listopada ponownie się rozszerzy. Mgła we wtorek 1 listopada o poranku z niskim zachmurzeniem warstwowym jest spodziewana praktycznie w całej północnej połowie kraju i tylko miejscami na pozostałym obszarze. Widzialność miejscami spadnie nawet do 50-150m. 

Warunki pogodowe nad Polską o godzinie 13:00, 1 listopada 2022

Zgniły wyż zepsuje pogodę miejscami we Wszystkich Świętych 2022 w Polsce

1 listopada może być więc początkowo mglisty i pochmurny na znacznym obszarze kraju, jedynie w południowych województwach, rejonów z mgłą będzie najmniej. W ciągu dnia obszar mgły powinien się systematycznie zmniejszać, ale nie wszędzie ustąpi. Największe ryzyko całodniowej mgły obejmuje obszar, od Kujaw przez częściowo województwo pomorskie, warmińsko mazurskiego po podlaskie. 

Prognozowany zasięg miejscami mżawki lub słabego deszczu 1 listopada 2022

Prognoza opadów i zachmurzenia w Polsce, gdzie będzie mgła 1 listopada 2022

Największa szansa na przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia w ciągu dnia obejmie województwa południowe i zachodnie po miejscami centrum. Na co najmniej tym obszarze powinna być miejscami niezła pogoda po ustąpieniu mgły. Jest na to szansa, bo ma ruszyć wiatr fenowy w górach, szczególnie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Tatrach, który z cieplejszym i suchszym powietrzem zacznie docierać w głąb Polski. Umiarkowany wiatr ruszy również na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim.

Prognozowany wiatr w Polsce, 1 listopada 2022

Zgniły wyż popsuje miejscami pogodę we Wszystkich Świętych 2022 w Polsce

Generalnie na przeważającym obszarze Polski na cmentarze możemy wybrać się bez parasolów, jedynie miejscami w północnej Polsce nie jest wykluczony słaby i przelotny deszcz lub mżawka.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 1 listopada 2022

Pogoda 1 listopada 2022, gdzie będzie najcieplej

Temperatury 1 listopada najwyższe będą na zachodzie, w centrum i na południu Polski. Miejscami na pozostałym obszarze mogą być jednak zawyżone w prognozach, zwłaszcza w północnej Polsce, gdyż nie jest pewne ustąpienie niskiego zachmurzenia i mgły. Reasumując, 1 listopada we Wszystkich Świętych początkowo w wielu regionach będzie pochmurny i mglisty. W ciągu dnia przejaśnienia i rozpogodzenia powinny objąć co najmniej zachodnie, południowe i centralne dzielnice kraju. Tutaj powinno być pogodnie i ciepło. Niestety, co najmniej na północy i północnym wschodzie mgła i pochmurna pogoda może się utrzymać przez cały dzień i tutaj lokalnie nie można też wykluczyć mżawki i przelotnego słabego deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Cieszy mnie to niezmiernie. Wyż to samo zło, więc lepiej by był już przegniły, a przeklęte słońce zasłonięte.

31 październik 2022 - 10:07
Odpowiedz