| |
Zagrożenie!
Wyż rozrasta się nad Polską. Dwucyfrowy mróz już w wielu regionach. Ciśnienie będzie bardzo wysokie

Wyż rozrasta się nad Polską. Dwucyfrowy mróz już w wielu regionach. Ciśnienie będzie bardzo wysokie

Nowy tydzień upłynie w Polsce pod znakiem dominacji ogromnego pola wyżowego, w którym znajduje się centrum antycyklonu w rejonie naszego kraju. W kolejnych dniach wyż utrzyma dość stabilną aurę, tylko lokalnie pojawią się nieliczne i słabe opady, głównie śniegu. W rejonie nocnych rozpogodzeń czeka nas silny mróz z temperaturą poniżej -20/-10 st. C. Dwucyfrowy mróz już pojawia się w Polsce, a będzie jeszcze większy pod koniec pierwszej dekady lutego 2023. Na uwagę zasługuje również ciśnienie, które jest wysokie, a będzie jeszcze wyższe.

Polska znajdzie się niemal w centrum potężnego pola wyżowego. Prognozowana anomalia ciśnienia za okres do 13 lutego 2023

Wyż i antycyklon wpływa na pogodę w Polsce, dwucyfrowy mróz będzie większy, pierwsza dekada lutego 2023

Ciśnienie w kolejnych dniach w Polsce jeszcze wzrośnie i przekroczy na południowym wschodzie wartość 1046-1047 hPa w najbliższą środę 8 lutego. Aktualnie na obszarze kraju waha się od 1037, do 1041 hPa. Mamy więc wysokie ciśnienie i trudny czas dla osób, które są wrażliwe na tak znaczny i trwały wzrost ciśnienia. Bóle migrenowe będą więc jak najbardziej możliwe. Średnia dobowa ciśnienia za okres, od 6, do 13 lutego będzie o około 9-11 hPa wyższa od średniej klimatycznej dla tej pory roku.

Wyż przynosi miejscami okresowe przejaśnienia i rozpogodzenia. Prognozowane zachmurzenie w Polsce o godzinie 13:00, 6 lutego 2023

Wyż nad Polską, wysokie ciśnienie, rozpogodzenia i mróz, prognoza zachmurzenia 6-7 lutego 2023

W porównaniu do wcześniejszych ośrodków wyżowych, tym razem w czasie jego panowania jest szansa w wielu regionach kraju na okresowe większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Brak większego zachmurzenia będzie bardzo ważny w nocy, bo wtedy pojawią się sprzyjające warunki do radiacji i wystąpienia dwucyfrowego mrozu. Minionej nocy temperatura w wielu regionach kraju na stacjach synoptycznych IMGW spadła przy gruncie do -16/-10 st. C., zwłaszcza, od Suwalszczyzny przez Mazowsze, Ziemie Łódzką po regiony podgórskie. Na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej, temperatura spadła do -12 st. C. w Zakopanem, -11 st. C. w Jeleniej Górze i Suwałkach, do -10 st. C. w Krakowie i Płocku.

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie minionej nocy z 5/6 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB

Mróz i wyż w Polsce, zanotowane temperatury 6-7 lutego 2023

To nie jest jeszcze apogeum przewidzianego mrozu w Polsce w czasie tej fali ochłodzenia. Mróz jest mniejszy i ograniczony w ciągu dnia, bo utrzymuje się na poziomie około -4/-1 st. C. i to nie we wszystkich regionach. W poniedziałek 06.02 lekki mróz zanotujemy miejscami, głównie od Mazowsza przez Lubelszczyznę, Ziemie Łódzką i Świętokrzyską po Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk, Opolszczyznę i południe Dolnego Śląska. Lokalnie w rejonach podgórskich mróz może być większy w ciągu dnia.

Prognozowana maksymalna temperatura w Polsce, 6 lutego 2023

Mróz i wyż w Polsce, prognoza temperatury 6-7 lutego 2023

Kolejne noce również będą mroźne, przy czym najniższe temperatury będą uzależnione od wielkości zachmurzenia, dlatego przed nastaniem nocy zalecamy sprawdzanie bieżącego zdjęcia satelitarnego z zachmurzeniem.

Prognoza zachmurzenia i ciśnienia w Polsce o godzinie 19:00, 6 lutego 2023

Wyż i rozpogodzenia w Polsce, gdzie największy mróz, prognoza 6-7 lutego 2023

Apogeum ochłodzenia w czasie tego wyżu czeka nas prawdopodobnie w nocy z 8/9 lutego, gdy centrum wyżu znajdzie się blisko Polski nad zachodnią Ukrainą. Jeśli faktycznie wtedy będzie przez znaczną część nocy sporo przejaśnień i rozpogodzeń, to temperatura miejscami może w lokalnych zastoiskach chłodu na południowym wschodzie kraju spaść nawet poniżej -20 st. C.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 9 lutego 2023 nad ranem

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 9 lutego 2023

Sytuację będziemy monitorować i weryfikować w kolejnych dniach. W przypadku możliwego spadku temperatury poniżej -20 st. C. na nieco większym obszarze kraju pojawi się stosowne ostrzeżenie pogodowe. Wcześniej, bo we wtorek 07.02 pojawią się miejscami kolejne słabe opady śniegu na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Mam nadzieję, że ten przeklęty wyż zgnije tak jak ten w styczniu. Wtedy noce nie będą takie zimne (pokrywa chmur zatrzymuje cieplejsze powietrze nad ziemią) oraz gleba nie będzie tak drastycznie szybko schnąć. Nie, rolnikiem nie jestem.

06 luty 2023 - 22:20
Odpowiedz