| |
Zagrożenie!
Wyż po śnieżycach spotęguje mróz. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Te noce będą najzimniejsze

Wyż po śnieżycach spotęguje mróz. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Te noce będą najzimniejsze

Druga dekada grudnia 2022, tak jak zapowiadaliśmy przynosi w wielu regionach Polski powiew prawdziwej zimy z mrozem i śniegiem. Na tym jednak nie koniec, bo czekają nas kolejne przejścia układów niżowych z opadami śniegu. Uwagę zwraca również obszar wyżowy, w którym między śnieżycami pojawią się również przejaśnienia i rozpogodzenia i właśnie w ich rejonach temperatura w Polsce w nocy w wielu regionach spadnie poniżej -20/-10 st. C. Mróz będzie więc dość silny i to nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości 2m. Sprawdźmy, kiedy mróz ma być największy.

Wstępnie prognozowany wyż w rejonie Polski, 18 grudnia 2022

Wyż spotęguje mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 stopni, prognoza ciśnienia i temperatury 18 grudnia 2022

Większe spadki temperatur pojawią się w tym tygodniu w Polsce w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń po opadach śniegu, gdy nad nasz kraj sięgnie wpływ słabych układów wyżowych. Po odsunięciu się niżu Brygida najbliższa taka sytuacja będzie mieć miejsce w nocy z 13/14 grudnia, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, przy czym zasięg największego mrozu ma się nieco rozszerzać w głąb kraju na wschód i północny wschód. Temperatura na tym obszarze spadnie co najmniej do -20/-8 st. C. 

Prognoza mrozu w Polsce, noc z 13/14 grudnia 2022

Mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Potencjał możliwego silniejszego mrozu w Polsce w sprzyjających warunkach na znacznie większym obszarze kraju prognozuje model GEM. Jego prognoza ma szansę się sprawdzić pod warunkiem, że pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia, które utrzymają się przez pewien okres, a także jeśli weźmiemy pod uwagę również temperatury przy gruncie.

Mróz prognozowany w Polsce, noc na z 13/14 grudnia 2022. Model GEM

Kiedy największy mróz w Polsce po śnieżycach, najnowsza prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Kolejne noce, co ciekawe mają przynieść większy mróz miejscami na północy, północnym zachodzie i północnym wschodzie kraju i to w strefie także blisko morza, ale jego zasięg ma być mniejszy i znacznie ograniczony. 

Prognozowany mróz w Polsce, noc z 14/15 grudnia 2022

Po śnieżycach silny mróz w Polsce, nawet -20 stopni, prognoza temperatury 15 grudnia 2022

Na południowym wschodzie temperatury w nocy w tym czasie wzrosną, co będzie mieć związek z podsyłaniem łagodniejszego powietrza przez kolejny zbliżający się niż z południa Europy, który zaznaczy się nad Polską około 16 grudnia. 

Prognozowany mróz w Polsce, noc z 15/16 grudnia 2022

Kiedy silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 16 grudnia 2022

Po odsunięciu się niżu z opadami śniegu i miejscami również deszczu i deszczu ze śniegiem bardzo ciekawie zrobi się w okolicach 18-19 grudnia (+/- 1 dzień). W tym okresie na pogodę w Polsce ma wpłynąć wyż, którego centrum może sięgnąć nawet południowej Polski. Jeśli faktycznie tak będzie i wystąpią większe przejaśnienia i rozpogodzenia, to czeka nas silny mróz, nawet z temperaturą w kilku regionach poniżej -20/-15 st. C.

Wstępnie prognozowany silny mróz w Polsce, 18 grudnia 2022 nad ranem

Wyż sprowadzi silny mróz, temperatura w Polsce 18 grudnia 2022

Podany termin, jak również zasięg silnego mrozu w Polsce jest nadal wstępny, ale trend rozwoju pogodowego jest dość pewny. Wszystko ostatecznie zależy od zasięgu wyżu oraz rejonów z przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, noc z 18/19 grudnia 2022

Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni, prognoza temperatury 19 grudnia 2022

Krótko mówiąc, do końca drugiej dekady grudnia mają przeważać warunki zimowe na znacznym obszarze kraju. Okresami dosypie jeszcze śniegu, a po opadach w niektórych regionach chwyci dwucyfrowy mróz wieczorem i w nocy. Zasięg i termin wystąpienia zjawisk wraz z wartościami opadów i temperatur będziemy weryfikować w prognozach bieżących, które podamy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!