| |
Zagrożenie!
Wyż Kaspar spotęguje mróz. Będzie bardzo wysokie ciśnienie. W tych regionach zanotujemy poniżej -20 stopni

Wyż Kaspar spotęguje mróz. Będzie bardzo wysokie ciśnienie. W tych regionach zanotujemy poniżej -20 stopni

Przed nami kolejny epizod z silnym mrozem, bo temperatura w Polsce w wielu regionach może spaść do około -26/-10 st. C. Najnowsze prognozy potwierdzają dostanie się Polski pod wpływ wyżu Kaspar, zwłaszcza między 18-19 grudnia 2022. Antycyklon przyniesie wysokie ciśnienie oraz obszary z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura właśnie w ich rejonie miejscami ponownie spadnie poniżej -20 st. C. również przy uwzględnieniu temperatur przy gruncie. Sprawdźmy, kiedy i gdzie nasili się mróz.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 19 grudnia 2022 nad ranem

Wyż Kaspar przyniesie silny mróz i wysokie ciśnienie w Polsce, prognoza 19 grudnia 2022

Aktualnie przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny niosący opady śniegu, od południowo zachodnich przez centralne po wschodnie dzielnice kraju oraz miejscami deszcz w łagodniejszym sektorze powietrza na południowym wschodzie, lokalnie marznący. W sobotę 17.12 popada jeszcze śnieg miejscami na południu i południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, na południu i wschodzie Mazowsza po Lubelszczyznę i początkowo Opolszczyznę, a później cała Polska dostanie się pod wpływ wyżu Kaspar już widocznego na mapie synoptycznej.

Prognozowane położenie mobilnego wyżu Kaspar odsuwającego się nad Ukrainę, 19 grudnia 2022

Wyż Kaspar przyniesie silny mróz i wysokie ciśnienie w Polsce, prognoza 18-19 grudnia 2022

Wyż wkroczy nad Polską w obszar arktycznego powietrza zaciągniętego przez poprzedzający niż ze strefą frontową. W obszarze wyżowym miejscami powinny się pojawić przejaśnienia i rozpogodzenia i właśnie w ich rejonie ponownie wystąpi silny mróz. Ciśnienie znacznie wzrośnie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. Ciśnienie w centrum niżu już poza Polską przekroczy 1043 hPa.

Prognozowana adwekcja powietrza arktycznego nad Polską oraz jego temperatura na wysokości 1,5 km, 18 grudnia 2022

Silny mróz i wysokie ciśnienie w Polsce, wyż Kaspar, prognoza adwekcji powietrza 18 grudnia 2022

Apogeum tego krótkiego, ale silnego ochłodzenia przypadnie na okres między niedzielą 18.12 i poniedziałkiem 19.12. Przed nastaniem nocy musimy bardzo uważnie sprawdzić aktualne zdjęcie satelitarne z zachmurzeniem. Tam gdzie pojawią się przerwy w zachmurzeniu warstwowym, to uaktywni się silna radiacja. Cięższe zimne powietrza zacznie osiadać szczególnie w dolinach i zagłębieniach terenu.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, niedziela 18 grudnia 2022 późny wieczór i wczesna faza nocy

Silny mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 stopni, prognoza temperatury 18 grudnia 2022

Przy poprzednim epizodzie siarczystego mrozu w Polsce mającym miejsce w nocy z 13/14.12, zanotowano oficjalnie najniższą temperaturę -21 st. C. na wysokości 2m w Poroninie i -23,9 st. C. na biegunie zimna w kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Przy gruncie na stacjach synoptycznych IMGW notowano najmniej -24 st. C. w Zamościu i Lublinie. Największy mróz amatorski pomiar przy gruncie wykazał w Jurgowie na południu Małopolski. Temperatura spadła tam aż do -30,3 st. C.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 19 grudnia 2022 nad ranem

Będzie potężny mróz w Polsce i wysokie ciśnienie, prognoza temperatury 19 grudnia 2022

Potencjał do silnego mrozu w Polsce będzie podobny do poprzedniego epizodu. Najniższe temperatury zanotujemy w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, szczególnie miejscami na południu, w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Przed nastaniem wspomnianej nocy przedstawimy najnowszą prognozę z uwzględnieniem zachmurzenia. To będzie ostatnia tak zimna noc przed wkroczeniem okresu z łagodniejszą masą powietrza i częstą odwilżą w dzień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
AlaMaKota

O matko ! -20 stopni przez chwile nad ranem. Wszyscy... Szok !

16 grudzień 2022 - 20:24
Odpowiedz