| |
Zagrożenie!
Wyż Erik ściągnie ochłodzenie. Będzie dwucyfrowy mróz. Ujemne temperatury utrzymają się przez całą dobę

Wyż Erik ściągnie ochłodzenie. Będzie dwucyfrowy mróz. Ujemne temperatury utrzymają się przez całą dobę

Na europejskiej mapie synoptycznej od pewnego czasu możemy zobaczyć występowanie wyżu Erik. Jego centrum będzie się wolno w kolejnych dniach przesuwać z głębi Rosji w kierunku wschodniej Europy. W tym czasie zasięg coraz chłodniejszej masy powietrza i całodobowego mrozu będzie się przesuwać również w kierunku Polski. W naszym kraju początek grudnia 2022 przyniesie zapowiadane ochłodzenie i powrót całodobowego mrozu na znacznym obszarze kraju, choć będą również wyjątki w niektórych dniach i regionach. Noce szczególnie na północy, północnym wschodzie i miejscami na wschodzie przy rozpogodzeniach i przejaśnieniach mogą być bardzo zimne, miejscami z dwucyfrowym mrozem przy uwzględnieniu również temperatury przy gruncie. Sprawdźmy, kiedy mróz znowu się nasili.

Aktualnie prognozowane położenie wyżu na wschodzie Europy, 5 grudnia 2022

Wyż Erik ściągnie do Polski mróz na początku grudnia 2022, prognoza temperatury i ciśnienia

Ciśnienie w centrum wyżu maksymalnie może osiągnąć około 1051 hPa. Wyż ten w najbliższych dniach połączy się przez wał wyżowy z antycyklonem Gordon przesuwającym się nad Skandynawię. W ten sposób powstanie korytarz do napływu chłodnego powietrza, które obejmie całodobowym mrozem obszar szczególnie, od Rosji przez Białoruś po północną Ukrainę i przejściowo Polskę, z tym, że u nas najsilniejszy mróz będzie jeszcze dość mocno ograniczony pod względem zasięgu. Niewielki mróz w ciągu dnia na poziomie -2/-1 st. C. zdoła się utrzymać tylko miejscami, ale to się zacznie zmieniać wraz z początkiem grudnia, wtedy regionów z całodobowym i nieco większym mrozem będzie znacznie więcej.

Prognoza temperatury i zasięgu całodobowego mrozu w Polsce, 2 grudnia 2022

Prognoza mrozu w Polsce, wyż Erik, 2 grudnia 2022

Od 1 grudnia spodziewamy się powrotu całodobowego mrozu co najmniej na obszarze Podlasia, Mazur i częściowo Lubelszczyzny, przy czym w kolejnych dniach zasięg mrozu w ciągu dnia na obszarze Polski będzie się zwiększał lub zmniejszał. W piątek 2 grudnia temperatura maksymalna na poziomie -3/0 st. C. jest prognozowana już od Sudetów na Dolnym Śląsku przez centrum po Podlasie, Mazury, Lubelszczyznę i południe Małopolski, czyli na znacznym obszarze kraju. 

Prognozowana mróz w Polsce w ciągu dnia, 3 grudnia 2022

Będzie całodobowy mróz w Polsce, prognoza temperatury 3 grudnia 2022

Noce w kolejnych dniach będą już coraz bardziej zimne i często w wielu regionach z ujemnymi temperaturami, najniższymi najczęściej na wschodzie, północy i północnym wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowany zasięg całodobowego mrozu w Polsce, 5 grudnia 2022

Będzie mróz w Polsce, zimne powietrze ściągnie wyż Erik, prognoza temperatury 5 grudnia 2022

Nocne większe spadki temperatur będą póki co jeszcze mocno ograniczane przez zachmurzenie i stykanie się powietrza łagodniejszego z Atlantyku z zimniejszym z Rosji, ale spadki temperatur na poziomie -10/-1 st. C. przy uwzględnieniu również temperatur przy gruncie mogą się miejscami zdarzać.

Aktualnie prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 6 grudnia 2022

Mróz pojawi się w Polsce, ujemne temperatury będą przez całą dobę, prognoza temperatury 6 grudnia 2022

Sytuacja może się zmienić po około 5 grudnia, gdy centrum wyżu pojawi się w rejonie pogranicza Rosji, Białorusi i Ukrainy. Wówczas także w Polsce, szczególnie na wschodzie, północy i północnym wschodzie może się pojawić większy dwucyfrowy mróz w nocy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 7 grudnia 2022 nad ranem

Wyż Erik z Rosji ściągnie mróz do Polski, prognoza temperatury 7 grudnia 2022

Prognozy temperatur są nadal wstępne, bo ostateczne ich wartości będą zależne od dokładnego ulokowania wyżu i zasięgu kierowanego zimnego powietrza, jak również wielkości zachmurzenia. Nie zmienia to faktu, że przed nami dość chłodny początek grudnia, okresami w niektórych regionach z całodobowym mrozem. Prognozy temperatur minimalnych będziemy weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!